Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

Halsizlik, depresyon, cilt sorunları... Yapılan pek çok araştırma fazla şeker tüketiminin pek çok hastalığın ortaya çıkma riskini arttırdığını ortaya koyuyor. Aslında fazla şeker tükettikçe vücudumuz bize bunun sinyallerini veriyor. İşte, fazla şeker tükettiğinizin işaretleri esraninportresi'nde.

0
735

Halsizlik, depresyon, cilt sorunları… Yapılan pek çok araştırma fazla şeker tüketiminin pek çok hastalığın ortaya çıkma riskini arttırdığını ortaya koyuyor. Aslında fazla şeker tükettikçe vücudumuz bize bunun sinyallerini veriyor. İşte, fazla şeker tükettiğinizin işaretleri esraninportresi’nde.

Obeziteye ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunları söz konusu olduğunda çoğu kişi suçu yağa atar. Elbette trans yağlar gibi sağlıksız yağların bu tip hastalıklara katkısı yadsınamaz ancak esas suçlu olan şekeri de göz ardı etmemek gerekir. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma fazla şeker tüketiminin başta kalp hastalığı olmak üzere pek çok hastalığın ortaya çıkma riskini arttırdığını ortaya koyuyor. 2012’de yayınlanan bir çalışmada diyabet ve obezite dahil şekerle bağlantılı çok sayıda kronik hastalık olduğunu da ortaya koymuş durumda.

Pek çoğumuz fazla şeker tükettiğimizi düşünmesek dahi araştırmaya başladığımızda ortaya çıkan sonuç şaşkına çevirebilecek cinsten. Örneğin, sadece bir kutu soda 10 çay kaşığı şeker eşdeğerini içerir ve eğer işlenmiş gıdalar tüketir yanında da soda içerseniz, muhtemelen düşündüğünüzden çok daha fazla alırsınız.

Şeker sadece kamış şekeri değil birçok formda bulunur ki birçok işlenmiş gıdada yüksek fruktoz şurubu (HFCS) bulunmaktadır. Aslında, çoğu bakkalda satılan yiyeceklerin üçte birinden fazlası da HFCS içerir. Gizli şekerler, çeşniler, çorbalar ve soslardan, tahıl, ekmek gibi diğer pek çok ögeye kadar her şeyde bulunur.

Dünya Sağlık Örgütü, bir kalorinin yalnızca yüzde 5’inin yani günde yaklaşık 6 çay kaşığı şeker öneriyor. Ancak bizler günde bununda kat ve kat fazlasını farkında olarak veya olmayarak tüketiyoruz. Aslında fazla şeker tükettikçe vücudumuz bize bunun sinyallerini veriyor. İşte, fazla şeker tükettiğimizin işaretleri;

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

yorgunluk halsizlik

1- Enerji eksikliği :

Eğer her zaman enerjisiz ve yorgun hissediyorsanız, bu çok fazla şeker tükettiğinizin birincil işaretlerinden biri olabilir. Şekerli gıdalar size başlangıçta bir enerji artışı sağlarken, bunun geçici olduğunu da bilmelisiniz.

Kan şekeri dengeli olduğunda enerji de en dengeli durumdadır. Çok fazla şeker tükettiğinizde kan şekeri dalgalanmaları söz konusu olacak ki bu da enerjinizin birden yükselmesi ve birden düşmesine neden olacaktır. Ayrıca fazla şeker yiyorsanız, vücudunuz muhtemelen yeterli miktarda protein veya lif almaz ki bu besinler de enerjinizi sürdürmek için önemlidir. Dengeli ve besleyici bir diyet kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçmek için gereklidir.

Eğer sabah erken kalkıyor, yoğun bir gün geçiriyor ama sabahları da sanki önceki gün hiç yaşanmamış gibi dinç ve enerjik uyanmak istiyorsanız, esraninportresi.com olarak derlediğimiz–> daha enerjik uyanmak için öneriler göz atın.

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

2- Tatlı yiyecekleri sık sık tüketme isteği :

Canınız çok fazla şeker ve şekerli gıdalar tüketmek istiyorsa aslında bu çok fazla şeker yediğinizin bir işaretidir. Çünkü ne kadar çok şeker yerseniz, özlem o kadar artıyor. Üzgünüm ki bu tam olarak bağımlılık yapan bir döngü!

3- Depresyon ve endişe hali :

Birçok çalışma, tüketilen şeker miktarı ile üzüntü, depresyon riski arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu ortaya koymuş durumda. Aslında, bir sürü şekeri yedikten sonra duygusal olarak tükenmiş gibi hissettiğinizi de fark etmişsinizdir. Bunun nedeni hem duygusal hem de fiziksel çöküştür aslında. Şekerle doldurulmuş bir diyet vücudun her yerinde iltihaplanma düzeyinde bir artışa neden olur ve bu da depresyona ilişkin daha büyük olaylarla bağlantılıdır.

