Neden Yulaflı Kahvaltı Yapmalı?

Kahvaltıda yulaf yoğurt meyve üçlüsünü bir araya getirip güne başlamak pek alışkınlığımız değil. Peki yulaf ezmeli kahvaltı nasıl olur, neden yulaflı kahvaltı yapmalı? Yulafın faydaları ve yulaflı tarifler, esraninportresi'nde.

0
549

Kahvaltıda yulaf yoğurt meyve üçlüsünü bir araya getirip güne başlamak pek alışkınlığımız değil. Peki yulaf ezmeli kahvaltı nasıl olur, neden yulaflı kahvaltı yapmalı? Yulafın faydaları ve yulaflı tarifler, esraninportresi’nde.

Kahvaltı denildiğinde pek çoğumuzun aklına peynir, zeytin ekmek gibi klasik ve de çok lezzetli Türk kahvaltısı gelse de alışanlar kahvaltıda yulaf yemenin faydalarından yararlanıyor. Yulaf ile hazırlayacağınız lezzetli ve doyurucu bir kase, tok kalmanıza yardımcı olursa enerjinizi de arttıracaktır.

Yulaf ezmesi uzun süredir güçlü bir süper yiyecek olarak tüketiliyor. Meyve ve sebzeler de ekleyebileceğiniz yulaf ezmesi, günün en önemli öğününü dört gözle beklemenizi garantileyen doyurucu bir kahvaltı olacaktır. Mükemmel bir lif kaynağı olan bu tam tahıl gıda, kilo kaybına yardımcı olabilir sağlıklı kolesterol gibi çok daha fazlasını sağlar! İşte sabah rutininize yulaf eklemeniz için birkaç önemli sebep ve yulaf ile lezzetli tarifler;

Neden Yulaflı Kahvaltı Yapmalı?

1. Sağlıklı Sindirimi Teşvik Ediyor : Yulaf ezmesinde bulunan lif, kabızlığı azaltmaya ve sağlıklı sindirimi teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca, mide bağırsak yolu sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur ki böylece yiyeceklerin gereken zamanda girmesi gereken yere ulaşmasını sağlar.

2. Kardiyovasküler Hastalığı Önler : Yulafta bulunan antioksidanlar ve sağlıklı lifler, iyi kolesterolü düşürmeden kötü kolesterolü düşürmeye ihtiyaç duyanlar için mükemmel bir seçimdir.

3. Kolorektal Kanser Riskini Azaltır : Avrupa’da 2 milyondan fazla kişi üzerinde yapılan araştırmalar, diyette yüksek seviyeli diyet liflerinin, kolorektal kanser riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

4. Kan Basıncını Düşürür : Bir çalışmada, yulaf ezmesinin kan basıncını düzenlemede antihipertansif ilaçlar kadar etkili olabileceği gösterilmiş. Ancak bunun yüksek tansiyon ilaçları için kabul edilebilir bir tedavi edici olmadığını ve sadece yardımcı bir ek seçenek olarak kabul edildiğini unutmayın.

5. Kan Şekerini İyileştirir : Beta-glukan olarak bilinen yulaflarda bulunan birincil çözünür lif, bir kez sindirildikten sonra kısmen suda çözülür ve bağırsakta güçlü sağlık özelliklerine sahip kalın bir jel benzeri madde oluşturur. Bu lifin başlıca faydalarından biri, tip 2 diyabetlilerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine ve insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olmasıdır.

6. Kilo Kaybına Yardımcı : İnsanların kilo vermede zorluk çektiği başlıca nedenlerden biri, bu uğurda uzun süre aç olmalarıdır aslında. Yulaf ezmesi sizi uzun süre tokluk hissinizi artırarak bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Glutensiz Beslenenler için Not: Yulafın kendisi alerjisi olanlar için güvenli iken, yulaf ezmesi ürünlerinin genellikle buğday ile temas eden fabrikalarda işlendiğini unutmamak gerekir. Yulaf ezmesi seçerken dikkat edin ve çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığınız varsa sertifikalı glutensiz satın aldığınızdan emin olun.

Yulafın, bazı insanlardaki fitik asit varlığından dolayı sindirilmesinin zor olabileceğini unutmayın. Vücudunuzun yulafa olumsuz tepki verdiğini fark ederseniz, her hafta yediğiniz miktarı azaltmayı veya tamamen ortadan kaldırmayı deneyin.

Yulaf Kullanmanın Diğer Yolları

  • Yulaf Ezmeli Yüz Maskesi

Bu kadar çok güzellik ürünü ve losyonun, aktif içerik maddeleri listesinde yulaf ezmesi içermesinin bir nedeni vardır. Bu sağlıklı gıda, cildi sıkılaştırıp onarırken, peeling ve nemlendirmeyi sağlayan harika bir yüz maskesi haline gelir.

Malzemeler

  • ½ bardak sıcak su
  • 1 fincan yulaf ezmesi
  • 2 çorba kaşığı sade yoğurt
  • 2 çorba kaşığı bal
  • 1 yumurta beyazı

Yapılışı

  1. Sıcak su ve yulaf ezmesini karıştırın ve 2-3 dakika bekletin.
  2. Diğer malzemeleri ekleyin
  3. İnce bir tabaka halinde yüze uygulayın. Ekstra maskeyi kapalı kabın içinde saklayın ve bir hafta içinde kullanın.
  4. 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile iyice durulayın.

Sivilceli veya kuru kaşıntılı ciltten kurtulmak, saç dökülmesi ve kepek sorunlarını çözmek, daha pürüzsüz bir cilt daha canlı saçlar elde edebilmek için yulaflı maskeler kullanılabilir. Peki, yulafın cilde – saçlara faydaları neler? Yulafı saç ve cilt bakımında nasıl kullanmalı?–> yulafın cilde saçlara faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here