Mide Ekşimesi için Evde Uygulanabilen Doğal Çözümler

Verdiği his nedeniyle mide yanması olarak da tanımlanan mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesi tedavisi için evde uygulanabilecek doğal çözümler nelerdir? Tüm bu soruların cevapları, esraninportresi'nde.

0
648

Verdiği his nedeniyle mide yanması olarak da tanımlanan mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesi tedavisi için evde uygulanabilecek doğal çözümler nelerdir? Tüm bu soruların cevapları, esraninportresi’nde.

Mide ekşimesi, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkması kaçınılmaz olan rahatsızlıklardan biri olarak bilinir. Ancak bu mide yanması sorunu tüketilen besinlere, beslenme düzenine de bağlı olarak genç yaşlarda da karşımıza çıkabilmektedir.

Mide Ekşimesi Neden Olur?

Adından da anlaşılacağı üzere, mide ekşimesi, genellikle bir yemeği takip eden rahatsız edici bir yanma hissi ile anlatılmaktadır. Mide ekşimesine genellikle mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesi neden olmaktadır.

Başta da belirttiğimiz gibi mide yanmasının ilk nedenleri, düzensiz beslenme, fazla yemek yeme, yemekten hemen sonra uyuma olarak sayılabilir. Kısacası mide ekşimesine, mide asidinin salgılanmasını sağlayan her şey sebep olabilir ki stres bile tek başına yeterli bir nedendir. Ayrıca, ülser, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrit mide ekşimesine neden olabilir. Hamilelik döneminde de mide yanması şikayetleri oldukça fazladır.

Burada ise, mide ekşimesi semptomlarından kurtulmak için evde uygulanabilecek doğal çözüm önerilerini bulacaksınız.

Mide Ekşimesi için Evde Doğal Çözüm Önerileri

Şuan mide ekşimesi rahatsızlığı yaşamıyorsanız, ilk etapta olmasını engellemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin, tetikleyici yiyeceklerden kaçınmak, daha küçük porsiyonlarda yemek gibi şeyler yapılabilir. Yağlı, kızartılmış yiyecekleri minimumda tutmak da önlemlerden biridir.

 • Elma Sirkesi

Mide ekşimesi için en çok kullanılan doğal ev ilaçlarından biridir. Sirke, problemi daha da kötüleştirebilirmiş gibi görünmekle birlikte (ki, her şeyden önce bir asittir), açıkçası kendi tecrübemde hiç de böyle olmadı.

Bazen mide ekşimesi çok fazla mide asidinin aksine çok az mide asidinden kaynaklanır. Çünkü yeterince mide asidi üretmemesi sindirimi engeller ve sindirilmemiş yiyeceklerin yemek borusuna geri girmesine izin verir. Elma sirkesi de aslında asit seviyesinin dengeye getirilmesine yardımcı olur ve mide ekşimesi semptomları azalır.

250ml su içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi (evde kendi yaptığınız elma sirkesi kullanmanız elbette en iyisidir) karıştırın ve mide ekşimesi belirtisinde tüketin.

 • Tarçın

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bazı araştırmalar tarçının yemeği takiben yanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu iddia eder (ayrıca kan şekerinin ani yükselmesini engellemektedir).

1/2 tatlı kaşığı tarçını 250ml kaynamış su içine koyun 15 dakika demlenmesine izin verin. Tarçını süzün ve bir çay gibi yudumlayın.

 • Nane Yağı

Nane yağı faydaları nedeniyle pek çok alanda kullanılmaktadır. Tahrişe neden olan bağırsak sendromu, hazımsızlık ve reflü semptomlarının yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır. Tahrişe yol açabileceğinden yutmak yerine, teneffüs ederek daha fazla fayda elde edersiniz.

Bir buhar difüzörüne veya bileğinize birkaç damla koyun. Ardından arkanıza yaslanın ve derin nefes alın.

 • Limon

Limon suyu oldukça asidik olmasına rağmen, tüketildiğinde vücut üzerinde alkalize edici bir etkiye sahip olduğu söylenir.

Bir sekiz oranında limon suyu ile normal suyu karıştırın. Bir yemekten 20 dakika önce, mide ekşimesinin ilk etapta meydana gelmesini önlemek için içilmelidir.

 • Papatya Çayı

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, papatya, mide asiditesine karşı yardımcı olabilir.

 • Elma

Araştırmalar, elmanın midede daha alkali bir ortam yaratmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Mide yanmasını önlemek için bir elma yiyerek ya da büyük bir öğünün ardından tatlı olarak tüketebilirsiniz.

 • Karbonat

Karbonat, iyi bilinen bir doğal antasittir. Geçici olarak mide ekşimesini hafifletmek için 250ml su içinde 1/2 çay kaşığı karbonat karıştırın. Sık sık mide yanması sorunu yaşıyorsanız ya da yüksek tansiyonunuz varsa bunu kullanmamak en iyisidir.

Mide Yanması için Evde Doğal Çözüm Önerileri

 • Zerdeçal

Vücuttaki oksidatif stresin asit reflüde uzun süredir rol oynadığı bilinmektedir. Zerdeçalda aktif bir içerik olan Curcumin’in, mide ekşimesi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir.

 • Badem

Bademlerin yüksek yağ içeriği sayesinde mide asidinin nötralize edilmesine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Mide ekşimesinin ilk belirtisinde küçük bir avuç badem yemek, semptomları çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Tüm bunların dışında evde yapabilecekleriniz;

 • Az ama sık sık yemek yemek
 • Soframızda sürekli yoğurt bulundurmak
 • Fazla baharatlı yemek yememek
 • Muz, mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Çiğ zeytinyağı, süt mide ve kalın bağırsak rahatsızlıklarında oldukça etkili olan diğer ürünlerdir.

Uyarılar :

 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir besini kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here