Sağlıklı Beslenmede Yenilikçi Bir İçecek: Pancar Kvass

0
468

Kırmızı pancar son yıllarda artan tüketimi ve kullanım şekilleri ile adından çok söz edilen sebze türleri içerisinde yer alıyor. Yalnızca ülkemizde değil Avrupa’da da gıda endüstrisinde en popüler sebzeler arasında üst sıralarda. Sağlıklı beslenmeye katkıları yanı sıra tüketim yollarının çok çeşitli oluşu ile de öne çıkıyor. Kvass gibi pancarlı farmente içecekler ile sağlıklı beslenme alanında popüler rol oynuyor. Sen de pancarın sağlık dolu dünyasına Juico Kvass ile merhaba diyebilirsin.

Kvass Nedir? Kvas Nasıl Yapılıyor? 

Kırmızı pancarın fonksiyonel bir ürünü olan Kvass içeceği pancarlı fermente bir içecek türüdür. Pancarın doğal fermentasyonu ile üretiliyor. Besin değeri çok yüksek olmasının yanı sıra antioksidan kapasitesi olarak da en üst sıralarda yer alıyor. Yoğun vitamin ve mineral kaynağı olmasından dolayı insan sağlığı üzerinde çok önemli etkileri bulunuyor. Gıdalarda renklendirici olarak ya da dondurma, yoğurt gibi besinlerde lezzet katkısı amaçlı birçok inovatif gıda üretiminde kullanılıyor. 

Kvass kırmızı pancar suyunun fermantasyon süreciyle oluşturulmasından ötürü probiyotik özelliği ile sindirim sistemi için çok tercih ediliyor. Tadı şalgam suyunu andırıyor, yemeklerle birlikte ya da öğün aralarında tüketilebiliyor. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye aday olan Kvass günümüzde yenilikçi içecekler arasındaki yerini alıyor. 

Kvass ve Kırmızı Pancarın Sağlığın Açısından Önemi Büyük!

Popülaritesi hızla artan kırmızı pancar ürünleri olan yiyecek ve içeceklerin insan sağlığına çok önemli yararları bulunuyor. Sağlıklı beslenme kapsamında inovatif bir içecek olan Kvass ve kırmızı pancarın faydalarından bazıları: 

  • İçerdiği vitaminler, mineraller, askorbik asitler sayesinde doğal bir içecek.
  • Güçlü antioksidan etkiye sahip.
  • Probiyotik özelliği ile sindirim sistemine yararlı.
  • Vücut direncini arttırıyor.
  • Sporcularda atletik performansı arttırıyor. 

Pancar Kvass Yapımı

Eğer sen de evde pancar kvass yapmak istiyorsan bu pratik tarifi uygulayabilirsin. Evde pancar kvass yapımı için gerekli malzemeler:

  • 2 adet kırmızı pancar
  • 50 ml. peynir altı suyu ya da yoğurt suyu
  • 4 yemek kaşığı tuz, 2 diş sarımsak

Pancarlar güzelce yıkanıp kabukları soyulur ve küp küp doğranır. Pancarlar ve soyulmuş sarımsaklar 1 litrelik cam kavanoza yerleştirlir. Üzerine peynir altı suyu ya da yoğurt suyu, tuz ve kavanozu dolduracak şekilde içme suyu eklenip bir kez güzelce karıştırılır. Kavanozun ağzı tülbentle bağlanıp serin ve güneş ışığını doğrudan almayan karanlık bir yerde 24 saat bekletilir. Üzerinde köpüklenmeler oluyorsa kvass yapımının başarılı gittiği anlaşılabilir. Toplamda 5 gün bu şekilde bekletildikten sonra süzülerek cam şişelerde buzdolabında en az 10 saat saklanır. Daha sonra 7 gün içerisinde tüketilebilir.  

Pancar Kvass Nerede Satılır? 

Kaya tuzu insan vücudu için gerekli ve doğal bir tuz çeşidi olarak uzmanlarca tavsiye ediliyor. Pancar ve kaya tuzunun fermantasyonu ile elde edilen Juico Kvass içecekleri çok sayıda yararları yanı sıra sofraları süsleyecek yeni bir lezzet şöleni olarak da revaçta. Juico Kvass’ı ara öğünlerde tek başına ya da ana öğünlerde yemeklerin yanında leziz bir içecek olarak tüketebilirsin. İçilmeden önce çalkalanması ve +4 derece buzdolabında saklanarak son kullanma tarihinden önce tüketilmesi gerekiyor. 

İnsan sağlığına bu kadar çok yararı olan kırmızı pancar kvas nerede satılır merak ediyorsan Juico doğru bir seçim. Sağlıklı, taze ve kaliteli ürünler Juico ile kolay ve zamanında sana ulaştırılıyor! Yüksek miktarda antioksidan içeren, sağlıklı ve farklı lezzetlerde içecek ve yiyecek çeşitleri Juico’da yer alıyor. 

Düşük kalorili ve sağlıklı içecekler arasında ön sırada olan pancar içeceği Kvass Juico’da 250 ml.’lik şişelerde sunuluyor. Juico’da sağlıklı şişelerde temin edebileceğin Kvass içecekleri şişe başına yaklaşık 23 kcal içeriyor. Yağ oranı sıfır olan bu sağlık deposu içecek, 250 ml. şişe içerisinde 0.5 g. protein ve 5 g. karbonhidrat içeriyor. Sen de hemen Juico Kvas fiyatlarını inceleyebilir; kwass ve farklı 0 kalorili içecekler ile daha sağlıklı günlere merhaba diyebilirsin! 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here