Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

1
9340

Sağlıklı ve etkili kilo verme sürecinin anahtarı doğru beslenme ve egzersiz. Peki, kilo verebilmenin en önemli odak noktası olan metabolizma hızını nasıl arttırılabilir? Metabolizmayı hızlandıran besinler neler?

Çok iyi biliyoruz ki sağlıklı ve etkili kilo verme sürecinin anahtarı doğru beslenme ve elbette egzersiz. Sonuçta egzersiz olarak gerek evde gerekse dışarıda yapabilecekleriniz belli olmakla birlikte yapacağınız sporu da sizin tercihleriniz belirliyor. Düzenli spor ile de alacağınız sonuçlar her zaman olumludur. Kilo vermenin diğer önemli tarafı olan beslenme aşamasında metabolizmayı hızlandıran besinler gibi küçük detaylara dikkat ederek süreci hızlandırmak mümkün.

Kilo verebilmenin en önemli odak noktası aslında metabolizma hızıdır. Pek çok kişiden duyduğunuz “su içsem yarıyor” cümlesinin altında yatan tam olarak aslında yavaşlayan metabolizma hızıdır. Herkesin metabolizma hızı farklıdır ve aslında yaşa, hormonlara, kiloya, cinsiyete, bazen kullandığınız ilaçlara göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kilo vermeniz gerektiğini düşündüğünüz zaman önce ölçülen ilk değerlerden biri de mutlaka bazal metabolizma hızı olmalıdır.

Ne yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız bu, metabolizmanın yavaşlamasından dolayı olabilir. Bu durumda metabolizmayı hızlandırıcı önlemler almanız gerekecektir. Bu önlemlerin içerisine fiziksel aktiviteler, sıvı alımı, uyku düzeni, yemek düzeni gibi pek çok detay dahil olmakla birlikte en önemlilerinden biri de metabolizmayı hızlandıran besinlerdir. Bir uzman desteği alarak uyguladığınız beslenme programlarında da zaten doktorunuz metabolizmanızı hızlandıran besinlere gereken önemi verecektir. Peki metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını arttıran bu besinler neler? Sizler için bildiklerimizin dışında çok aşina olmadığınız ama bizim için oldukça faydalı bazı besinleri hazırladım.

İncecik ve fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez? Peki ama illa ‘zayıflamak’ gerekli midir? Zayıflık mıdır önemli olan, yoksa ideal kiloya kavuşmak mı? Zayıflamak ile ideal kiloda olmak arasındaki fark nedir ve ideal kilo nasıl hesaplanır? Diyete başlamadan önce bilmeniz gereken önemli detaylar esraninportresi.com’da–> ideal kilo nasıl hesaplanır?

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

metabolizmayı hızlandıran besinler 1_mini_mini

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 1 : Acı Biber

Mutfaktan eksik etmemeniz gereken ilk besinlerden biri acı biber. Çünkü acı biberin içinde kapsaisin adı verilen metabolizmayı hızlandıran ve yağların yakılmasını sağlayan özel bir bileşen bulunmaktadır. Acı biberi taze olarak salataların içine ekleyerek tüketebileceğiniz baharat formunda da tüketebilirsiniz. Uzmanlar kilo vermek isteyenlerin vücutlarının yağ yakma potansiyellerini arttırmak için çorbalardan, salatalara, soslardan diğer tüm yemeklere kadar hemen her besinle tüketilmesini öneriyorlar (tabii kilo vermek için acı yemek isterken midenize de dikkat edin.)

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here