Oolong Çayı Faydaları Neler ve Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zayıflamak, kan şekerini, kolestrolü dengelemek gibi faydaları olan Oolong çayı yeni keşfedilen bitki çaylarından biridir. Peki, Oolong bitki çayının faydaları, zararları nelerdir ve oolong çayı nasıl hazırlanır? Tüm detaylar, esraninportresi'nde.

0
239

Zayıflamak, kan şekerini ve kolestrolü dengelemek gibi faydaları olan Oolong çayı yeni keşfedilen bitki çaylarından biridir. Peki, Oolong bitki çayının faydaları, zararları nelerdir ve oolong çayı nasıl hazırlanır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Oolong çayı aslında yeşil ve siyah çay ile aynı bitki yapraklarından üretilmekle birlikte işlenme şekli ile bu çaylardan ayrılıyor. Çin için geleneksel bir çay türü olmakla birlikte son zamanlarda batı tarafından da keşfedilerek popülerleştirildi. Kilo vermeye, egzama, kalp ve şeker gibi pek çok hastalığı önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olması elbette oolong çayının bu kadar popüler hale gelmesindeki en önemli nedenler.

Oolong çayında, theaflavinler, thearubigins, theanine ve EGCG gibi vitaminler, mineraller, amino asitler, kafein ve yararlı çay polifenol antioksidanlar yer alır. Bu zengin içerikler de onu tüketilmesi önerilen bitki çaylarından biri yapıyor. Peki, Oolong Çayı Faydaları – Oolong Çayı Zararları Neler ve Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oolong Çayı Faydaları

1. Kalp Sağlığını Geliştirir :

Çay antioksidanları, serbest radikalleri yok ederek ve kan akışını teşvik ederek kalp sağlığını iyileştirme yetenekleri ile ünlüdür.

2. Kilo Kaybını Teşvik Eder :

Özel kahve içecekleri ve harmanlanmış frappuccino’lar ile büyülenmek kolaydır. Ancak, bu içeceklerin genel sağlığa katkısı oldukça azdır. Aslında, yüksek miktarda şeker ve işlenmiş bileşenler sisteminize inanılmaz derecede zararlıdır ve sağlıksız kilo alımını teşvik edebilir. Öte yandan saf şekersiz çay, tamamen sıfır kalorili bir içecektir ve dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir. Ek olarak bitki çayları ile zayıflama en çok tercih edilen ek yardımcılardandır.

Oolong çayı, kilo verme ve vücut ağırlığı yönetimine oldukça yardımcıdır. Kilo kaybı süreci genellikle metabolizmayı yavaşlatır ve vücudun enerji olarak yağ yakmasını zorlaştırır. Bu nedenle vücudun metabolizmasının genellikle optimal bir şekilde gerçekleştirilmesi için biraz fazladan yardıma ihtiyacı vardır ve bu çay metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olabilir.

3. Diyabetin Önlenmesine Yardımcı :

Tip 2 diyabet, yalnızca yaşam tarzıyla ilişkilidir ve genellikle sağlıklı bir diyet, egzersiz ile tersine çevrilebilir. Tip 2 diyabet, yaşam tarzı değişikliği ile tersine çevrilebilen, insülin direncinin ve zamanla oluşan yüksek kan şekerinin neden olduğu metabolik bir bozukluktur.
Düzenli diyetinize oolong çayı eklenmesi, eğer varsa, tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olabilir ve ilk etapta gelişmesini engelleyebilir. Tabii ki, bu faydalar sağlıklı bir yaşam tarzı ve uygun diyet seçenekleri ile birlikteyse mümkündür.

4. Kanser Riskini Azaltın :

Genel olarak, antioksidanlar, kanser geliştirme riskini azaltma ve vücudun sağlıklı hücrelerin üretimini teşvik etme yetenekleri nedeniyle bilinir. Oolong çayı, siyah ve yeşil çay gibi, bu yararlı antioksidanlar açısından yüksektir.

5. Egzama Görünümünü Sınırlar :

Egzama, yaygın olarak atopik dermatit formunda ortaya çıkan hoş olmayan ve rahatsız edici bir cilt rahatsızlığıdır. Egzamanın görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek reçetesiz ve reçeteli seçenekler vardır. Oolong çayı da bu seçeneklerden biri olarak gösterilmektedir.

6. Beyin Fonksiyonunu Geliştirmesi :

Kafein ve L-teanin besinleri nedeniyle çay, bilişsel yeteneklerin arttırılmasıyla bilinen bir kaynaktır. Zihinsel berraklık, odaklanma, sakinlik ve dikkat düzeylerini artırarak beyin fonksiyonunu arttırır.

Oolong çayının Alzheimer’leri önleme yeteneği henüz yeterli kanıt ile desteklenmemektedir, ancak bu çayın bu hastalığın erken gelişimine karşı bir koruma olarak bir takım faydaları olabilir.

7. Enflamasyonu Azaltır :

Kronik inflamasyonun vücut üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Diyetinizi değiştirmek, inflamasyonu azaltmak ve sağlığınızı düzeltmek için en etkili yollardan biri olabilir. Oolong çayını içerken iltihabı azaltmaya ve kronik ağrı kaynağına saldırmaya yardımcı olabilir.

8. Güçlü Kemikler :

Oolong çayı sağlıklı, güçlü kemikler ve dişleri teşvik etmeye yardımcı olabilir. Antioksidan ve florid prevalansı nedeniyle, oolong çayı dişleri temiz tutar ve alışılmış çay içenlerde kemik mineral yoğunluğunu %2 oranında arttırdığı gösterilmiştir.

Bir başka çalışma, oolong çayın postmenopozal kadınlarda kemik zayıflamasını sınırlamada etkili olduğunu göstermiştir. Bu çay, düzenli olarak tüketildiğinde kadınlarda ve menopozdan sonra da güçlü kemiklerin korunmasında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok oolong çayı çeşidi olsa da, çoğu aynı faydayı sağlayacaktır.

 • Önceden suyu kaynatın. Kaynamış suyun içine çayı koyun istenilen tat tercihine bağlı olarak
 • 1-5 dakika arası bekletin. (1 büyük bardağa 1,1.5 çay kaşığı oolong yaprağı koyulabilir.)
 • Çay süzün ve tadını çıkarın!

Oolong Çayı Zararları

 • Aşırı miktarda oolong çayı içmek kafein içeriği nedeniyle zararlı olabilir. Kafein doz aşımı yan etkileri baş ağrısı, titreme, sinirlilik, uykusuzluk, sinirlilik, mide ekşimesi ve baş dönmesi içerir. Bununla birlikte, kahve ile karşılaştırıldığında, oolong çayının kafein içeriğinin nispeten düşük olduğunu unutmayın.
 • Emzirme ve gebelik dönemlerinde doktora danışılmadan tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Amfetamin gibi uyarıcı ilaç kullanıyorsanız, düzensiz kan basıncına ve artmış kalp hızına neden olabileceğinden, oolong çayı içmekten kaçının.
 • Flouride çayda doğal olarak bulunan bir maddedir, ancak büyük miktarlarda alındığında zararlı etkileri olabilir. Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.
 • Oolong çayı, ilaca ek olarak yararlı olabilse de, reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, bu çayın düzenli tüketimine başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Önerilen çay miktarı günde üç fincandan fazla değildir. Bu miktarın aşılması vücudunuzda olumsuz bir reaksiyona neden olabilir.
 • İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.
 • Oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan daha detaylı bilgi alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here