Aslında Kilo Aldıran, Bazı Zayıflama İpuçları

Diyet yapıyor, zayıflamak için çabalıyor ama kilo veremiyorsanız sebebi uyguladığınız bazı zayıflama ipuçları olabilir. Haydi birlikte kilo aldıran zayıflama ipuçları neler olabilirmiş öğrenelim,

0
576

Metabolizma hızı, vücut yapısı gereği herkeste çok iyi çalışan bir yöntem bizde olumlu tepkiler vermeyebilir, dahası kilo aldırır hale bile gelebilir. Diyet yapıyor, zayıflamak için çabalıyor ama kilo veremiyorsanız sebebi uyguladığınız bazı zayıflama ipuçları olabilir. Haydi birlikte kilo aldıran zayıflama ipuçları neler olabilirmiş öğrenelim,

Amacımız kilo vermek olduğunda pek çok yöntemi deneyebiliyoruz. Arkadaşımızın deneyip çok iyi sonuç aldığı bir zayıflama ipucu, dergilerde, gazetelerde okuduğumuz zayıflama yazıları, televizyonda izlediğimiz özel röportajlar veya ünlülerin zayıflama sırları. Aynı şeyleri denemiş biri olarak kilo veremediğinizi gördüğünüz anda her türlü zayıflama ipucuna ne kadar açık olabileceğimizi iyi bilirim. Bu noktada çok çabuk unuttuğumuz konu aslında zayıflama sürecinin kişiye özgü olduğu ve uyguladığımız her yöntemin bizde çalışmayabileceği gerçeği. Bu oldukça sağlıklı ve uzmanlar tarafından önerilen bazı iyi bildiğimiz zayıflama önerileri için de geçerli. Metabolizmamız, vücut yapımız herkeste çok iyi çalışan bir yönteme olumlu tepkiler vermeyebilir dahası bizde kilo aldırır hale bile gelebilir. Diyet yapıyor, zayıflamak için çabalıyor ama kilo veremiyorsanız sebebi uyguladığınız zayıflama ipuçları olabilir. Haydi birlikte kilo aldıran zayıflama ipuçları neler olabilirmiş öğrenelim,

Kilo Aldıran Zayıflama İpuçları

ideal kilo nasıl hesaplanır_mini

1- Akşam 7’den sonra yemek yememe : Bunun zayıflamak için eskisi kadar katı bir kural olmadığını belirtmeliyim. Gün içerisinde toplam ne kadar kalori aldığınız, akşam saatlerinde ne yediğiniz gibi pek çok farklı detay vardır. Yani siz gün içerisinde almanız gerekenin 2 katı kalori aldıysanız (akşam 7’den sonra yemek yemiycem diye!) akşam 7’den sonra yemek yemeseniz de zayıflama işaretleri elbette göremezsiniz. Yani önemli olan kaçtan sonra yemek yemeyeceğiniz değil, gün içerisinde ne yediğiniz ve akşam 7 den sonra yiyeceklerinizin türü!

2- Kilo vermek için kardiyo yeterlidir : Kilo vermek için daha çok tercih ettiğimiz koşu, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi kardiyo egzersizleri ile yaktığımız kalori miktarını arttırmaya çalışırız. Ancak bu en iyisi değildir aslında! Yani dayanılıklılığı, kas miktarını artıracak, daha çok enerji sarf ettirerek metabolizmayı hızlandıran ve kalori yakımını daha da arttıran güçlendirme egzersizlerini de mutlaka çalışmalara dahil etmeniz gerekiyor. Tabii sıkı ve ince bir vücuda sahip olmak istiyorsanız!

Fazla kilolar, hem görünümümüzü hem de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Kilolara sebep olan gıdaları hayatımızdan çıkarmamızın bir yolu, şişmanlatan alışkanlıkları ve kilo aldıran sebepleri belirleyip gerekli önlemleri almaktır. Kilo vermeyi engelleyen bu alışkanlıklar ve alınması gereken önlemler —> şişmanlatan alışkanlıklar

Kilo Aldıran Zayıflama İpuçları

kilo aldiran zayiflama ipuclari

3- Motive olmak için her gün tartılın : Zayıflama sürecinizin en başında hızla vücuttan atılan suyun etkisiyle motive edici gibi gelse de 2-3 günün ardından bir gün tartı 65’i ertesi gün 64’ü ama bir sonraki gün 66’yı gösterebilir. Bu tamamen vücudun o günkü su tutma miktarı, o günkü bağırsak hareketliliğiniz gibi pek çok geçici sebebe dayanıyor olabilir. Bu da anında diyetten, spordan vazgeçmeye, öğle yemeğindeki salatayı bir hamburger ile değiştirmeye sebep olabilir. Kısacası koca bir hayal kırıklığı! Bu yüzden haftada bir kez tartılmak yeterlidir. Ancak bu 1 hafta içerisinde kendinizi gözlemleyin yani sporda dayanıklılığınız artıyor mu, elbiseleriniz üzerinde farklı duruyor mu..? Herkes kendini tanır öyle değil mi!

