Protein Eksikliğinin Belirtileri

Vücut için protein tüketimi neden gereklidir? Günlük kaç gram protein almalıyım? Kilo vermek için yapılan diyetler protein eksikliğine sebep olabilir mi? İşte, protein eksikliğine dair tüm bilgiler, protein eksikliğinin belirtileri yazısıyla esraninportresi'nde.

0
621

Vücut için protein tüketimi neden gereklidir? Günlük kaç gram protein almalıyım? Kilo vermek için yapılan diyetler protein eksikliğine sebep olabilir mi? İşte, protein eksikliğine dair tüm bilgiler, protein eksikliğinin belirtileri yazısıyla esraninportresi’nde.

Vücudumuzun hemen hemen her şeyi için protein gerekir. Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yapı taşıdır – cilt, kaslar, kemikler, kıkırdak, saç. Bedenin hasar gören hücreleri onarmak ve yenilerini oluşturmak için her gün yeterince protein tüketmesi gereklidir. Günlük beslenme düzeniniz içerisinde yeterli miktarda protein tüketmediğiniz takdirde, zamanla sağlığınızın her yönünden ciddi oranda etkileyebilir.

Protein eksikliğinin sebebi sadece düzensiz beslenme olarak algılansa da aslında kilo vermek adına yapılan katı diyetler veya tek tip beslenmeye dayanan diyetler sebebiyle de vücudunuz ihtiyaç duyduğu proteini alamıyor olabilir. Bu sık sık acıkmayla, spor yaparken zorlanmalara ve hatta fiziksel-ruhsal bir takım bozukluklar olarak sonuçlanabilir.

Her birimizin ihtiyaç duyduğu protein miktarı, yaşımıza, cinsiyet, boy, kilo ve aktivite düzeylerine bağlı olarak değişir. Bu yüzden de özellikle kalori kısıtlayıcı diyetler bazen protein alımının azalmasına neden olabilir. Ayrıca bazı vejetaryen ve vegan yemeklerinde yeterli miktarda bitki temelli protein tüketilmediğinde de risk altında olabiliyor. (Aralarından seçim yapabileceğiniz bitki bazlı proteinler vardır)

Günlük Kaç Gram Protein Almalıyım?

Az önce de belirttiğimiz gibi herkesin ihtiyaç duyduğu protein miktarı, yaşa, cinsiyete, boy, kilo ve aktivite düzeylerine bağlı olarak değişir. Ancak genel bir tanımlama ile kg. başına 1-1,5gram arası protein alınmalıdır. Bu noktada örneğin ağır güç gerektiren sporlar yapan kişilerin vücutları için gereken protein miktarı 1,8-2 grama kadar dahi çıkabilmektedir. (kilox1,8gr=alınması gereken protein gramı) Egzersiz yapmayan kişiler de ise bu oran 1gr’a düşmektedir.

2 kilo vermek diyet yapmak_mini

Elbette protein eksikliği gibi fazla protein tüketiminin de vücutta olumsuz sonuçlara sebep olabileceğini de unutmamak gerek.

Protein Eksikliğinin Belirtileri

1- Sürekli protein arıyorsun

Yeterince protein tüketmiyorsanız, kısa vadede vücudunuz protein isteyecek ve bunu da anlamanızı sağlayacaktır. Bunu anladığınız zaman protein tüketmek için çabalamalısınız. Bedeninizi dinleyip, tavuklu sandviç veya bir kase mercimek çorbası içebilirsiniz örneğin.

2 dukan diyeti nasıl uygulanır_mini

1
2
3
4
5
Önceki İçerikBaş Ağrısı için Doğal Yağlar
Sonraki İçerik2017 Sonbahar Trendleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here