Karahindiba Çayı Faydaları ve Zararları

Hızla vücutta detoks etkisi göstermesi, şişkinlik ve kabızlığı azaltması gibi önemli faydaları bulunan karahindiba çayı, şimdilerde çok popüler. Peki, karahindiba çayı nasıl hazırlanır, karahindiba çayı zararları var mıdır? Tüm detaylar, karahindiba çayının faydaları yazısıyla, esraninportresi'nde.

0
2201

Hızla vücutta detoks etkisi göstermesi, şişkinlik ve kabızlığı azaltması gibi önemli faydaları bulunan karahindiba çayı, şimdilerde çok popüler. Peki, karahindiba çayı nasıl hazırlanır, karahindiba çayı zararları var mıdır? Tüm detaylar, karahindiba çayının faydaları yazısıyla, esraninportresi’nde.

Bir süre öncesine kadar yabani ot olarak nitelendirdiğimiz pek çok otun ve bitkinin aslında zengin bileşiklerden oluşan güçlü besinler olduğunu keşfetmeye başladık ki karahindiba da bunlardan biri.

Karahindiba otu aslında sahip olduğu tıbbi özellikler nedeniyle binlerce yıl önce adeta ödüllendirilmiş. Kökleri ve yaprakları önemli miktarda vitamin ve mineral içermektedir ki bu da onları metabolizmayı güçlendirmenin ve vücudunuza sağlık kazandırmanın kanıtlanmış bir yolu haline getirmiştir. Bugünlerde karahindiba ve karahindiba çayı tekrar keşfedilmiş durumda. Çünkü karahindiba çayının hızla vücudunuzu detoksize etmek, şişkinlik ve kabızlığı azaltmak, rahatsız edici bir mide ve hatta hastalık riskini azaltmak gibi önemli faydaları bulunmaktadır.

Karahindiba Çayı Nedir?

İsminden de anlaşılacağı gibi, karahindiba çayı, yararlı bileşenleri serbest bırakmak için sıcak sudaki karahindiba kökleri, yaprakları veya çiçekleri ile yapılmaktadır.

Bitkinin hangi bölümünü kullandığınıza bağlı olarak çayın lezzet ve besin değerinin de değişeceğini bilmelisiniz. Örneğin karahindiba kökü, karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için iyiyken, yapraklar böbrekler için mükemmeldir ve çiçekler de lezzet ve başka faydalar sunmaktadır.

