Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sağlıklı kilo vermek için sıkı ve kısa süreli diyet listesi uygulamak yerine kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz ve bazı küçük ipuçlarına dikkat etmeniz yeterli. Peki bunu nasıl yapacağız? İşte, diyet yapmadan kilo vermek için küçük ipuçları esraninportresi'nde.

0
653

Sağlıklı kilo vermek için sıkı ve kısa süreli diyet listesi uygulamak yerine kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz ve bazı küçük ipuçlarına dikkat etmeniz yeterli. Peki bunu nasıl yapacağız? İşte, diyet yapmadan kilo vermek için küçük ipuçları esraninportresi’nde.

Sanıyorum hepimiz istediğimiz yemekleri yiyip, bir gram ekstra kilo almamak hayalindeyiz. Genetik yapı gereği bazıları, bazılarımızdan daha şanslı bu konuda elbette ama pek çoğumuz aşırı yemek yedikten sonra dengelemek adına da olsa diyet yapmak durumunda kalıyoruz. Yapılan araştırmalar “diyet” kelimesinin ve bu durumda uygulanan sıkı koşulların kişiler üzerinde engelleyici etkileri olabildiğini ortaya koymuş. Yani sıkı diyet yapmadan kilo vermenin mümkün olabileceğini belirtmişler. Amacınız sağlıklı kiloya sağlıklı yollardan ulaşmaksa, sıkı ve kısa süreli diyet listelerini uygulamak yerine kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz ve bazı küçük ipuçlarına dikkat etmeniz yeterli. Peki bunu nasıl yapacağız? İşte, diyet yapmadan kilo vermek için küçük ipuçları,

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

 • Neden Diyet Yapmalı?

Pek çoğumuz sağlıklı veya sağlıksız diyetteyiz. Aslında “Diyet” sözcüğü yıllardır yanlış yorumlanmıştır. Neden kilo vermek zorunda olduğunuzu ve gerçekten bunu yapmanız gerekip gerekmediğini net olarak anlamanız gerekir. Cevabınız evetse, kilo kaybı diyetini günlük beslenmenizdeki olumlu bir değişiklik olarak düşünmelisiniz. Kilo kaybına yönelik yapılan diyeti, sadece yemek kısıtlaması ile ilgili değildir. Aslında yaşamınızı, vücudunuzu ve zihninizi tedavi etme biçimini değiştirmeye yöneliktir.

Ketojenik diyet, protein suları, çorba diyetleri veya yenilenen Atkins diyeti… Hızlı kilo verme amacından ziyade sağlıklı olanı bulmayı amaçlayan 2018 diyet listesi trendleri neler ve bu diyetler nasıl yapılıyor? Kitlelerin ilgisini çeken 2018 diyet listesi trendleri, esraninportresi’nde.

 • Kendi Yolunuzu Çizin!

Arkadaşınızın iyi kilo vermesini sağlayan diyet listesinin sizin için geçerli olacağından emin misiniz? Evet, başta vücuttaki suyu kaybedeceksiniz, ancak bu hızlı kilo verme durumu yavaş kilo kaybının olumlu sonuçlarına eşit değildir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirerek ilerlediğiniz zaman anında sonuç göremeyebilirsiniz, ancak bunun nedeni, alışkanlıkların gelişmesinin zaman almasıdır. Bu nedenle yaşam tarzınızı iyileştirmeye çalışın ve size uygun olmayan, hızlı kilo verdiren sıkı diyetlerden uzak durun.

 • Aç Kalmayın!

Kilo vermek için açlık mı çekiyorsun? Bu şekilde vücut suyundan kilo kaybedebilirsiniz, ancak yakında yeniden ve hızla kazanabileceğinizi unutmayın. Kilo vermek için en iyi yol sağlıklı beslenmektir. Diyetinizde taze ürünler, tahıllar, yağsız et ve sağlıklı yağlar eklemek dışında, günde 5-6 öğün yemek yemeye odaklanın. Küçük porsiyonlar halinde ve yavaş yiyin.

 • Mutfağı Yenileyin!

