Gelenekseli Geleceğe Taşıyan 7 Farklı Yemek Tarifleri Kitabı

0
208

Geçmiş yıllardan bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve farklı kültürlerle temas halinde olması nedeniyle geleneksel Türk mutfağı, dünyanın en zengin mutfakları arasında hatrı sayılır bir yere sahip. Bu doğrultuda biz de yazımızda, Anadolu mutfağından sofranıza taşıyabileceğiniz zengin lezzetlerin derlendiği 7 farklı yemek tarifleri kitabına yer veriyoruz. 

Tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle insanların bir kısmı, bir dönem geleneksel Türk yemeklerine sırtını dönmüş olsa da günümüzde yanlış beslenme kültürünün yerini sağlıklı beslenme trendinin aldığını görmek mümkün. 

Peki sizler de mutfakta maharetinizi konuşturmanıza yardımcı olacak hem lezzetli hem de sağlıklı yemekleri öğrenmeye ne dersiniz? Şayet bu soruya yanıtınız “evet” ise yazımızı okumaya devam ederek mutfakta mutlaka elinizin altında bulunması gereken yemek tarifleri kitaplarının hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. 

1.Bereketli Olsun – Gönül Candaş 

Yemek tarifleri kitabı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Bereketli Olsun, mutfakta vakit geçirmeyi sevenlerin çok iyi tanıyıp bildiği Gönül Candaş tarafından kaleme alınmış bir eser. 

İçeriğiyle sağlıklı bir yaşamın ancak dengeli beslenme ile mümkün olduğunu destekleyen kitapta, kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle ve vakit kaybetmeden hazırlayabileceğiniz bir dizi tarif yer alıyor. 

2012 yılında yayınlanan ve kolay anlatımı ile yemek yapmaktan hoşlanmayanlara dahi mutfağı sevdiren kitap, herkesin evinde bulunması gereken mükemmel bir kaynak! 

2. Kuzeyden Güneye Doğudan Batıya Yöresel Mutfağımız – Deniz Gürsoy 

Türkiye’nin dört bir yanından eşsiz lezzetlerin bir araya getirildiği Kuzeyden Güneye Doğudan Batıya Yöresel Mutfağımız’da, farklı damak zevklerini mest edecek nitelikte tam 967 adet yemek tarifi yer alıyor. 

Hem sebze yemeklerinin hem çorbaların hem de hamur işi tariflerin bulunduğu kitapta, deniz ürünleri ve et yemekleri de es geçilmemiş.

Yöresel Türk mutfağının, çok zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu kanıtlar nitelikteki Kuzeyden Güneye Doğudan Batıya Yöresel Mutfağımız, yemek kültürü ile ilgili yaptığı çalışmalarla akıllara kazınan Deniz Gürsoy’un en önemli eserlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. 

Eğer akşamları mutfakta kara kara ‘bugün ne yapsam’ diye düşünmek istemiyorsanız bu şahane kitabı mutlaka edinmenizi tavsiye ederiz. 

3.Türk Mutfağı Asırlık Tariflerle

Ekim ayı itibariyle yayına alınan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı, dünyayı Anadolu mutfak kültürü ile buluşturacak eşsiz bir kaynak olarak değerlendiriliyor. 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı, 5 danışman ve 14 şefin katkıları ile sunulan 218 reçete içeriyor. 

Aralarında Prof. Dt. Mehmet Öz, Prof. Dr. Günay Kut, Prof. Dr. Arif Bilgin, Doç Dr. Özge Samancı, Gönül Paksoy, Vedat Başaran, Arda Türkmen, Nevin Halıcı ve Ömür Akkor gibi isimlerin yer aldığı profesyonel ekip, Türk kültürünün binlerce yıllık süzgecinden geçmiş fakat kaybolmak üzere olan yemek tariflerini gelecek nesillere aktarmak üzere titizlikle çalışmış.

Yalnızca geleneksel mutfağımıza ait yemek tarifleriflerinin değil, “atıksız” bir şekilde yemek hazırlamaya dair ipuçlarının ve dengeli beslenmeye yönelik uzman önerilerinin de yer aldığı kitapta, vegan veya vejetaryen gibi farklı beslenme tarzlarını benimseyen kişileri memnun edecek özel tarifler de bulunuyor. 

