Zencefil Çayı Faydaları ve Zencefil Çayı Tarifleri

Şifa kaynağı olmasıyla bilinen kök zencefil çayı faydaları ile mükemmel kış çayı seçeneklerinden biridir. Peki kuru, toz veya taze zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil çayının faydaları yanı sıra zencefil çayı tarifi esraninportresi'nde.

0
1062

Şifa kaynağı olmasıyla bilinen kök zencefil çayı faydaları ile mükemmel kış çayı seçeneklerinden biridir. Peki kuru, toz veya taze zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil çayının faydaları yanı sıra zencefil çayı tarifi esraninportresi’nde.

Yazın serinlemek, kışın ısınmak ve de tabii ki hastalıklar ile mücadele etmek için mükemmel tercihlerden biridir, zencefil çayı. 5000 yıldan fazla bir süredir kullanılan zencefil, zamanda modern tıbbın başlangıç noktası olarak görülmektedir. Günümüzde sadece yemekleri tatlandıran bir baharat olarak değil, aynı zamanda güçlü bir iyileştirici süper yiyecek olarak da kabul görmektedir.

Peki Zencefil Kökleri Nasıl Bu Kadar Faydalı Olabiliyor?

Zencefil kökü, gingerol, shogaol, paradol ve zingerone gibi sağlıklı bileşiklerle yüklüdür. Her biri vücut için ayrı bir öneme sahip bu bileşenlerden gingerol, vücut tarafından, kardiyovasküler sistemin işlevini geliştirip kronik iltihapla savaşmak için kullanılır. Kronik iltihaplanma, vücudun travmaya tepki vermesidir, hiç yaşamamış olsa da, sağlıklı dokulara şişme ve hasar verir.

Peki Zencefili Neden Çay Olarak Tüketmeli?

Zencefil kökünden sağlık için tüm güçlü yararları elde etmenin en kolay yollarından biri çay haline getirmektir. Kökün sıcak suda demlenmesi sağlıklı bileşenlerin vücudunuza daha kolay erişmesini sağlar. Taze zencefil tedarik edemiyorsanız veya dilimleyerek demlemek için zamanınız yoksa, eklenmiş öğeler içermeyen %100 organik çay satın aldığınızdan emin olun. Zencefil ayrıca kurutulmuş veya toz haline getirilmiş formlarda da satılmaktadır. Bununla birlikte, zencefil çayı, zencefilin tadını çıkarmak için en rahatlatıcı ve tedavi edici yoldur.

Zencefil Çayı Faydaları

1. Mide bulantısını hafifletir :

Zencefil çayının en önemli yararlarından biri, mide bulantısını azaltma yeteneğidir. O kadar ki aslında, deniz tutmasını önlemek için reçeteli ilaç kadar etkili olabileceğini gösteren kanıtlar bile vardır.

Mide rahatsızlığına bağlı zencefil kullanımı hakkında bir diğer konu da, hamile kadınlarda sabah bulantılarının etkilerini azaltma yeteneğidir. Bu alternatif tedaviyi kullanmadan önce dikkatli olmakta fayda var elbette. Zira zencefilin büyük miktarlarda yutulduğunda düşüğe neden olabileceği de belirtilmektedir. Bu nedenle hamilelikle ilgili mide bulantısı için önce mutlaka doktorunuzla konuşun.

İpucu: Zencefilin bulantıyla mücadele güçlerini arttırmak için çayınıza nane yaprakları veya limon suyu eklemeyi deneyin.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir :

Zencefil, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korumak ve güçlendirmek için kullanılan güçlü antioksidanlarla doludur. Sadece bu değil, zencefil çayı soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırarak soğuk algınlığı ve alerjilerin şiddetini ve süresini gerçekten azaltabilir.

Çalışmalar, zencefil kökünün güçlü antiviral, antifungal, antibakteriyel ve antihistaminik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu kök, vücudunuzu bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı koruyabilir ki böylece kronik hastalıkları ve enflamasyonu önleyebilir.

3. Sağlıklı sindirimi teşvik ediyor :

Zencefil çayı, bağırsakların düzgün çalışmasını ve sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik ederken, hazımsızlık ve mide ülserlerinin vakalarını azaltmaktadır.

4. Beyin fonksiyonunu geliştirir :

Yaşlanan bireylerde meydana gelen beyin bozulmalarının çoğu inflamasyon sonucu ortaya çıkar. Bu kronik iltihaplanmayı azaltma yetenekleri nedeniyle, genellikle sağlıklı bilişsel işlevi teşvik etme ve hafıza ve uyanıklığı artırma aracı olarak alınır.