Dekorasyondan bahsetmiyorum elbette! Tüm abur cubur, yüksek sodyum içeren gıdalar, rafine edilmiş şeker, sütlü çikolata ve yüksek karbonhidrat içerikli gıdaları önce mutfağınızdan çıkarmalısınız ki hayatınızdan daha kolay çıkarın. Mutfak ve buzdolabınızı sebzeler, meyveler, tahıl, kepekli ekmek ve yağsız protein ile doldurun.

 • Sabah Bunu İçerek Başlayın!

Hayır, düzenli ballı, limonlu veya sadece ılık su içmekten bahsetmiyorum. İki çay kaşığı boyotu tohumlarını bir bardak ılık suda bir gece bekletin. Tohumları soyun ve sabahları ilk önce için. Çemen otu tohumu olarak da bilinen boyotu tohumu metabolizmayı hızlandırır ve gün boyunca aktif kalmanızı sağlar. Ayrıca, fazla su ve toksinleri vücudunuzdan atmaya yardımcı olur.

 • Acele Etmeyin!

Kahvaltı atlamak, kaloriyi kesip kilo vermenin bir yoludur gibi bir düşünce hakim olabilse de kahvaltı, günün en önemli yemeğidir ve göz ardı edilmemelidir. Kahvaltıyı atladığınız zaman metabolizma yavaşlar. Bu nedenle, her zaman uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltınızı yapın. Tahıl ve düşük tam yağlı sütten oluşan bir kase ile güne besleyici bir başlangıç yapabilirsiniz.

 • Yeşil Çay Tüketin.

Yeşil çay büyük bir metabolizma güçlendiricisidir. Ayrıca toksinleri atmaya yardımcı olan ve genel sağlığı iyileştiren antioksidanlar içerir. Aslında, yeşil çay içmek bir haftada ek 400 kalorinin yakılmasına bile neden olabilir.

 • Yavaş Çiğne!

Çalışmalar, yemeklerde çiğnemeye ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar az kalori alınmasının muhtemel olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü beyne, midenin dolduğuna dair sinyalleri almak için ekstra zaman verir. Bu da sindirimi kolaylaştırır ve porsiyon boyutunu sınırlar. Bu nedenle, yemeğinizi 35-50 kez çiğnemeniz önerilir.

 • Dengeli Öğünler…

Her öğün protein, iyi karbonhidrat (sebzeler / meyveler / tahıllar) ve sağlıklı yağlar içermelidir. Hüner, besin grupları arasında bir denge kurup, vücudunuzun bunu işleyebilmesi, enerji sağlaması, toksinleri atması ve genel sağlık düzeyini geliştirmesine izin vermektir.

 • Meyve, Sebzeler ve Kepekli Tahıl Tüketimi

Düşük kalorili meyve ve sebzeler, yağ ve kalorileri yüksek gıdalardan daha fazla tüketilmelidir. Lif bakımından zengin oldukları için her gün beş farklı sebze ve üç farklı meyve tüketin. Diyetinizde kahverengi pirinç, tuzsuz patlamış mısır ve arpa gibi tahıllar da eklemelisiniz ki böylece uzun süre tok kalırsınız.

 • Şımardığınız Günün Tadını Çıkarın

Daha iyi bir yaşam tarzını izlemeniz çoğunlukla veya tamamen başarılıysa, bir şımarma günü kazanmış olursunuz. Bu gün ekstra 500 kalori tüketebilir ve istediğiniz herhangi bir gıdayı alabilirsiniz. Ancak ekstra 500 kaloriyi geçmemelisiniz. Böyle günler, vücudu şaşırtıp metabolizmanızın yavaşlamasını önleyerek kilo vermenize yardımcı dahi olur.

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

 • Her Öğünde Protein Olsun.

Yalın protein içeren gıdalar, uzun süre dolgunluk hissi verdikleri için, her yemeğin veya atıştırmadaki bir parçayı oluşturmalıdır ki böylece sizi aşırı yemekten uzak tutsunlar. Gereken protein miktarını elde etmek için yoğurt, yumurta, fasulye ve yağsız etleri her öğüne ekleyin.

 • Paketlenmiş İçeceklere Dikkat!

