Potasyumun Faydaları ve Postasyum Zengini Gıdalar

Potasyum, birçok organın işlevi için vücutta üçüncü en gerekli bir mineraldir. Peki, potasyumun faydaları neler, potasyum eksikliğinde neler gözlemlenir ve en önemlisi postasyum zengini gıdalar nelerdir? Tüm detaylar, esraninportresi'nde.

0
471

Potasyum, birçok organın işlevi için vücutta üçüncü en gerekli bir mineraldir. Peki, potasyumun faydaları neler, potasyum eksikliğinde neler gözlemlenir ve en önemlisi postasyum zengini gıdalar nelerdir? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Ne kadar farkındayız bilmiyorum ama aslında her gün yeterli miktarda potasyum açısından zengin besinler tüketmemiz için pek çok sebebimiz var. Öncelikle potasyum, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için kullanılan temel bir besindir ve aynı zamanda kalp, böbrek, beyin ve kas dokuları dahil olmak üzere birçok organın işlevi için vücutta üçüncü en gerekli bir mineraldir. Potasyum, vücudun sodyum-potasyum dengesiyle hücresel işlevi desteklemek için önemli bir rol oynar.

Potasyumun faydaları veya vücuttaki işlevi ilginizi fazla çekmediyse potasyum eksikliğinde neler gözlemlenir detaylandıralım;

Düşük potasyum, şiddetli baş ağrıları, dehidratasyon, kalp çarpıntısı, bezler ve dokuların şişmesi gibi pek çok olumsuzluğu beraberinde getirebilir.

Peki günde ne kadar potasyum alınmalı?

Potasyum, doğal besin kaynaklarından çok güvenli ve sağlıklı br şekilde vücuda temin edilebilir. Erkek ve kadın yetişkinler için önerilense günde 4.700 miligram potasyumdur.

0 potasyumun faydalari ve potasyum zengini gidalar

Bu çok gibi geliyorsa, potasyum açısından zengin gıdalar çizelgesini kullanarak, gereksinimlerinizi karşılamak ve eksiklikten kaçınmak için düzenli olarak ne tür yiyecekler yemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Hem alkali bir mineral hem de bir elektrolit olarak, potasyum alımınız söz konusu olduğunda bunu atlamak istemezsiniz.

Potasyum Zengini Besinler

Potasyum açısından zengin gıdalar nelerdir? Günlük gereksiniminizi karşılamak için seçebileceğiniz çok sayıda potasyum açısından zengin yiyecek var. Bu liste, potasyum açısından en zengin yiyeceklerden bazılarını içermektedir. Yoğurt ayrıca yüksek bir potasyum konsantrasyonuna sahiptir.

Aşağıda yüksek potasyumlu gıdaların bir listesi:

 • Avokado : 1 bütün-1.067 miligram

Avokado, potasyum açısından zengin besinlerden biridir. Yapılan bazı araştırmalar, avokado yiyen insanların daha sağlıklı diyetlere sahip olduklarını ve metabolik sendrom gelişme olasılığının azaldığını ortaya koymuştur

 • Ispanak : 1 bardak pişmiş-839 miligram

Ispanak sadece potasyum açısından zengin bir besin değildir. Aynı zamanda bilimsel araştırmalar ıspanağın, kanserle mücadele ajanları olarak hareket ettiğine inanılan bitki kloroplast glikoliglisipolipidleri içerdiğini göstermiştir.

 • Tatlı patates : 1 büyük-855 miligram

Tatlı patatesler, beyaz patateslerden daha yüksek bir besin yoğunluğu içeren ve potasyum açısından da zengin bir besindir. Tatlı patatesler ayrıca beta-karoten, C vitamini ve B6 vitamini içerir.

 • Somon : ½ fileto-772 miligram

Potasyumun yanı sıra diğer vitaminler, mineraller ve proteinlere ek olarak somon, sağlığı geliştiren omega-3 yağ asitleri ile doludur. Bu esansiyel yağ asitlerinin faydaları arasında kalp hastalığı ve felç riskini azaltmanın yanı sıra depresyon, yüksek tansiyon, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, eklem ağrısı ve egzama gibi kronik cilt rahatsızlıklarının azalması da yer almaktadır.

 • Kuru Kayısı : ½ fincan-756 miligram

Kuru kayısı, beslenme programınıza potasyum eklemek için hızlı ve kolay bir yol sağlar. Çalışmalar, kuru kayısı ve diğer kurutulmuş meyveleri tüketen insanların daha fazla besin maddesi ve daha düşük bir vücut ağırlığı ile daha sağlıklı genel diyetlere sahip olduklarını göstermiştir.

 • Nar : 1 bütün-667 miligram

Nar maskesi kadınların vazgeçilmezdir çünkü nar ve meyvenin suyu harika potasyum kaynağı olduğu gibi cilt açısından mükemmel faydalar içermektedir. Ayrıca lif, C vitamini ve K vitamini ile yüklüdür. Buna ek olarak nar suyunun da dünyanın en sağlıklı meyve suyu olduğu bulunmuştur.

 • Hindistan cevizi suyu : 1 fincan-600 miligram

Sıvı formdaki potasyum açısından zengin yiyecekler mi arıyorsunuz? Hindistan cevizi suyunu bu listeye dahil etmeyi seviyorum çünkü (hiçbir ek şeker içermez) potasyum gibi elektrolitler açısından yüksek, şeker veya kalorilerde de çok yüksek olmayan bir içecek seçeneğidir.