Beyni korumak ve onarmak için zencefil kullanımı Parkinson ve Altzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkları inceleyen kişiler için özellikle önemlidir.

5. Ağrıyı hafifletir :

Kronik iltihaptan kaynaklı çok fazla ağrı ortaya çıktığı için, zencefildeki gingerol bileşiğinin kas, eklem ve kemik rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

Zencefil, elbette ağrı kesici ilaçlarla rekabet edemese de, midede kolay ve olumsuz yan etkilere sahip olmadığından uzun süreli kullanım için vücut için daha uygundur. Kronik ağrıyla mücadele ediyorsanız, her gün bir bardak zencefil çayı deneyin.

6. Kilo kaybına yardımcı olur :

 

Kilo vermek yorucu, uzun bir süreç olabilir ki bu yüzden yol boyunca biraz yardım almayı hepimiz isteriz. Zencefil çayı, iştahınızı baskılamaya yardımcı olur ki diğer sağlıksız içecekler yerine gün boyunca yudumlamak için de güzel bir alternatiftir. Aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olmak ve kilo alımını önlemek için yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

7. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur :

Tip 2 diyabet, işlenmiş, şeker yüklü gıdaların ve sağlıksız yaşam tarzı tercihlerinin kronik hareket eksikliğiyle birlikte giderek yaygınlaşmaktadır. Zencefil, normal kan şekeri seviyesini koruyup ani yükselmeleri önleyerek bu hastalığı düzenlemeye yardımcı olabilir.

Zencefil, arzu ettiğiniz parlak saçları elde etmenize yardımcı olabilir veya kepekten kurtulmanın, saç dökülmesini önlemenin anahtarı olabilir. Peki, saç bakımında zencefil nasıl kullanılır? Zencefilin saçlara faydaları ve zencefil ile saç maskesi önerileri esraninportresi’nde–> saç bakımında zencefil nasıl kullanılır?

8. Kan dolaşımını iyileştirir :

Kötü kan dolaşımı aşırı derecede tehlikeli olabilir ve kalp krizi, kan pıhtıları ile kötü sonuçlanabilir. Zencefil, aşırı kan pıhtılaşmasını önlerken, vücudunuzun tüm bölgelerine sağlıklı kan akışını teşvik etmek için doğal bir kan inceltici görevi görür.

9. Stresi azaltır :

Zencefil çayı birçok insan tarafından güçlü bir sakinleştirici madde olarak düşünülür.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 1 inç taze zencefil kökü
 • 1 bardak su

Talimatlar:

 1. Taze zencefil kökü soyun ve ince dilimleyin.
 2. Çaydanlığa su ve zencefil ekleyin ve orta-yüksek ısıda 10 dakika kaynatın.
 3. Sıcaklığı kapatın ve çayın 5 dakika demlenmesine izin verin.
 4. Zencefil parçalarını süzün.
 5. İsterseniz bal ile daha fazla tatlandırabilirsiniz.
Zerdeçal ve Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zerdeçal, Hindistan’ın en muhteşem şifa baharatlarından biridir ve enflamasyonu azalttığı, vücuda güçlü antioksidanlar sağladığı bilinmektedir. Ayrıca lezzeti zencefil ile harika bir şekilde eşleşir ve çayınızı daha da sağlıklı hale getirebilir.

Malzemeler:

 • 2 bardak su
 • ½ çay kaşığı zerdeçal
 • 1 tatlı kaşığı doğranmış taze zencefil
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 dilim limon
 • ½ çay kaşığı tarçın

Talimatlar:

 1. Tüm malzemeleri ocakta bir tencereye ekleyin ve orta-yüksek ısıda 10 dakika kaynatın.
 2. Ardından kapatın ve üç dakika bekletin.
 3. Süzün ve tadını çıkarın!

Zencefil Çayı Zararları ve Uyarılar 

 • Zencefilin doğal bir kan inceltici işlevi görebileceğinden, kanınızı incelten herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, büyük miktarlarda zencefil almanın ekstra sakınca yaratabileceğini unutmayın
 • Safra kesesi problemleri varsa, zencefil çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.
 • Zencefil yedikten sonra ağzınızda veya midede ciltte kızarıklık veya yanma hissi yaşıyorsanız, zencefil alerjiniz olabileceği için hemen kullanmayı bırakın.
 • Bazı insanlar zencefil tükettikten sonra küçük mide ekşimesi veya mide rahatsızlığı yaşayabilir.
 • Zencefilin herhangi bir durum için tek başına tedavi olarak kullanılması zordur. Sağlık sorunları yaşıyorsanız, düzenli olarak zencefil çayı içmeden önce doktorunuza danışın.
  Her zaman organik zencefil satın almayı unutmayın.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here