Nane Çayı Hızlı Kilo Verdirir Mi?

Kilo vermek için yeşil çay içmekten sıkıldıysanız, nane çayı bir alternatif olabilir. Peki, gerçekten nane çayı hızlı kilo verdirir mi? Nane çayının kilo vermeye faydası yanı sıra farklı nane çayı tarifleri, esraninportresi'nde.

0
2878

Kilo vermek için yeşil çay içmekten sıkıldıysanız, nane çayı bir alternatif olabilir. Peki, gerçekten nane çayı hızlı kilo verdirir mi? Nane çayının kilo vermeye faydası yanı sıra farklı nane çayı tarifleri, esraninportresi’nde.

Kilo vermek için yeşil çay veya siyah çay içmekten sıkıldınız mı? Farklı ve ferahlatıcı bir şey denemek istiyorsanız, Nane çayı bir alternatif olabilir. Bu aromatik içecek, her gün bir kamyon dolusu kalori içeren süslü bir cappuccino veya paketlenmiş meyve suyundan çok daha iyi seçenek olabilir, kuşkusuz! Peki, nane çayı hızlı kilo verdirir mi? Nane çayı sadece düşük kalorisi ile ön çıkmaz, aynı zamanda iştahı bastırır, sindirimi artırır ve stresi azaltır. Ve en iyi yanı, yan etkisi yoktur. Haydi başlayalım ve nane çayı ve kilo kaybı hakkında her şeyi öğrenelim.

Nane çayı hızlı kilo vermeye nasıl etki eder?

nane cayi kilo verdirir mi?
 1. İştahı Bastırır : Nane iştahı azaltmak için belgelenmiş olan güçlü bir kokuya sahiptir. İşte bu yüzden nane ezmesi veya bitkisini çiğneyen insanlar az yemek yer. Özellikle de tatlı canınız çektiğinde önce bir fincan nane çayı tüketin.
 2. Sindirimi Destekler : Birçok bilimsel çalışma, nane çayının sağlıklı bağırsak hareketinin teşvik edilmesine yardımcı olduğunu kaydetmiştir. Çayın sindirimi iyileştirdiği bilinmektedir.
 3. Stresi Giderir : Araştırmacılar, stresin nane kokusuyla azaltılabileceğini belirlediler. Çalışmaya göre, nane kokan denekler anksiyete ve yorgunluk düzeylerinin %20, hayal kırıklıklarını %25 oranında azaltabildiler. Kilo kaybettiğinizde kortizol seviyeleri artar ki bu da stres yaratabilir. Ortaya çıkan bu durum da yanlış sindirime yol açar. Nane çayı, yatıştırıcı aroması ve sakinleştirici etkisi ile rahatlamanıza ve stresle mücadele etmenize yardımcı olabilir.
 4. Daha Fazla Kalori Yakar : Kilo vermek için kalori yakmanız gerekir. Yaktığınız kalori miktarı, yediğiniz kalori miktarından fazlaysa, kilo verirsiniz. Nane çayı eser miktarda kafein ve kateşin içerir. Bu kimyasallar sıcaklığı artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu özellik, nane çayı meraklılarının formda kalmasına ve diğerlerinden daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 5. Egzersizleri Geliştirir : Nane, birçok egzersiz dayanıklılığı çalışması için kullanılmaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler için egzersiz çok önemlidir. Etkileri sayesinde dayanıklılığı arttırmanıza yardımcı olabilir.
 6. Şişkinliği Azaltır : Nane şişmeyi önleyebilir; aynı zamanda midenin diğer durumlarına da yardımcı olur. Karın kaslarınızı rahatlatır ve safra akışını artırır, böylece yağ sindirimini artırır. Nane göğüs ağrısı, şişkinlik, ishal gibi bağırsak semptomlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hazımsızlığın bazen yorgunluğa veya rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir. Sindirim sağlığınızı iyileştirmek günlük aktiviteleri yaparken kalori yakmanıza yardımcı olabilir.
 7. Kolesterol ve Kan Basıncı Düzeylerini Düzenler : Bir çalışmaya göre, nane yapraklarında bulunan antioksidanlar kolesterol seviyelerinin düşmesine ve toksisitenin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, nane çayı kilo kaybına ve diyette olduğunuzda bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Yukarıdaki noktalardan görüldüğü gibi nane çayı kilo alımının temel nedenlerini hedefler ve kilo kaybını başlatmaya ve hızlandırmaya yardımcı olur. Nane çayının neden kilo verdirip, kilo vermeye yardımcı içecekler arasında öne çıktığına yer verdiğimize göre şimdi, nane çayı nasıl hazırlayacağımızı ve kilo kaybını arttırmak için başka neler ekleyebileceğimizi öğrenelim.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane çayı hazırlamak çok kolaydır. İşte bunu yapmanın farklı yolları;

