Matcha – Maça Çayı Faydaları ve Hazırlama Önerileri

Mucizevi özelliklerinden ötürü süper gıda olarak da kabul edilen Matcha - Maça Çayı, özellikle de diyet yapanların gözdesi halinde. Peki, maça çayı zayıflatır mı ve Matcha çayı nasıl hazırlanır, ne kadar kafein içerir? Tüm bilgiler ve Maça Çayı Faydaları, esraninportresi'nde.

0
699

Mucizevi özelliklerinden ötürü süper gıda olarak da kabul edilen Matcha – Maça Çayı, özellikle de diyet yapanların gözdesi halinde. Peki, maça çayı zayıflatır mı ve Matcha çayı nasıl hazırlanır, ne kadar kafein içerir? Tüm bilgiler ve Maça Çayı Faydaları, esraninportresi’nde.

Ülkemizde fazla bilinmediğinden kullanımı da çok yaygın olmayan Matcha yeşil çayı, aslında en kaliteli yeşil çay türüdür. Uzakdoğu’da mucizevi özelliklerinden ötürü süper gıda olarak da kabul edilen Matcha çayı, parlak yeşil rengini ve antioksidan özelliklerini korumak için ışıktan ve oksijenden uzakta depolanmaktadır. Peki süper gıda olarak nitelendirilmesine neden olan Matcha yeşil çayının faydaları neler, diyet yapmak isteyenler için bu çay zayıflatıcı özellikler taşımakta mıdır? Ayrıca Matcha çayı nasıl hazırlanır, ne kadar kafein içerir? Bu özel yeşil çay türüne ait tüm bilgileri sizin için bu yazımda bir araya getirdim. Haydi hemen konuyu detaylandırmaya başlayalım;

Matcha – Maça Yeşil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Uzakdoğu’da geleneksel hale gelmiş olan bu çay küçük kaselerde tüketilmektedir. Siz de isterseniz orta boy bir fincanda hazırlayabilirsiniz. Toz halinde satın alabileceğiniz bu çayı lezzetli ve sağlıklı şekilde tüketebilmek için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz.

  1. Matcha tozundan 2 çay kaşığı alın ve küçük-ince bir elek kullanarak bir kaseye koyun.
  2. Matcha tozuna sadece birkaç damla sıcak su ekleyin ve bir macun yapın.
  3. Ardından yaklaşık 250ml sıcak su ekleyin (kaynama noktasının hemen altında olması gerekiyor ki bunun için suyu kaynatın ve dökmeden önce biraz bekleyin).
  4. Karıştırın (Bu aşamada Matcha için özel olarak tasarlanmış bambu çırpma teli de kullanılabilir).
  5. Not: Matcha’yı tatlandırmak için esmer şeker veya bal kullanabilirsiniz.

Matcha Yeşil Çay’da Ne Kadar Kafein Var?

Matcha çayı kafein içerir. Bu çay, tüm çay yapraklarının ince bir toz haline getirilmesiyle yapıldığı için, kafein miktarı yüksektir. Demlenmiş yeşil çayda 32 mg kafein varken bir çay kaşığı en yüksek dereceli Matcha yeşil çayı içinde yaklaşık 68 mg kafein vardır.

Bu yüksek kafein seviyesi makul miktarda tüketildiğinde (başkaca hastalıklara sahip değilseniz!) korkutmamalı ve hatta Matcha yeşil çayı için aslında yararlı olduğu dahi söylenebilir.

Matcha’daki kafein aslında metabolizmanızı %40 oranında artırmanıza yardımcı olur ve kan şekerinizi düzenler. Eğer sabah fincan kahveyi Matcha çayı ile değiştirirseniz, gün boyu enerjik hissetmeniz mümkün.

Matcha – Maça Çayı Faydaları

1- Yüksek Antioksidan : Antioksidanlar, UV radyasyonunun olumsuz etkilerine karşı savaşmak, bize daha genç görünen bir cilt vermek ve yaşamı tehdit eden bazı hastalıkları önlemek için kullanılan sihirli besinler ve enzimlerdir. Matcha Yeşil Çayın, tek bir fincanı, başka gıdalara oranla 5 kat fazla antioksidan içerebilmektedir.

2- Sakinleşmeyi kolaylaştırır : Bir bin yılı aşkın bir süredir, Matcha yeşil çayı, rahatlama ve meditasyon için bir araç olarak kullanılmaktadır.

3- Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır.

4- Enerji Düzeylerini ve Dayanıklılığı Artırır : Tüm yeşil çay türleri doğal olarak kafein içermekle birlikte, Matcha’dan alınan enerji artışı büyük ölçüde diğer besin maddelerinin benzersiz kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Matcha Green Tea’nin bir kasesinden elde edilen dayanıklılık, 6 saate kadar uzayabilir ve L-Theanine’nin etkisinden dolayı, Matcha içenler, sinirlilik ve hipertansiyon gibi uyarıcıların olağan yan etkilerinden hiçbirini yaşamazlar.

5- Kilo Kaybı : Matcha yeşil çayı, diğer yeşil çaylardan üç kat daha fazla bu antioksidan içerir. Araştırmalar, kateşinlerin vücut kitle indeksi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

6- Vücudu Temizler : Matcha ayrıca vücuttan ağır metalleri ve kimyasal toksinleri doğal olarak kaldırabilen güçlü bir detoks gıdasıdır.

7- Bağışıklık sistemini güçlendirir : Matcha yeşil çayı içindeki kateşinlerin, genel sağlığı destekleyen antibiyotik özelliklere sahip oldukları gösterilmiştir. Ek olarak, sadece bir kase Matcha yeşil çayı önemli miktarlarda potasyum, A & C vitaminleri, demir, protein ve kalsiyum içerir.

8- İnanılmaz Lezzet : Sadece sağlıklı olduğu için bir şeyler içmek her zaman hoş gelmeyebilir. Soğuk da içebileceğiniz bu çayı limon ve bal ile tatlandırarak muhteşem lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz.

Uyarılar

  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir besini kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe, diyetinize pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here