Daha İyi Gece Uykusu için İçecek Önerileri

Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemleri, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çayları ve diğer bazı içecekler ile azaltılabilir. Bu yüzden amacımız uykuya hazırlanmanızı kolaylaştıracak, sizi sakinleştirecek, uyku getiren çözüm önerilerinden birkaçını detaylandırmaya. İşte, iyi bir gece uykusu için yatmadan bir saat önce tüketebileceğiniz uyku getiren içecek önerileri,

0
332

Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemleri, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çayları ve diğer bazı içecekler ile azaltılabilir. Bu yüzden amacımız uykuya hazırlanmanızı kolaylaştıracak, sizi sakinleştirecek, uyku getiren çözüm önerilerinden birkaçını detaylandırmaya. İşte, iyi bir gece uykusu için yatmadan bir saat önce tüketebileceğiniz uyku getiren içecek önerileri,

Herkesin farklı bir gece uykusu rutini var. Kimisi sıcak bir duş alır, kimisi kitap okuyarak uykuya dalmaya çalışır. Tüm bu çabaların sonucunda şanslı gruptaysanız bir kaç dakikada uykuya dalarsınız. Ancak herkes sizin kadar şanslı olamıyor. Günün yoğunluğu, yorgunluğu, ertesi gün yapılacakların stresi, planma derken sakinleşip uykuya geçiş yapmaya çalışmak bile tek başına bir stres konusu haline gelebiliyor. Hele ki bir de eken kalkmanız gerekiyorsa bu katlanıyor… Bir de tabii uykusuzluk sorunu ile baş etmeye çalışanlar var. Uykuya dalmakta zorluk çekip, yatağın içinde dönüp duruyor musunuz? Daha önce sizlerle daha iyi uyumak için, uzmanların önerilerden oluşmuş bir rehber hazırlamıştım. Şimdiyse sıra geldi uykuya hazırlanmanızı kolaylaştıracak, sizi sakinleştirecek çözüm önerilerinden birini detaylandırmaya. İşte, iyi bir gece uykusu için yatmadan bir saat önce tüketebileceğiniz içecek önerileri,

Uyarı : Genellikle bitki çayı tüketirken dikkatsiz davranıyoruz. Ancak aslında bitki çayları vücudu ciddi oranda etkileyebilmektedir ki bu yüzden de ilaç alır gibi özen göstermek gereklidir. Burada yer aln hem bitki çayları hem de diğer içecek önerileri için de geçerli bu. Özellikle de bitki çaylarını her akşam içmek ilerleyen süreçte uykusuzluk sorunlarına neden olabilir. Diğer yandan gebelik ve emzirme döneminde bulunan kadınlarla düzenli olarak uyku, depresyon, tansiyon, şeker ve diğer rahatsızlıklar için ilaç kullananların doktora danışmadan bu çayları tüketmemesi gerekir.

1- Gece Uykusu için Papatya Çayı :

En iyi bildiğimiz bitki çayı seçeneklerinden biridir, papatya çayı. Papatya çayı yüzyıllardır bitkisel uyku ilacı niyetinde kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar da tüketildikten sonra hafif bir sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğunu ortaya koymuş zaten. Tam etkisini görebilmek ve faydalarından yararlanabilmek için miktarına ve içtiğiniz zamana dikkat etmelisiniz.

5 papatya çayının faydaları_mini

2- Gece Uykusu için Kediotu Kökü Çayı :

Milat öncesina kadar dayanan bir hikayesi olan bitki çayıdır. O zamanlarda özellikle uyku bozukluklarını tedavi etmek amacıyla kullanılırmış. Ayrıca Çin ve Hint tıbbında da geniş bir yer bulmuş. Aslında halk arasında kediotu kökü çayı içmenin uykusuzluğa, yorgunluğa, kasları gevşetmeye iyi geldiğine inanılarak tüketilmeye devam edilmektedir. Bu bitki çayını özellikle melisa ve papatya çayları ile karıştırarak tüketebileceğiniz gibi içine limon ve bal ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Uykuya dalmakta zorluk çekiyor ve iyi uyuyamıyor musunuz?

