Şiş Hissetmemek için Öneriler

0
508

Vücut şişliği-ödemin sebepleri çok basit çözümleri olan sorunlar olabileceği gibi aslında bu ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Vücut Şişliği, Ödem neden olur, nasıl geçer ve Şiş Hissetmemek için küçük ipuçları nelerdir?

Vücut şişliği, şişlik hissi sadece kadınlara özel bir konu değildir, erkekler de zaman zaman bundan yakınırlar. Ayrıca bu hissiyatın veya dönemsel yaşadığınız bu sorunun sadece fazla kilolarla ilgiis de yoktur. Yani çok zayıf bir kişi de aynı sorunu yaşıyor olabilir. Bu sorunu yaşadığınız zaman “kıyafetlerim son zamanlarda olmuyor, ayakkabılarım çok sıkıyor, yüzüklerimi takamıyorum” gibi söylenmeler baş gösterir. Çünkü vücut bazı sebeplerden dolayı şişmiştir. Vücut şişliğinin sebebi çok basit çözümleri olan sorunlar olabileceği gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Biz kadınların daha çok karşılaştığını düşündüğüm vücut şişliği neden olur, nasıl geçer gibi konulara yer vermek istedim bugün. Ayrıca şiş hissetmemek için küçük ipuçları da paylaşacağım.

Vücut Şişliği-Ödem Neden Olur?

Elbetteki şiş hissetmenizin sebebi vücudun su tutmasıyla oluşan ödem. Ödemin nedeni de tüketilen tuz ve su miktarları. Özellikle bazı kronik rahatsızlıkları olanlar ödeme daha fazla dikkat etmesi gerekiyor ki bunun başında böbrek hastalıkları geliyor. Eğer siz bu ödemi hissedebiliyorsanız, vücudunuzda da gözle görülen bir değişim varsa vücudunuz ortalama 3lt kadar sıvıyı tutmuş demektir.

1 vucudun sisme nedenleri sis hissetme_mini

Vücudun sus tutması yani ödem oluşmaması tüm vücuda yayılmış ve tüm vücudu etkiliyor olabileceği gibi sadece bacaklar, sadece karın gibi daha bölgesel bir durum da söz konusu olabilir. Ödemin vücuttaki dağılımı aslında ödemin sebepleri hakkında net fikirler vermektedir. Ödemin sebepleri ve işaret ettiği hastalıklar oldukça detaylı olduğu için aslında başka bir yazı konusu. Ancak şunu belirtmeliyim ki eğer tek bir bölgede toplandıysa bu oradaki damar tıkanıklığına, alerjik reaksiyonlara, kalp yetersizliğine bir enfeksiyona ve hatta kanser hastalıklarına işaret ediyor olabilir.

Bizim bugün üzerinde duracağız şişlik hissi daha çok dönem dönem maruz kalıp ardından geçen, genellikle beslenme, hareketsizlik gibi nedenlere bağlı olan türü. Yani bizim bazı küçük ipuçlarına dikkat ettiğimizde çözüm bulabileceğimiz türü. Yine de uyarımı tekrarlamak istiyorum, vücudun herhangi bir yerinde şişme ve sıvı birikimi fark edildiğinde fazla zaman yitirmeden bir doktora danışılmalıdır.

Gelelim biz zayıflamak, ince olmak isterseniz tükettiğimiz tuz ve su miktarı, hareketsizlik veya beslenme hataları sebebiyle bizi rahatsız eden şişlik hissetmemizi çözüm ipuçlarına,

Şiş Hissetmemek için Öneriler

1- Güne limonlu su ile başlamak :

Bir bardak dolusu limonlu ılık su, sabahları vücut sistemini harekete geçirmek için iyi bir seçenektir. Eğer limonlu su tadını sevmiyorum diyorsanız kendinize limonlu bir yeşil çay da yapabilirsiniz. Limonlu su sindirim sisteminin hareket geçmesinde etkili olacaktır. Böylelikle bağırsaklar temizlenecek, zararlı maddeler vücuttan atılacaktır. Bu da şişkinliğe, hazımsızlığa iyi gelmesi anlamına gelmektedir.

2- Süt ürünleri tüketimi :

Bazı kişiler özellikle de sabahları süt, yoğurt, kaymak gibi süt ürünlerini tükettikten sonra midelerinde rahatsızlık hissetmeye başlar. Çünkü bu kişilerin süt ürünlerine karşı hassasiyetleri vardır ve çoğu zaman bunun farkında da olmazlar. Çünkü kahvaltıda tüketilen pek çok çeşit vardır. Bu genellikle, süt ürünlerinin midenizde gaza ve hazımsızlığa sebep olması ile sonuçlanır. Bunu anlamanın yolu denemektir. Kahvaltınızdan süt ürünlerini çıkarmayı ve sonrasında da şikayetinizin oluşup oluşmadığına bakmanız gerekiyor.

Eğer süt ürünleri tüketmeyi bıraktığınız zaman rahatladığınızı hissediyorsanız süt şekeri olan laktozu sindiremiyorsunuz demektir. Bu durumda sizin için hassasiyet yaratan bu besinleri yiyecekleri; kefir veya sert peynirler ile değiştirmek gereklidir.

1
2
3
4
5
Önceki İçerikYaz Kıyafetlerini Sonbahara Taşıma
Sonraki İçerikKorse Üst Trendi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here