Saçların Uzaması için Gerekli Vitaminler

Saçları sağlıklı tutmak, nemlendirmek ve zarar görmelerine engel olmak için gerekli olan vitaminlerin eksikliği, saç dökülmesine veya saçınızın olması gerekenden daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir! İşte saçların daha sağlıklı, parlak olması ve saçların uzaması için gerekli vitaminler esraninportresi'nde.

0
902

Saçları sağlıklı tutmak, nemlendirmek ve zarar görmelerine engel olmak için gerekli olan vitaminlerin eksikliği, saç dökülmesine veya saçınızın olması gerekenden daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir! İşte saçların daha sağlıklı, parlak olması ve saçların uzaması için gerekli vitaminler esraninportresi’nde.

Saç bakımı ürünleri saçlarınızın görünümünü şaşırtıcı güzelliğe taşımayı amaçlarken saçları gerçekten iyi besleyip, sağlıklı hale getirmenin kısa yolu yoktur. Uzmanların işaret ettiği gibi, saçlarınızın A, C, D, E ve B vitaminleri gibi vitaminler olmadan beslemek ve dolayısıyla sağlıklı olmalarını beklemek doğru değildir. Saçları sağlıklı tutmak, nemlendirmek ve zarar görmelerine engel olmak için gerekli olan vitaminlerin eksikliği, saç dökülmesine veya saçınızın olması gerekenden daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir!

Parlak saç tellerine sahip olmak için sadece dışarıdan doğru saç bakım ürünlerini kullanıyor olmak asla yeterli değildir. Saç tellerini içeriden beslemek için ne yaparsınız, daha uzun süre ve güçlü şekilde saçları korumak adına o kadar önemlidir. Bu nedenle, diyetlerin saçınızın ihtiyaç duyduğu besinleri desteklemeye devam etmesi üzerine daha fazla odaklanmanız gereklidir. Saç bakımı söz konusu olduğunda tükettiğiniz besinler ile aldığınız bazı vitaminler diğerlerinden daha önemlidir. İşte bilmeniz gereken şey de bu. Peki saç uzaması için tüketilmesi gereken besinler neler ve saç uzaması için gerekli vitaminler neler?

Saçların Uzaması için Gerekli Vitaminler

saclarin hizli uzamasi icin gerekli vitaminler_mini

1. A Vitamini :

A vitamini, tıpkı iyi yağlanmış bir makinenin çalışması gibi saçların uzaması için sistemin çalışması açısından önemlidir. Çünkü bu besin, sebum üretiminden sorumludur. Sebum nedir diyenler için açıklamak gerekirse; cildinizi ve saçınızı nemli tutmak için vücudunuzun ürettiği doğal yağlardır. Saçların kendi hallerine bırakıldığında kuruma eğilimi göstermelerinin nedeni budur. Cildinizin dermis katmanında saç köklerine yakın olan sebase bezler (ki sebumu üretirler), normal gelişmesini ve işlevlerini sürdürebilmek için yağda çözünen A vitaminine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla saçılarınızın yumuşak ve ipeksi kalmasını sağlamak için beslenme listenize aşağıdakileri de eklemeyi unutmayın derim :

 • Portakal
 • Sarı meyveler ve sebzeler
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Brokoli
 • Yumurta
 • Tahıllar ve süt

2. B Vitamini :

Sağlıklı saç uzaması için B vitaminleri olmazsa olmazlardandır. B vitamini biyotinin önemi üzerine yapılan araştırmalara göre, eksikliği halinde saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabiliyor. Çocukluk çağında yaşanmış B12 eksikliği saçlarda erken yaşlarda küçük gri saç tellerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. B vitamini takviyeli hububat, balık, yumurta, et ve süt için tam anlamıyla stok yapın.

