Dukan Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2
431

Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti nasıl yapılır? Dukan diyeti yüksek protein tüketimi üzerine dayanmaktadır ve insanlara kısa sürede çok fazla kilo kaybettirme iddasındadır. İşte, Dukan diyeti ile ilgili ayrıntıları esraninportresi.com olarak derledik.

Dukan diyeti, 2010 yılında her gün yarım kiloya yakın kilo vermeye yardımcı olacağı iddası ile dünya çapında ün kazanmış bir yeme planı olarak ortaya çıkmıştır. Fransız beslenme uzmanı ve diyetisyen Pierre Dukan tarafından ortaya çıkartılmıştır. Dukan diyetinde sadece 100 besine izin verilmektedir. Bu besinlerden 72 tanesi hayvan kaynaklı besin olup, 28 tanesi ise bitkisel kaynaklı besinlerdir. Bu diyet için kurallar ile dolu ve kısıtlayıcı unsuru çok fazla diyebiliriz.

Dukan diyet için yüksek protein diyeti denilmektedir. Katı kuralları ve kısıtlamaları sebebiyle taş devri diyeti ve atkins diyeti ile aynı kategoride sayılmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri karbonhidrat tüketiminin büyük ölçüde kısıtlanmış olmasıdır. Bu kısıtlımaya meyve, nişastalı sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar da dahildir. Diyet yapanlar, günde 1600 kaloriye kadar yemeye izin veren 4 programdan birine sıkıca uygulamaları gerekmektedir. 4 aşamadan oluşan bu diyeti, diyet yapanları hayatları boyunca iyi bir yeme ve düzenli egzersiz alışkanlığına sahip olmalarını amaçlamaktadır.

Dukan Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

dukan diyeti
Dukan Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır ve diyetin son aşaması insanlara sağlıklı bir yaşam için düzenli bir yeme alışkanlığı edinmelerini ve ömür boyu sürdürmelerini hedef alıyor. Uzmanlar, temel besinleri yasaklayan diyetleri çok fazla tavsiye etmeyip bunların sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtmektedir. Bu yüzden Dukan diyetine başlamadan önce mutlaka uzman birine danışmanız gerektiğini yazının en başından hatırlatmak istiyorum

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here