Karahindiba Çayı Faydaları

karahindiba çayı faydaları
 1. İyi Besin Kaynağı : Karahindiba yeşilliklerini çay olarak demlenmesi, kalsiyum, demir, potasyum, K, A ve B6 vitaminleri ile riboflavin ve tiamin ile dolması demektir. Ayrıca, karoten ve lutein gibi bir antioksidan flavonoid takviyesi almış olursunuz. Daha da iyisi, yaprakları yiyebilirsiniz ki ıspanak ve brokoli’den daha yüksek besin değerine sahiptir.
 2. Diyabeti Kontrol Altında Tutun : Yapılan çalışmalar, karahindiba çayının kan şekerini düşürebileceğini gösteriyor ki bu da diyabetin kontrol altında tutulmasında kritik öneme sahip. Diyabetik hastalar için uzun vadeli faydalarını ortaya çıkarmak için araştırmalar devam etmekle birlikte bu başlangıç umut vericidir.
 3. Kafeinsiz Kahveye Alternatif : Kavrulmuş karahindiba kökü çayı, kafeinsiz bir alternatif sunar. Kahve ile birlikte gelen kaçınılmaz enerji olmadan güçlü bir antioksidan ve mineral takviyesi almış olursunuz.
 4. Enflamasyonu azaltır : Kronik inflamasyon, ağrıyan eklemler, kas hassasiyeti ve hatta baş ağrıları dahil olmak üzere istenmeyen sağlık semptomlarına neden olabilir. Karahindiba çayı antioksidanları, sizi rahat ettirmek için enfekte olmuş dokudaki ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için çalışır.
 5. Su Ağırlığını Azaltır : Şişmiş hissetmekten bıktınız mı? Karahindiba çayı, su içeriğinizin bir kısmını kaybetmeniz için idrara çıkma sıklığınızı artırabilen doğal bir diüretik görevi görür.
 6. Kilo Vermenize Yardımcı Olur : Karahindiba yaprakları, vücudunuzda yağların uzun süreli olarak depolanmasına neden olan sindirim sırasında vücudunuzun saldığı bir enzim olan pankreas lipazını inhibe edebilir. Kısacası bu çay vücudunuzdaki yağ birikmesini engellemeye yardımcı olabileceği ve böylece daha hızlı kilo kaybedebileceğiniz anlamına gelir.
 7. Kronik Hastalıkları Önler : Bir fincan karahindiba çayı, vücudunuzun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olabilir ve bu da kansere ve diğer kronik hastalıklara yol açabilecek oksidatif stresi en aza indirir. Aynı şekilde, bu antioksidanlar, bir enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.
 8. Sindirim hastalıklarını rahatlatır : Karahindiba çayı, doğal bir idrar söktürücü, sindirim sistemi uyarıcı ve hafif bir müshil gibi davranır. Yemekten sonra bir fincan çayın sindirim sürecini hızlandırabileceği, kabızlığı ortadan kaldırabileceği, krampları ve şişmeyi azaltabileceği anlamına gelir.
 9. Kanserle Mücadele Özellikleri : Sahip olduğu antioksidanlar, doğal olarak, kanser hücrelerine yol açabilecek serbest radikal hasarına karşı da savaşırlar.
 10. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler : Karahindiba çayı doğal diüretik etkilerinden dolayı, özellikle idrar yolu enfeksiyonları için etkili bir tedavi sağlar. Çaydan sonra artan idrara çıkma sayesinde böbreklerinizi temizlemek için çalışacak ve enfeksiyon gelişimini zorlaştıracaktır.
 11. Güçlü Kemikler : İçerdiği kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir gibi eser mineraller sayesinde karahindiba çayı vücudunuzun güçlü kemikler yaratması ve osteoporozu hafifletmesi için gerekenleri sağlar. Bu özellikle yaşlandıkça önemlidir, çünkü kemik yoğunluğu, tutarlı bir mineral takviyesi olmazsa doğal olarak azalmaya başlar.
 12. Sirkülasyonu artırır : Karahindiba çayının zengin demir içeriği, vücudunuza daha iyi kan akışı da dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlar. Bu, kırmızı kan hücresi sayısını iyileştirir ve tüm vücudunuzun tamamen oksijenli kalmasını sağlar.

Karahindiba Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karahindiba çayı yapmak oldukça kolay. Bir tutam yeşillik veya kavrulmuş kökün küçük parçaları üzerine sıcak su dökün ve beş ila on dakika demlenmesine izin verin.

Karahindiba çayı genellikle en iyi taze olarak tüketilir. Eğer doğal demleme sizin için çok acı ise, bir dilim limon veya balla tatlandırın.

Raf ömrünü uzatmak için yaprakları da kurutabilirsiniz. Kurutulmuş yapraklar ve kökler, güneş ışığı olmayan serin ve kuru bir yerde hava geçirmeyen cam kavanozlarda saklanabilir.

Kilo vermek için yeşil çay içmekten sıkıldıysanız, nane çayı bir alternatif olabilir. Peki, gerçekten nane çayı hızlı kilo verdirir mi? Nane çayının kilo vermeye faydası yanı sıra farklı nane çayı tarifleri–> Nane çayı kilo verdirir mi?

Karahindiba Çayı Zararları

Çoğu tıp uzmanı karahindiba çayının güvenli olduğunu düşünmesine rağmen, bilinmesi gereken bazı yan etkiler de vardır.

 1. Bazı insanlar otun doğal laksatif etkilerinden dolayı mide ağrılarına ve ishalden muzdariptir.
 2. Bazen alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir ve bazı reçeteli ilaçlar (Cipro gibi) bununla etkileşime girebilir. Aynı şekilde, karahindiba yüksek K vitamini içeriği nedeniyle kan pıhtılaşmasını daha hızlı hale getirebilir ki bu da kan inceltici kullanıyorsanız komplikasyonlara neden olabilir.
 3. Karahindiba çayına nasıl tepki vereceğinizden emin değilseniz, evde küçük bir fincanla başlamak en iyisidir. Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı etkileyip etkilemeyeceğini görmek için düzenli olarak çay içmeden önce doktorunuzla konuşmanız önerilir

Karahindiba bitkisini sağlıklı kullanım söz konusu olduğunda, karahindiba çayı sadece başlangıçtır.

Bu yabani yeşillikleri ıspanak ya da roka gibi düşünebilir ve salata malzemesi, sandviç ya da sote edilmiş garnitür de dahil olmak üzere çeşitli yemek tariflerinde kullanabilirsiniz. Yabani yeşilliklerin hafif acı lezzetinin olduğunu da unutmamanızı öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here