4- Spor yaptığınız sürece istediğinizi yiyebilirsiniz : Elbette ama sınırları da aşmadan. Yani her gün 1 saat yaptığınız spor öğlen yediğiniz pizzayı veya bir kaç kurabiyi masum hale getirmez. Dahası bu motivasyonla spor yapmamanızı öneririm. Çünkü sonunda spor yaptıkça daha çok yemeye başlayan birine dönüşür ve “spor bana kilo aldırıyor” noktasına gelebilirsiniz. Ne yediğimiz ve elbette posiyonlarımızı kontrol etmemiz şart.

Kilo Aldıran Zayıflama İpuçları

beslenme_mini

5- Bütün karbonhidratları kesmek : Uzman diyetisyenler içerisinde önemli bir kesim karbonhidratsız bir yaşamı sürdürmenin mümkün olmayacağını, vücut için çok da sağlıklı olmadığını belirtiyor. Çünkü karbonhidratlar vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor. Bu noktada önemli olan kompleks içerikleri karbonhidratları tercih etmek. Yani beyaz undan üretilmiş makarna, pirinç, ekmek, mayalı hamurdan yapılmış poğaçalar yerine kinoa, kepekli, yulaflı ekmekler gibi lifli kompleks karbonhidratlara geçiş yapmak gerekiyor.

6- Kalori kaybetmek için öğün atlama : İnternette, dergilerde öğün sayısının oldukça az olduğu (günde 2 öğün veya tek öğün) pek çok diyet bulmanız mümkün. Bunların işe yaradığı kişiler yok mu elbette var ama doktorlar bunları kişiye özel hazırlıyorlar. Yani onda işe yarayan sizde de yarayacak diye bir kural yok. Az yemek elbette kilo verdirir ama öğün atlamak başta kilo verdiyormuş gibi gelse de ilerleyen süreçte genellikle daha çok kilo olarak size döner. Çünkü artık metabolizmanız yavaşlamıştır ve adeta su içseniz yarıyordur!

Kilo Aldıran Zayıflama İpuçları

1 kilo aldiran zayiflama ipuclari_mini

7- Normal soda yerine diyet soda içmek : Daha düşük kalorili olmaları için içlerine tatlandırıcılar eklenerek üretilen diyet ürünlerin daha masum olduğu düşünülüyor. Ancak yapay tatlandırıcıların daha çok bağımlılık yaptığı gibi pek çok olumsuz görüşler de var. Ayrıca diyet olduğunu düşünerek daha çok tüketme eğiliminde olma riskimiz de var. Bunlar yerine içlerine meyve dilimleyerek evde tatlandırdığımız meyveli sular, bitki çayları bu tarz diyet içeceklerden daha sağlıklı alternatifler.

8- Düşük yağlı yemek : Düşük yağlı yiyecekler tüketmek 90’ların diyet çılgınlıklarından biriydi. Ancak zaman içerisinde öğrenildiği ki zeytin yağı, fındık veya avokado gibi yiyeceklerden aldığımız sağlıklı yağlar aslında metabolizmayı hızlandırıyor. Böylelikle de düşük yağlı beslenme düzeninden çok daha kolay kilo verilebiliyor.

Kilo Aldıran Zayıflama İpuçları

3 kosu bandi zayiflama spor egzersiz kilo aldiran_mini

9- Motivasyon için bir beden küçük kot satın almak : Benim de zaman zaman denediğim motivasyon yöntemlerinden biriydi. Ancak o zaman motive ederek satın aldığım kotları giymek için o zaman kilo veremedim! Çok sonraları sağlıklı şekilde kilo verdiğimde dolaptan çıkarıp giyme şansım oldu. Siz de benim düştüğüm hataya düşmeyin. Sonuçta bir kot pantolon satın almak için en az 50-100TL arası bir bütçe harcamış oluyorsunuz. Giyememek de cabası! Bunun yerine hedef belirleyip o hedefe indikten sonra kendinizi bir masaj veya cilt bakımı yaptırarak ödüllendirmekte kullanın derim o parayı.

10- Isıtmalı odalarda yapılan egzersizler : Sıcak yoga egzersizleri gibi bazı egzersizler terlemeyi de arttırmak için ısıtmalı odalarda yapılıyor. Kilo verdiriyor mu evet! Ama yağdan değil sudan. Yani o egzersizler sonrasında siz vücuttaki fazla suyu atmış oluyorsunuz. Yağ yakımını odanın sıcaklığı ile değil yaptığınız egzersizlerle sağlıyorsunuz. Dolayısıyla bu tarz egzersizlerden sonra fazla kalori yakıldığı düşünülürek yapılan yemek tercihleri oldukça hatalı olabiliyor. Bunun yerine normal egzersizlerini uzun tutabilir veya egzersizin yoğunluğunu artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here