Beykoz’daki Cam ve Billur Müzesi’nde gerçekleştirilen tanıtım programında Türk mutfağının aşında tuz ve şeker kadar duygu ve kültür de olduğunun altını çizen Emine Erdoğan’ın Türk mutfağı kitabı ile ilgili olarak dile getirdiği “Türk Mutfağı, asırlardan beri ocaktan tüten bir bilgelik birikimidir” sözü ise bu kitabın geleneksel Anadolu mutfağının dünyaya tanıtılmasının zorunluluğunu kanıtlar nitelikte. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından Türkçe olarak basılan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının, uluslararası alanda “Turkish Cuisine With Timeless Recipes” adıyla İngilizce olarak da satışa sunulması ve İspanyolca, Arapça gibi pek çok dile çevrilerek gastro-diplomasi alanına önemli katkılarda bulunması bekleniyor. 

Bu anlamda bizler de bu kitabın, alanındaki en zengin eserlerden biri olması nedeniyle mutlaka elinizin altında olmasını tavsiye ederiz.

4.Saraylardan Uzak Lezzetler – Vural Cömert 


Çok geniş bir coğrafyada hakimiyet kuran Osmanlı saray mutfağında, farklı kültürlere ait ve  gösterişli pek çok yemeğin kendisine yer bulduğunu söylemek mümkün. Öte yandan Anadolu mutfağı ise ürün çeşitliliği ile beslenen sade ve sağlıklı birçok yemeği içinde barındırıyor. 

Vural Cömert tarafından kaleme alınan Saraylardan Uzak Lezzetler kitabı, Anadolu mutfağından günümüze ulaşan ekonomik ve rafine yemek tariflerini içeriyor. Hazırladığı kitabın alt metninde gurmelik gibi bir iddianın olmadığının altını çizen Cömert’in kitabında Anadolu’nun farklı bölgelerinde yapılan yemeklerin orijinal versiyonları yer alıyor. 

Eğer herkesçe uygulanabilir, basit ama lezzetli tariflerin yer aldığı bir yemek tarifleri kitabı arayışındaysanız Saraylardan Uzak Lezzetler’e bir şans vermenizi öneririz. 

5.Sahrap Soysal’la Sağlıklı Mutfak – Sahrap Soysal 

Hazırlamış olduğu yemek kitapları ile ülkemizi uluslararası arenada başarı ile temsil eden ödüllü yazar Sahrap Soysal tarafından kaleme alınan Sahrap Soysal’la Sağlıklı Mutfak, Anadolu mutfak kültürüne sahip çıkmayı kendine misyon edinen bir eser. 

İçinde kinoalı mercimek köftesinden tutun da  karalahana pestolu makarna ve ıspanaklı balkabağı çorbasına kadar pek çok sıradışı lezzet barındıran kitaptaki tüm tariflerin sürdürülebilir olduğunun da altını çizelim. 

Sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirenlerin çok seveceğini düşündüğümüz bu kitap sayesinde yalnızca yemek yapmayı öğrenmeyecek, damak zevkinize uygun yepyeni tatlar keşfedeceksiniz! 

6.Türkiye’nin Yöresel Mutfakları, Serkan Şengül – Oğuz Türkay 


Yöresel mutfakların dünyaya tanıtılmasının bölge turizmi açısından çok önemli olduğu düşüncesiyle ele alınan Türkiye’nin Yöresel Mutfakları kitabı, Yrd. Doç. Dr. Serkan Şengül ve Doç. Dr. Oğuz Türkay imzası taşıyor. 

Türkiye’nin başta turizm bölgeleri olmak üzere mutfakları ile ünlü yörelerine ait yemeklerin tanıtıldığı Türkiye’nin Yöresel Mutfakları’nda çok çeşitli menü ve yemek reçetelerini bulabilmek mümkün. 

7.Bakır Tencere – Semen Öner 

Yazarlığını, Türkiye’nin ilk mutfak kursu olan “Mutfaktayız”ın kurucusu Semen Öner’n yaptığı Bakır Tencere, yalnızca gündelik yaşamda değil özel davetlerde de imdada yetişiyor. Türkiye’nin ilk QR kodlu yemek tarifleri kitabı olma özelliği taşıyan Bakır Tencere’de bulunan tüm tarifleri aynı zamanda Semen Öner’in YouTube kanalından izleyebilmek mümkün. 

Yalnızca geleneksel Türk mutfağına ait yemeklerin değil, dünya mutfağından da lezzetli örneklerin yer aldığı bu kitap sayesinde mutfakta vakit geçirmeyi ve yemek yapmayı bir hobiye dönüştürebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here