Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

0
386

Halsizlik, depresyon, cilt sorunları… Yapılan pek çok araştırma fazla şeker tüketiminin pek çok hastalığın ortaya çıkma riskini arttırdığını ortaya koyuyor. Aslında fazla şeker tükettikçe vücudumuz bize bunun sinyallerini veriyor. İşte, fazla şeker tükettiğinizin işaretleri esraninportresi’nde.

Obeziteye ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunları söz konusu olduğunda çoğu kişi suçu yağa atar. Elbette trans yağlar gibi sağlıksız yağların bu tip hastalıklara katkısı yadsınamaz ancak esas suçlu olan şekeri de göz ardı etmemek gerekir. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma fazla şeker tüketiminin başta kalp hastalığı olmak üzere pek çok hastalığın ortaya çıkma riskini arttırdığını ortaya koyuyor. 2012’de yayınlanan bir çalışmada diyabet ve obezite dahil şekerle bağlantılı çok sayıda kronik hastalık olduğunu da ortaya koymuş durumda.

Pek çoğumuz fazla şeker tükettiğimizi düşünmesek dahi araştırmaya başladığımızda ortaya çıkan sonuç şaşkına çevirebilecek cinsten. Örneğin, sadece bir kutu soda 10 çay kaşığı şeker eşdeğerini içerir ve eğer işlenmiş gıdalar tüketir yanında da soda içerseniz, muhtemelen düşündüğünüzden çok daha fazla alırsınız.

Şeker sadece kamış şekeri değil birçok formda bulunur ki birçok işlenmiş gıdada yüksek fruktoz şurubu (HFCS) bulunmaktadır. Aslında, çoğu bakkalda satılan yiyeceklerin üçte birinden fazlası da HFCS içerir. Gizli şekerler, çeşniler, çorbalar ve soslardan, tahıl, ekmek gibi diğer pek çok ögeye kadar her şeyde bulunur.

Dünya Sağlık Örgütü, bir kalorinin yalnızca yüzde 5’inin yani günde yaklaşık 6 çay kaşığı şeker öneriyor. Ancak bizler günde bununda kat ve kat fazlasını farkında olarak veya olmayarak tüketiyoruz. Aslında fazla şeker tükettikçe vücudumuz bize bunun sinyallerini veriyor. İşte, fazla şeker tükettiğimizin işaretleri;

Fazla Şeker Tükettiğinizin İşaretleri

yorgunluk halsizlik

1- Enerji eksikliği :

Eğer her zaman enerjisiz ve yorgun hissediyorsanız, bu çok fazla şeker tükettiğinizin birincil işaretlerinden biri olabilir. Şekerli gıdalar size başlangıçta bir enerji artışı sağlarken, bunun geçici olduğunu da bilmelisiniz.

Kan şekeri dengeli olduğunda enerji de en dengeli durumdadır. Çok fazla şeker tükettiğinizde kan şekeri dalgalanmaları söz konusu olacak ki bu da enerjinizin birden yükselmesi ve birden düşmesine neden olacaktır. Ayrıca fazla şeker yiyorsanız, vücudunuz muhtemelen yeterli miktarda protein veya lif almaz ki bu besinler de enerjinizi sürdürmek için önemlidir. Dengeli ve besleyici bir diyet kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçmek için gereklidir.

Eğer sabah erken kalkıyor, yoğun bir gün geçiriyor ama sabahları da sanki önceki gün hiç yaşanmamış gibi dinç ve enerjik uyanmak istiyorsanız, esraninportresi.com olarak derlediğimiz–> daha enerjik uyanmak için öneriler göz atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here