 • Kuru fasülye : ½ fincan-502 mg

Porsiyon başına önemli bir potasyum dozu içermekle kalmaz, aynı zamanda lif bakımından da yüksektir. Fasulye gibi lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, diyabet ve kalp hastalığınızın riskini azaltmaya yardımcı olur.

 • Muz : 1 büyük-487 miligram

Muzlar bir potasyum kaynağı olmakla bilinir fakat aynı zamanda şeker ve karbonhidrat açısından oldukça yüksektir. Bu yüzden muz kasları onarmaya ve su tutmayı dengelemeye yardımcı olmak için antrenmandan önce veya egzersiz sonrası, bir enerji kaynağı olarak tüketilmesi önerilmektedir. Egzersiz, özellikle yoğun bir egzersiz, potasyum seviyelerinizin düşmesinin önemli yollarından biridir ki bu yüzden muz gibi potasyum açısından zengin yiyecekleri tüketmenin hayati önemi vardır. Bilimsel araştırmalar ayrıca muzun önemli bir duygudurum hormonu olan dopamin açısından zengin olduğunu göstermiştir.

Potasyumun Faydaları

 1. Artan Kalp Sağlığı
 2. Krampları Azaltır : Kas güçsüzlüğü, kas ağrıları ve kas krampları düşük potasyum seviyelerinin sık görülen yan etkileridir. Bu, bir sporcunun susuz kalması ve egzersizden önce ve sonra yeterli potasyum açısından zengin yiyecek tüketmemesi durumunda gerçekleşebilir. Ayrıca potasyum adet öncesi sendromuna bağlı kramplar için de yararlıdır.
 3. İnme Riskini Azaltın
 4. Yüksek Kan Basıncını Hafifletir (Hipertansiyon)
 5. Selülit Görünümünü Azaltın : Selülit birikmesinin başlıca nedenlerinden biri vücuttaki fazla sıvı tutulmasıdır. Çoğu insan çok fazla sodyum tüketir ve yeterince potasyum tüketmez. Sodyum alımını azaltır ve potasyum açısından zengin gıdaları tüketmeye başlarsanız, selülit görünümünü azaltabilirsiniz.
 6. Osteoporoz Koruması : Araştırmalar, artan kemik yoğunluğu ve diyet potasyumunun artan alımı arasında doğrudan bir ilişki bulmuştur.
 7. Doğru Gıda İşleme ve Büyüme : Vücudunuzda tükettiğiniz karbonhidratları işlemek ve kullanmak için potasyum gerektirir. Bir çocuk veya bir yetişkin olarak, protein ve kas oluşturmak için potasyum gerektirir. Eğer genç yaştaysanız potasyum büyümenizin normal ve sağlıklı bir hızda devam etmesini sağlamaya yardımcı olur.

Potasyum Eksikliğinde Ne Olur?

Potasyumun faydaları üzerinde durduk peki, düşük potasyum seviyesi nelere yol açabilir?

 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • sinirlilik
 • Kas krampları
 • Kilo almak
 • Tansiyon sorunları
 • Kalp çarpıntısı
 • Selülit birikmesi
 • Mide bulantısı
 • Artrit
 • Karın krampı, şişkinlik
 • Depresyon, konfüzyon veya halüsinasyonlar dahil olmak üzere anormal psikolojik davranışlar

Günde Ne Kadar Potasyum Tüketilmeli?

Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Merkezi’ne göre, önerilen günlük potasyum miktarı:

 • 0-12 aylık bebekler: 400-700 miligram / gün
 • 1-8 yaş arası çocuklar: 3,000–3,800 miligram / gün
 • Gençler 9–18 yaş: 4,500–4,700 miligram / gün
 • 19 yaş ve üstü yetişkinler, erkekler ve kadınlar: 4.700 miligram / gün
 • Hamile veya emziren kadınlar: 5,100 miligram / gün

Çoğu gün boyunca bir saatten fazla çalışan sporcuların daha fazla potasyum ihtiyacı olabilir ve alımlar kas kütlesine, aktivite seviyelerine, vb. göre değişecektir.

Potasyumun sağlıklı bir beslenmenin kesinlikle vazgeçilmez bir parçası olduğu kesin. Sadece önemli bir mineral değil, aynı zamanda bir elektrolit. Bu çifte kimlik ile düzenli olarak yeterli miktarda tükettiğinizde bol miktarda potasyum faydası gelir. Bunun tersi de doğrudur – eğer diyetinizde düzenli olarak yeterli potasyum yoksa, böbrek sorunları ve daha fazlası dahil olmak üzere kendinizi istenmeyen potasyum eksikliği belirtileriyle karşılaşmış bulabilirsiniz.

Umarım, bu potasyum açısından zengin yiyecek listesi, günlük potasyum dozunuzu almanız için muzun tek seçeneğiniz olmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Aslında, bu çok önemli mineral içeriğine gelince, muzlardan bile daha yüksek olan birçok meyve ve sebze ve hatta balık vardır. Tek başına ya da sağlıklı yemek tariflerinde yenebilen çok lezzetli, potasyum açısından zengin yiyecekler vardır, bu da potasyum departmanında yetersiz kalmamayı kolaylaştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here