1. Taze Nane Yaprakları Kullanarak Nane Çayı

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı kıyılmış taze nane yaprakları veya 10 bütün nane yaprağı
 • 1 bardak su

Hazırlanışı;

 1. Kıyılmış veya bütün nane yaprakları tencereye atılır.
 2. Su ekleyin ve 5 dakika kaynatın.
 3. Bir bardağa süzün.

2. Kurutulmuş Nane Yaprakları Kullanarak Nane Çayı

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprakları
 • 1 bardak su

Hazırlanışı;

 1. Bir bardak su kaynatın.
 2. Alevden çıkarın ve kuru nane yaprakları bir çay kaşığı ekleyin. 10 dakika bekletin.
 3. Süzerek içmeye hazır hale getirin.

3. Nane Yağı Kullanarak Nane Çayı

Malzemeler;

 • 2-3 damla nane yağı
 • 1 bardak su

Hazırlanışı;

 1. Bir bardak su ısıtın ve 2-3 damla nane yağı ekleyin.
 2. İçmeden önce iyice karıştırın.

Diğer Nane Çayı Tarifleri

4. Nane ve Zencefil Çayı

Nane ve zencefil çayı, kilo kaybı için harika bir karışımdır. Zencefil, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyarır ve gastrik motiliteyi arttırır. İşte bu çayın hazırlanışı;

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprakları
 • İnce dilim Zencefil kökü
 • 1 bardak su

Hazırlanışı;

 1. Zencefil kökünü ezin veya rendeleyin.
 2. Bir bardak su kaynatın ve zencefili ekleyin. 1-2 dakika kaynatın.
 3. Ateşten alıp biraz soğuyunca kuru nane yaprakları ekleyin.
 4. 5 dakika bekletin.
 5. Süzün.

5. Nane ve Tarçın Çayı :

Tarçın, insülin duyarlılığını artırarak ve kan glikoz seviyelerini düşürerek kilo kaybına yardımcı olur.

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprakları
 • 1 tarçın çubuğu
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

 1. Bir tencereye bir bardak su dökün.
 2. Tarçını koyun ve suyu 5-7 dakika kaynatın.
 3. Ateşten aldıktan sonra kuru nane yapraklarını ekleyin. 5 dakika bekletin.
 4. İçmeden önce yaprakları ve tarçın çubuklarını süzün.

Kilo kaybı için nane çayı tüketmek için en iyi zaman nedir?

Kahvaltı sırasında, öğleden önce, akşamüstü veya akşam yemeğinden 30 dakika önce nane çayı tüketebilirsiniz. İştahınızı bastırmaya, metabolik hızı artırmaya ve yağ mobilizasyonunu geliştirmeye yardımcı olur.

Kilo kaybı için nane çayı tüketmek güvenli midir?

Nane çayı tüketmek güvenlidir, ancak kilo vermek istiyorsanız bunu doktorunuza yine de danışmalısınız. Ayrıca mide sorunlarınız varsa, reflü hastasıysanız yine doktora danışmadan tüketmeyin. Nane çayı, hamilelerin, çocukların veya bebeklerin tüketimi için uygun değildir, doktor kontrolü olmadan tüketilmemesi gerekmektedir.

Nane Çayı Hızlı Kilo Kaybı İçin Yeşil Çaydan Daha Mı İyidir?

Nane çayı ve yeşil çayın bilimsel olarak anti-obezite özelliklerine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, yeşil çay ile ilgili problem, kilo vermek isteyen birçok kadın için lezzetli olmamasıdır.

Ayrıca, aromalı yeşil çaylar, organik olanlar kadar iyi sonuç vermeyebilir. Yani, lezzet açısından nane çayı kazanır. Nane çayının açlığı bastıran ve belinizin gittikçe büyüyen çevresini azaltmaya yardımcı olan taze ve doğal bir aroması vardır.

Nane Çayının Diğer Sağlık Faydaları

 • Konsantrasyonu ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Kötü nefesi azaltır
 • Antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
 • Deri döküntülerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Sinüzit için en iyi bitkisel ilaçlardan biridir
 • Yatağa gitmeden önce nane çayı içmek daha iyi uyumana yardımcı olabilir
 • Grip, mide bulantısı ve kusmayı tedavi etmek için de kullanılabilir.
 • Nane çayı bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olur

Uyarılar : 

 • Kilo kaybı için nane çayı kullanmadan önce doktorunuza danışın. 
 • Eğer alerjiniz varsa çay tariflerinde belirtilen bileşenlerden herhangi birini kullanmayın.
 • Çok fazla tüketmek, mide yanmasına neden olabilir. Yani, önerilen doz kadar kullanımı önemlidir.

Sağlıklı beslenin, düzenli olarak egzersiz yapın ve nane çayı içerek kilo verme yolculuğunuza ekstra bir avantaj ekleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here