Paketlenmiş meyve ve sebze suları, enerji içecekleri veya sıfır kalorili soda içmek yalnızca kilo vermenizi engellemekle kalmaz aynı zamanda sağlığınızı da riske atabilir. Sıfır kalori olarak satılan ürünlerin dahi tat değiştiriciler ve katkı maddeleri içerdiğini unutmayın.

 • Sudan Vazgeçmeyin.

Çoğumuz az su içiyoruz aslında. İdeal olarak, kilo kaybı için günde 3 litre su içmelisiniz. Egzersiz yaparsanız ve ter atıyorsanız, 4-5 litre su içmelisiniz. Yeterli miktarda su içmemek, daha fazla yemenize, yorgun hissetmenize neden olabilir. Yeterli su içmek, sağlıklı bir yaşam tarzının anahtarıdır. Gerekiyorsa telefonunuzdaki hatırlatıcıları ayarlayın veya günde içtiğiniz su bardağı sayısını tutmanıza yardımcı olacak bir sağlık uygulaması indirin.

 • Aşırı Pişirmekten Kaçının

Yiyeceklerinizi aşırı pişirdiğinizde, besinler önemli ölçüde azalır. Eğer besin öğelerinden mahrum kaldıysanız, kendinizi doymuş hissetmezsiniz. Bunu önlemek için ya salatalar gibi çiğ yiyeceklerin tüketimini artırabilir veya yemeğinizin aşırı pişmesini önleyebilirsiniz. Buğulanmış, fırında pişmişveya ızgara sebzeler, et ve balık tercih edin.

 • Akşam Yemeğini 7: 30 dan Sonraya Bırakmayın

Gece yarısı yemekten kaçınılmalıdır. Aslında, akşam en geç 7.30’dan önce son yemeğinizi bitirmelisiniz. Şekersiz bitki çayı akşam yemeğinden sonra oluşabilecek açlığı tatmin etmek için iyi bir seçenektir. Zihninizi yemek fikrinden çevirmek için dişlerinizi de fırçalayın.

 • Sağlıksız Aperatiflerden Kaçının.

Hepimiz çerezleri seviyoruz. Havuç, pancar, salatalık, elverişli bir fıstık veya antep fıstığı, meyve, tuzsuz patlamış mısır, gibi gıdalar tüketilebilir. Bunlar düşük kalorili olduğu gibi son derece besleyicidir. Ayrıca kilo vermeye çalışan insanlar için uygun seçeneklerdir.

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

 • Motive Edici Sözler

Kilo vermeye odaklanıp motive kalmak zordur. Düzenli sağlıklı gıdalar sıkıcı olabilir ve her gün düzenli egzersiz rutini izlemek yorucu olabilir. Odaklanabilmek için, görebileceğiniz yerlere motivasyonlu alıntılar yazın ve yapıştırın. Eğer iki üç hafta boyunca düzgün yaparsanız, artık bunların yardımına da ihtiyacınız olmayacaktır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için alışkanlıklar kazanılmış olacaktır.

 • Adımlarınızı Sayın!

İşte veya evde olsak da, neredeyse 7 gün 24 saat daha çok oturduğumuz gerçeğini hiç düşünmediniz mi? Ve bunu sadece 15-20 dakikalık yürüyüşle, sağlığınızı on kat iyiye çıkarabilirsiniz biliyor muydunuz? İster ofis, okul veya evde olun, yürümelisiniz. Kalkın ve her saat yürüyün. En yakındaki bakkala yürüyün veya bisikletle ofise gidin, yalnız yürüyün, evinizde yürüyün ve asansör yerine merdivenlerden çıkın…

 • İyi Uyuyun.

Kilo kaybını tetiklemeye gelince uykunun önemi ihmal edilemez. Siz uyurken vücudunuz yenilenmek için çalışır ve oluşan hasarları iyileştirir. Uyku yoksunluğu hormon düzeylerinde, özellikle de kortizol ve insülinde değişikliğe neden olur. Uyku yoksunluğu, kortizol üretimini tetikler ve kilo kaybını daha da zorlaştıran artmış insülin düzeylerine yol açar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here