Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Ev Çözümleri

Burun tıkanıklığı nedenleri fazla olmakla birlikte gerçekte bilmeye ihtiyacımız olan, burun tıkanıklığını açan şeyler. Hastalıklarla birlikte ortaya çıkan tıkanan burun sorununa çözüm neler? İşte, burun tıkanıklığına iyi gelen ev çözümleri, esraninportresi'nde.

0
698

Burun tıkanıklığı nedenleri fazla olmakla birlikte gerçekte bilmeye ihtiyacımız olan, burun tıkanıklığını açan şeyler. Hastalıklarla birlikte ortaya çıkan tıkanan burun sorununa çözüm neler? İşte, burun tıkanıklığına iyi gelen ev çözümleri, esraninportresi’nde.

Soğuk algınlığı ve grip mevsimi geri geldi. Aslında hemen hemen tüm kış hastalıkları sırasında yaşadığımız, soğuk algınlığı ile gelen halsizlik, burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi belirtiler oldukça can sıkıcı olabiliyor. Dahası bu belirtiler, can sıkıcı olmakla kalmıyor, nefes alamadığınız için uyku, yemek ve hayati diğer pek çok şeyi de zorlaştırıyorlar. Özellikle soğuk algınlığı ve grip için hemen ilaçlara (özellikle de doktor yazmadan antibiyotik kullanmak) başvurmak doktorlar tarafından önerilmiyor. Ancak, sinüs basıncını ve burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olmak için bazı doğal yollara başvurulabilir.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelenler

1. Tuzlu su ile burnu temizleme

Tuzlu su ile burnu temizlemek, nazal geçişleri açık tutarak mukusun akmasına yardımcı olur. Ayrıca sinüsleri temizlemeye yardımcı olabilir ki böylece enfeksiyonun yayılmasını önler ve burun akıntısını iyileştirebilir.

Bunun için; 1 bardak ılık su içerisine ½ çay kaşığı iyotsuz deniz tuzu ve ½ çay kaşığı karbonat karıştırıp kendi tuzlu su damlanızı yapabilirsiniz. Tuz ve karbonat çözülene kadar iyice çalkalamalısınız. Eğer bunu yatmadan önce soğuk su ile kullanarak yaparsanız, damarlar soğuk su ile büzüşeceğinden daha rahat nefes alabilirsiniz

2. Elma sirkesi içme

Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan elma sirkesi, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca, enfeksiyonun tekrarlanmasını önlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Tabii burada evde kendi yaptığınız elma sirkesini kullanmanız daha iyi olacaktır.

Elma sirkesi kullanmanın en basit ve en etkili yollarından biri kuşkusuz içmektir. Bir fincan suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırıp içebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı için Çözümler

3. Zencefil ile sıcak kompres

Bitkisel bir buhar gibi, sıcak kompres de ağrıyı hafifletmeye ve dolaşımını artırmaya yardımcı olurken, bunun zencefil ile yapılması iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur. Zencefil çayı faydaları saymakla bitmez. Daha fazla rahatlama için, yani dolaşımını daha da artırmak ve nazal geçişleri temiz tutmaya yardımcı olmak için bir soğuk kompres bir sıcak kompres uygulamayı deneyebilirsiniz.

 • Bir bardağa ince bir dilim zencefil parçasını rendeleyin. Kaynar suyu üzerine dökün ve 10 dakika demlendirin.
 • Çayın sizi yakmayacak sıcaklığa geldiğine emin olduktan sonra yani bir miktar soğuduktan sonra, sıcak zencefil çayı içinde bir el havlusu daldırın. Fazla suyunu çıkarmak için havluyu sıkın.
 • Sırt üstü uzanın, gözlerinizi kapatın ve sıcak havluyu yüzünüze koyun ve derin nefes alın. Bunu 4-5 kez veya zencefil çayı tamamen soğuyana kadar tekrarlayabilirsiniz.

4. Burun tıkanıklığı için yatıştırıcı masaj

Sinüs basıncından ve tıkanıklıktan şikayet ediyorsanız, sinüslerinize masaj yaparak tahrişi hafifletmeye ve tıkalı burnu akıtmaya yardımcı olabilir.

 • Parmak uçlarınızı kullanarak yanaklarınıza, her burun deliğinin hemen yanına hafif bir baskı uygulayın. Yaklaşık bir dakika sonra herhangi bir rahatlama yaşamazsanız, basıncı biraz artırın ve parmaklarınızı dairesel hareketlerle hareket ettirin. Bunu bir dakika yapabilirsiniz.
 • Ardından, gözlerinizin iç köşelerine basınç uygulamak için yine parmak uçlarınızı kullanın. Basıncı arttırın ve gerekirse dairesel hareketler ile uygulayın.

5. Uçucu yağlar ile bitkisel buhar banyosu

Buhar uygulaması, hastalık sırasında öksürük ve tıkanıklığı yatıştırmak için harika bir yoldur. Teneffüs edilen buhar, tıkanıklığı, iltihabı gevşetmeye ve nazal geçişleri rahatlatmaya yardımcı olur ki böylece daha rahat nefes alabilirsiniz.

 • Bir su kabına, yaklaşık 3-4 yemek kaşığı taze okaliptüs, kekik veya biberiye yaprağı ekleyin (esansiyel yağlar yerine taze ot formları da kullanılabilir).
 • Sıcak su ekleyin ve yüzünüzü bu sıcak suyun üzerinden 20-25 cm yukarıda tutun. Amaç buhara maruz kalıp soluyabilmektir.
 • Hem başınızı hem de su dolu kabı bir banyo havlusuyla örtün ve gözleriniz kapalıyken birkaç yavaş, derin nefes alın. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Uyarılar : 

 • Doğal yağların güvenli kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Saf-Organik Dogal Yağ Nasıl Anlaşılır Kılavuzumuzu okuyun.
 • Yüksek kaliteli yağ satın aldığınızdan emin olun.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe ve sağlığa pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here