Gece Yemek Yeme Alışkanlığını Bırakmanın Yolları

Geceleri elimiz daha çok abur cubur gıdalara gittiğinde ve aşırıya kaçtığımızda bu kötü, kalitesiz uykuya sebep olmaktadır. Peki neden gece yemek yeme ihtiyacı hissediyoruz ve bu alışkanlığı bırakmanın yolları neler?

2
2369

Gece yemek yeme sindirmek için yeterince zamanınız kalmadığından dolayı oldukça kötü bir beslenme alışkanlığıdır. Geceleri elimiz daha çok abur cubur gıdalara gittiğinde ve aşırıya kaçtığımızda bu kötü, kalitesiz uykuya sebep olmaktadır. Peki neden gece yemek yeme ihtiyacı hissediyoruz ve bu alışkanlığı bırakmanın yolları neler?

Gece yemek yeme alışkanlığı ve olumsuz etkileri nedir?

Gece yemek yeme bir alışkanlık haline gelebildiği gibi, gece uyanıp ne yediğinin farkında olmadan yemek yiyorsanız bu da bir gece yemek yeme sendromu oluyor. Hangisi olursa olsun gece yemek yeme vücudunuza ve kendinize yaptığınız bir kötülük. Çünkü başta reflü, diyabet ve obezite olmak üzere pek çok hastalığın oluşma riskini arttırmış oluyorsunuz. Bunları takiben uyku sorunları, ciddi depresyon gibi ruhsal hastalıklar da oluşabiliyor. Peki geceleri aşırı yeme alışkanlığınız veya gece yemek yeme sendromunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız, belirtileri nelerdir?

– Tüm gün içerisinde yemek yediğiniz zamanları düşünün. Eğer yarısından fazlası akşam saatleri ve sonrasına tüketiyorsanız,
– Akşam saatleri ve sonrasında daha çok karbonhidrat ağırlıklı gıdalar yiyor veya yeme ihtiyacı hissediyorsanız,
– Sabahları çok aç uyanıyorsanız veya fazla tok uyanıyorsanız,
– Uyur gezer haliniz varsa,
– Depresyondaysanız veya sigara, içki gibi bazı bağımlıklarınızdan kurtulmaya çalışıyorsanız, gece yemek alışkanlığı sahibi olabilirsiniz veya risk altındasınız.

1 gece yemek yeme_mini

Özellikle depresyon veya yüksek stres altında olduğunuz bir dönemdeyseniz ve gece aşrı yeek yeme alışkanlığınızdan vazgeçememekten şikayetçiyseniz öncelikle uzmandan yardım almayı düşünmelisiniz. Gece yemek yeme alışkanlığının olumsuz etkilerinden biri kuşkusuz kilo alımıdır. Özellikle gece tüketilen karbonhidratlı gıdalar sebebiyle çok hızlı şekilde kilo almaya başlarız. Kilo aldıkça depresif ruh halimiz artar, arttıkça gece yemeklerine ve dolayısıyla kilo almaya devam ederiz. Bir tür duygusal kilodur aslında aldıklarımız.

2 YORUMLAR

  1. Sizin icin konusmak kolay tabi bizler nasil alcaz goji uzumunu benim 8 tane cocugum var 180 tl diyorsunuz alinda bende deneyeyim ozaman herkeze tavsiye ederim

    • Gülcan hanım merhaba,

      Sanıyorum sitede yer alan reklamlardan bahsediyosunuz. Ancak o da diğerleri gibi sadece zaman zaman dönen bir reklamdır. Benim denemişliğim ve buna dair bir görüşüm, tavsiyem kesinlikle bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here