Aslında kaliteli uyku için yatılan saat, beslenme alışkanlıkları gibi pek çok kriter de belirleyici olur. Bunlar kadar uykuya etki eden bir diğer konu da uyuduğunuz ortamdır. İşte, yatak odası düzeni, ışık, yatağınız gibi detayları içeren–>kaliteli uyku için yatak odası düzenlemeleri önerileri…

İşte, daha iyi uyumak için, uzmanların önerilerden oluşmuş, bilmeniz gereken tüm detaylar esraninportresi.com’da–> daha iyi uyumak için

3- Gece Uykusu için Kiraz Suyu :

Özellikle de böyle mayhoş kirazların suyu… Çünkü bu kirazların suyu vücutta melatonin seviyesinin yükselmesini sağlar. Uykuyu tetikleyen hormonu etkileyen kiraz suyu, vücut uyku saatini düzenlemeye de yardımcı olur.

4- Gece Uykusu için Süt :

Özellikle de çocukluğumuzdan beri aslında tüketmeye oldukça alışkın olduğumuz ılık süt. Belirli bir yaştan sonra pek çoğumuz bu alışkanlığımızı bırakıyoruz. Ancak akşam yatmadan 1 saat önce içeceğiniz bir bardak ılık sütün uykunuzu getireceğini fark edersiniz. Peki, süt neden uykumuzu getirir? Çünkü süt içinde triptofan bulunur. Triptofan, melatonin hormonunun salgılanmasını tetikler. Melatonin biyolojik saatimizi düzenler ve uyumamıza yardımcı olur. Uyumadan önce bir bardak ılık süt içmek bu nedenle oldukça faydalıdır.

2 daha iyi gece uykusu icin icecek onerileri_mini

5- Gece Uykusu için Badem Sütü :

Laktoz intoleransınız mı var veya sadece süt içmeyi sevmiyor musunuz? O zaman bir de badem sütünü deneyin derim. Badem sütü içerisinde bulunan magnezyum ve kalsiyum onu sağlıklı bir içecek yaptığı gibi gece tükettiğiniz zaman uykuda daha uzun zaman geçirmenizi sağlar. Yani gece aralıklar uyanıyorsanız ve bu sizin için rahatsız edici bir hal aldıysa (çok sık uyanmak, gün içerisinde sersemleşmenize sebep olabilir) bir de badem sütü deneyebilirsiniz.

6- Gece Uykusu için Muzlu Smoothie :

Özellikle spor sonrası kendinize güzel bir muzlu smoothie yapın. Ilık süt ile hazırlayacağınız bu smoothie içerisinde hem melatonin hormonunun salgılanmasını tetikleyen triptofan, hem de magnezyum ve potasyum olacak. Hatta eğer uyumakta çok zorlanacağınızı düşünüyorsanız daha çok triptofan içerden badem sütü de kullanabilirsiniz.

1 daha iyi gece uykusu icin icecek onerileri_mini

7- Gece Uykusu için Bal :

Ballı herhangi bir şey olabilir bu aslında. Biliyorum içecekler dedik ve bal bir içecek değil ama uyku getiren, sakinleştirici etkileri üst düzeye çıkarır. Doğal şeker içeren bal, vücudun insülin seviyesini yükselterek, triptofan’nın beyne daha çabuk girmesine yardımcı olur.

8- Gece Uykusu için Melisa Çayı :

Aslında papatya çayı gibi uykusuzluk sorunu ile baş etmek isteyenlerin ilk başvurduğu bitki çaylarından biridir. Limon otu, oğul otu, kovanotu, acem otu olarak da bilinen melisa çayı sakinleştirici özelliği ile uykuya geçişi kolaylaştırır. Stres ve kaygıya bağlı uykusuzluk için yatmadan 1 saat önce tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here