Kısacası sürekli endişe hissi, sinirlilik vb. durumlarla karşı karşıyaysanız beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirme ve şeker tüketiminize bir ayarlama yapma zamanı gelmiştir.

3 sakinlesmenin yollari_mini

Eğer bir sebepten dolayı son dakika endişesi içerisine girip, tırnaklarınızı kemirmeye yavaştan kızarıp terlemeye başladıysanız acilen sakinleşmeye ihtiyacınız var demektir! İşte endişeli veya stresli olduğunuz zamanlarda–> sakinleşmenin yolları

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

4- Pantolona sığmada zorluk :

Fazla şeker fazladan kaloridir – ve sağlıksız besinler, lif ve protein içermediğinden fazla fazla kalori eklemek demektir. Bunun anlamı, şeker sizi doyurmayacak ki böylece daha fazla yemek yemenin yanı sıra, kilo vermede önemli bir hormon olan insülin salınımını tetiklemiş olacaksınız.

Şekerli gıdalar ve içecekler tüketirken, pankreas insülini salgılar çünkü organik maddeler şeker taşır ve yakıt için kullanılabilir. Bir sürü şeker yediğinizde, vücut daha fazla insülin üretir ve nihayetinde insülin direncine yol açabilir. Bu da vücudun gereken şekilde normal insülin miktarına yanıt veremediği bir durumdur. Yani basitçe sadece şekerden çok fazla kalori alarak kilo almaya daha meyilli olursunuz ve bu da diyabet riskini artırarak pankreas üzerinde daha fazla iş yükler.

1 vucudun sisme nedenleri sis hissetme_mini

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

5- Sık sık soğuk algınlığı veya grip olma :

Sık sık hasta olursanız, diyetinizdeki fazla şeker yüzünden olabilir. Çok fazla şeker tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu da vücudun grip virüsleri, soğuk algınlığı ve hatta kronik hastalıklarla mücadele etme kabiliyetinin düşmesi demektir.

6. Cilt sorunları :

İltihaplı sivilceler yüzünden sık sık sorun yaşıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirme zamanı gelmiş demektir. Şeker insülin artışı ile iltihaplı cilt sorunlarına katkıda bulunabilir, bu da akne, egzama, aşırı yağlılık veya kuruluk gibi deri problemlerine yol açabilecek hormonları tetikleyebilir.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeden cilt sorunlarınızı tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız muhtemelen istediğiniz sonucu alamıyorsunuz. Birçok kişi şeker tüketiminizi sınırlandırıp veya tamamen tüketimi bırakarak hem cildin görünümünü, hem de sağlıklarını önemli ölçüde iyileştirebiliyor.

1 yagli ciltlerin bilmesi gerekenler_mini

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

7. Fazla şeker tüketildiğinde hiçbir şey eskisi kadar tatlı gelmez :

Çok fazla şeker tüketme alışkanlığı kazandıysanız zamanla tükettiğiniz besinlerin tadını almak ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü artık vücut giderek daha fazla şekere ihtiyaç duymaya başlamıştır. Tatlı yeme alışkanlığınızı törpülediğiniz zaman ilk tatlı yediğinizde aslında tatlı olduğunu düşündüğünüz birçok şeyin artık çok tatlı olduğunu göreceksiniz. Bu şekerli çay içmeyi bırakıp buna alıştıktan sonra şekerli çay içememek gibidir. Bu da tabii doğal olarak aldığınız şeker miktarını azalttığınız için iyi bir şeydir.

8. Diş sorunları :

Çocukluğumuzdan beri şeker tüketimiyle ilgili bize ilk öğretilen kuşkusuz şekerin dişler için ne kadar zarar verici olduğudur. Diş hekimini sık sık ziyaret ediyor, dolgular, kanal tedavilerine sık sık maruz kalıyorsanız şeker suçlu olabilir.

diş beyazlatmak için deniz tuzu_mini

Dişlerin arasındaki yiyecek partikülleri diş çürümesine neden olan asit üretilir. Tükürük, bakterilerin sağlıklı bir dengesinin kendiliğinden korunmasına yardımcı olurken, aşırı miktarda şeker yemenin pH düzeylerini etkileyebileceğini ve ağzınızda bakteri üremesine ve çoğalmasına imkan tanıyan doğal ekosistemin bozulmasına sebep olabileceğini unutmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here