Yiyecekleri Doğru Saklamak için Pratik Yöntemler

Yiyeceklerin daha uzun süre taze kalması için doğru saklama yöntemlerini uygulamalıyız. İşte bu yüzden size yiyecekleri doğru saklamak için pratik yöntemler içeren bir liste hazırladık...

0
404

Yiyeceklerin daha uzun süre taze kalması için doğru saklama yöntemlerini uygulamalıyız. İşte bu yüzden size yiyecekleri doğru saklamak için pratik yöntemler içeren bir liste hazırladık…

Yiyeceklerin daha uzun süre taze kalması için doğru saklama yöntemlerini uygulamalıyız. Yiyecekleri aldıktan sonra aslında en büyük düşüncemiz onları yiyecekleri nasıl muhafaza edeceğimizdir. Eğer gerekli özeni göstermezsek, aldığımız yiyecekler kısa sürede ya bozulur ya da tazeliklerini yitirirler. Özellikle meyve ve sebzelerimizi toplu halde muhafaza ediyorsak bir tanesinin çürümesi ya da bozulması diğerlerini de etkileyecektir. İşte bugün bu sorunlardan kurtulmak ve size yiyecekleri doğru saklamak için pratik yöntemler içeren bir liste hazırladım. Bir çoğu benim de daha önce hiç duymadığım türden çözümler. O yüzden birlikte deneyimleyeceğiz. Umarım içlerinden bazılarını sizde uygulayıp sonuçlarını benimle paylaşırsınız.

Yiyecekleri Doğru Saklamak için Pratik Yöntemler

Çileklerin en az bir hafta taze kalmasını istiyorsanız, sirkeli suda bekletin.

Aldığınız çilekleri 3 bardak su ve 1 bardak sirkeden oluşan karışım içinde 5-10 dakika bekletin daha sonra kurumalarını bekleyin ve saklama kabınızın içerisine koyun. Uzun süre dayandıklarını göreceksiniz.

1Çileklerlerin

Soğanları kilotlu çorap içine koyarak depolarsanız 8 aya kadar saklayabilirsiniz.

Her soğanı ayrı çoraplar ile düğümleyin. Soğanların birbirine değmemesi önemlidir. Bu sayede uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Çorap yerine file torbalarda kullanılabilirmiş tabii ki. 

2Soğanları

Salatalıkları buzdolabında yastık kılıfı içerisinde saklayın

İlk defa duyduğum yiyecekleri saklama yöntemlerinden biri. Yastık kılıfı içerisinde koyduğunuz salata malzemelerini nem ve yoğunlaşmadan koruyarak uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.

3Salatalıkları

Eski kaşarın küflenmesini önlemek için sirkeli bir beze sarıp tutun.

İnce bir tülbent yada bezi sirkeye batırın. Sonrasında kaşarı buna sarın sonra hava almayan bir kabın içine koyup buzdolabına yerleştirin. Yiyeceğiniz zamana kadar bu şekilde bekletebilirsiniz.

4Eski Kaşarın

 

Domatesleri oda sıcaklığında korursanız tatları daha iyi olur

Domatesleri buzdolabına koymayın demişler. Çünkü soğuk onların olgunlaşmasını engelliyor ve tatları da istediğimiz gibi olmuyor.

5Domatesleri

 

Kesilmiş taze soğanı pet şişe içerisine buzdolabında saklayın

Buzdolabı poşetlerine alternatif olarak taze soğanları doğradıktan sonra uzun süre muhafaza etmek için pet şişe içerisine koyun. İstediğiniz zaman alıp yemeklerin içerisine dökebilirsiniz, tazeliği kaybetmezler.

6Kesilmiş Taze Soğanı

Mantarları kağıt torbalar içerisinde muhafaza edin.

Kağıt torba nemi emerek mantarların çabuk küflenmesine engel olur.

7Mantarları

Fesleğen, soğuk suyun içerisinde taze kalır

Fesleğen oldukça çok su seven bir bitkidir. Onu soğuk bir su kabının içerisinde muhafaza ederseniz tazeliğini koruyacaktır. Suyunun pislendiğini ya da bulanıklaştığını görürseniz değiştirmeyi de unutmayın.

8Fesleğen

Cips, kraker gibi atıştırmalıkları uzun süre saklayın

Cips, kraker gibi atıştırmalıkların uzun süre bayatlamadan kalmasını istiyorsanız, ilk önce onları paketlerinden çıkartın. Sonra onları plastik saklama poşetlerine koyup alüminyum folyo ile sarın. Bu şekilde onları buzdolabında 6 aya kadar taze depolayabilirsiniz.

9Cips, Kraker

Kırmızı baharatları buzdolabında saklayın

Acı biber, kırmızı pul biber ve kırmızı toz biber gibi baharatları buzdolabında muhafaza ederseniz hem taze kalırlar hem de parlak renklerini uzun süre korurlar.

10Kırmızı Baharatları

Kerevizi alüminyum folyoya sarıp saklayın

Alüminyum folyoya sarılan kerevizler hava almazlar bu şekilde tazeliklerini korurlar.

11Kerevizi

Patateslerin çürümemesi için yanlarına elma koyun

Patatesleri muhafaza ettiğiniz torbaların içerisine elma koyarsanız hem patateslerin yumuşamasının önüne geçmiş hem de kolay çürümelerine engel olursunuz.

12Patateslerin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here