3. C Vitamini:

Yaşlanmaya karşı en güçlü savunmanız C vitaminidir. C vitamini, bir dizi narenciye ve diğer sarı ve turuncu sebzelerde, ıspanak, domates, patates, tatlı patates, karnabahar, brokoli ve çileklerde bulunur. Ayrıca kollajen üretimi için önemlidir. Bunun yanı sıra, C vitamini içindeki antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek vücudunuzu serbest radikal hasarından korumada hayati bir rol oynamaktadır. Bu tür enzimatik olmayan antioksidanlar olmadan, hücresel yapılar hasar gördüğünden (yaşlanma olarak yorumladığımız) saçlarınız devam eden bir yıpranma sürecine girecektir. Sonuç? Aşırı saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan kellik, grileşen saçlar ve artan saç kaybı…

Saçların Uzaması için Gerekli Vitaminler

1 sac dokulmesi neden olur sac dokulmesi sebepleri_mini

4. D vitamini :

Araştırmacılar yetersiz D vitamini alımıyla kellik veya saç dökülmesi arasında bağlantı buldular. Vitamin önemli bir bağışıklık düzenleyicidir ve aynı zamanda hücre büyümesi ve gelişimine katkı sağlar. Yağlı balıklarla (somon, orkinos, uskumru) ya da peynirle, yumurta sarısıyla diyetinizde D vitamini alabilirsiniz. Vücudunuzun dahili olarak bu vitamini çok üretmesine yardımcı olmak için, her gün gerekli olduğu miktarda güneş ışığına maruz kalmak gereklidir.

D vitamini eksikliği, kilo sorunlarından, kemik ve kas sorunlarına, depresyondan, vücut ağrıları ve güçsüzlüğe kadar pek çok sağlık problemine sebep olabiliyor. İşte vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini alması için tüketilmesi önerilen–> D vitamini zengini besinler

5. E Vitamini :

Birçok kozmetik üründe bulunan bu sebeple de popüler bir bileşen olan E Vitamini, saçlarınız için de çok değerlidir. Diğer şeylerin yanı sıra, sert UV ışınlarına maruz kaldığında güneş hasarından veya oksidatif strese karşı saçları korur. 8 ay boyunca kellik bulunan denekler arasında yapılan bir çalışma, Vitamin E takviyesinin saç dökülmesinde ve saç uzamasında yaklaşık %34.5 artış olduğunu bulmuştur. Vitamin C gibi, Vitamin E de bir antioksidan ve vücudunuzun serbest radikal hasarına karşı savunmasının bir parçasıdır. E vitamini eksikliği halinde saçlar grileşiyor, saç üretiminde azalma veya kellik görülür.

 • Kabak çekirdeği
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Brokoli
 • Ceviz

Elbette saç dökülmesinin veya saçların uzamamasının tek sebebi vitamin eksiklikleri değildir. Ancak saç dökülmesi yaşamaya başladığımız andan itibaren sorunu çözme arayışına giriyor, saç maskeleri gibi saç bakımları deniyoruz. Peki saç dökülmesi neden kaynaklanıyor biliyor muyuz? İşte saçların güçsüzleşip, incelmesine sebep olan–> saç dökülmesi sebepleri;

Vitaminin Eksikliğinin Dezavantajları

 • Araştırmalar, saçların erken ağarmasının arkasında D3 veya B12 gibi vitamin eksikliklerine bağlı olduğunu ortaya koymuş.
 • Bu vitaminlerin tavsiye edilen miktarda alınmaması halinde elbette diğer sağlık sorunları da saç sorunlarıyla birlikte ortaya çıkabilir. Aslında, bu vitaminlerden yeterince almadığınızda, bu besinlerin koruyucu etkileri olmayacağında saçlarınızın daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir.
 • Bu rollerinin yanı sıra, bu vitaminler saçınıza daha fazla koruyucu etkisi olan antioksidanlardır. Saçların maruz kaldığı toksinlerden korurlar ki aksi takdirde hasar ve yaşlanma süreci hızlanır.
 • Başka bir deyişle, destekler olmadan, saç telleri daha kolay kopar, dökülür, kurur daha kırılgan saçlarla süreç sonuçlanabilir. Ya da saçların normalden daha hızlı şekilde gri renk aldığını görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here