Diş Ağrısı için Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağının en önemli faydası ve kullanım alanlarından biri de diş ağrısıdır. Peki, diş ağrısına karanfil yağı iyi gelir mi, diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır? Diş için karanfil yağı kullanımına dair tüm bilmeniz gerekenler, esraninportresi'nde.

0
2024

Karanfil yağının en önemli faydası ve kullanım alanlarından biri de diş ağrısıdır. Peki, diş ağrısına karanfil yağı iyi gelir mi, diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır? Diş için karanfil yağı kullanımına dair tüm bilmeniz gerekenler, esraninportresi’nde.

Yaygın kullanılan bir baharat olarak karanfil, Asya, Afrika ve birkaç Orta Doğu mutfağında popüler bir baharattır. Etlere, turşulara, baharat karışımlarına ve hatta bazı sıcak içeceklere lezzet katmak için de kullanılmaktadır. Karanfil baharatı büyük ölçüde sindirim sorunlarını tedavi etmek ve diğer bedensel fonksiyonları iyileştirmek için de kullanılmaktadır ki – bunlar arasında diş problemlerinin tedavisinde kullanılması en önemli olanıdır.

Yapılan araştırmalar, sayısız karanfil yağı faydasından bahsetmektedir. Bunlardan biri de, sahip olduğu eugenol adı verilen bir bileşiğin varlığı göz önüne alındığında, bir anti-enflamatuar ajan olarak önemli olmasıdır.

Karanfil yağı sivilce, leke gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca antioksidanlar açısından son derece zengindir ve sağlığınıza birçok farklı şekilde fayda sağlar. Bunların detaylarına burada girmeyeceğim zira Karanfil Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları yazısında oldukça detaylı bir şekilde bahsetmiştim. Şimdiyse esas konuya dönelim ve inceleyelim; “Diş Ağrısı için Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?”

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı Nasıl Çalışır?

dis ağrısı icin karanfil yagi nasil kullanilir dis agrisina karanfil yagi

Karanfil yağında bulunan Eugenol/Öjenol isimli bileşen ağızdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan doğal anestetik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çalışmalara göre, oral ameliyatlar ve diş çekimi söz konusu olduğunda, öjenol diğer analjeziklerden çok daha etkilidir. Ancak, karanfil veya karanfil yağının çok da hoş olmayan bir tada sahip olduğunu ve bazı yan etkilere de neden olabileceğini aklınızdan çıkmamanızda fayda var. Bu nedenle, yalnızca yetişkinlere ve yanlışlıkla karanfili yutmayacak daha büyük çocuklara verilmelidir. Eugenol/Öjenol ayrıca sorunlu bölgeyi uyutur ki bu da ameliyatı kolaylaştırır.

Diş ağrısının diş çürüğü için nasıl çalıştığını bilmek çok da önemli değil, zira internetteki çoğu internet sitesi size bu bilgileri zaten verecektir. Önemli olan diş ağrınızın tedavisine yardımcı olmak için karanfili nasıl kullanacağınızdır.

Diş Ağrısını Gidermek için Karanfil Yağı Kullanımı Yolları

Diş ağrısı için karanfil kullanmanın farklı yolları vardır.

1. Diş Ağrısı için Bütün Karanfil Kullanımı

 1. Karanfilin bir-iki parçasını alın ve ağrıya neden olan dişin yanına yerleştirin.
 2. Şimdi bir süre bekleyin. Karanfil parçaları yavaş yavaş yumuşar. Yavaşça onları dişinizle ezin. Bu karanfil yağlarını ağzınıza bırakacaktır ki böylece etkilenen bölgedeki iltihap ve ağrıyı hafifletecektir.
 3. Karanfil parçalarını yaklaşık 20 dakika boyunca ilgili bölgede tutabilirsiniz.

Ayrıca karanfilleri çiğneyip yiyebilirsiniz. Aksi takdirde, ağzınızı ılık bir tuz solüsyonu (30 ml su içinde ½ çay kaşığı tuz) ile durulayıp parçaları dışarı atabilirsiniz. Ağzınızda kalan bir karıncalanma hissi yaşarsanız endişelenmeyin. 10 dakika içinde geçecektir.

Tarçın-Karanfil İçeceği Yapımı

Malzemeler;

 • 1/4 bardak şeker
 • 1 bardak su
 • Parçalara bölünmüş 1 bardak tarçın
 • 1 yemek kaşığı parçalanmış veya bütün karanfil

Talimatlar,

 1. Küçük bir tencere alın ve içinde tüm malzemeleri birleştirin.
 2. Açıkta kalsın.
 3. Şeker iyice eriyene kadar karıştırarak kaynatın.
 4. Sıcaklığı azaltın ve yaklaşık 10 demleyin
 5. Soğumaya bırakın. Tarçın parçalarını ve karanfilleri çıkarın. Bütün karanfillerin yerine karanfil tozu kullandıysanız, sıvıyı bir tülbentten geçirin.
 6. Şurubu bir cam kaba dökün. Kapağını iyice kapatın ve buzdolabında saklayın.
 7. İçeceklere güç eklemek için bu şurubu kullanabilirsiniz.

2. Diş Ağrısı için Çekilmiş Karanfil Kullanımı

 1. Çekilmiş karanfilden 1/8 çay kaşığı alın ve bir kaseye ekleyin. Bunlara, ¼ çay kaşığı zeytinyağı ekleyin.
 2. İyice karıştırın.
 3. Bir kulak çubuğunu karışıma batırın ve ağzınızdaki iltihaplı bölgeye uygulayın – (ağrılı dişler ve çevredeki bölgeler için)
 4. Çubuğu yaklaşık 20 dakika ilgili diş üzerinde bırakın. Tükürün ve ağzınızı ılık tuzlu suyla durulayın.

3. Diş Ağrısı için Karanfil Yağı Kullanımı

 • Acıyı gidermek için yağı doğrudan dişinize uygulayabilirsiniz.
 • Pamuklu çubuk alın ve bir ucunu karanfil yağına batırın.
 • Yağı doğrudan ağrılı dişe ve etrafındaki iltihaplı bölgeye uygulayın.
 • Pamuklu çubuğu alın ve yağı etkilenen alanda yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Ağzınızı tuzlu su ile yıkayın.

Dikkatli olmanız gereken nokta, dişin sinirinin açığa çıkmasıdır. Bu durumda, ekstra ihtiyatlı olmanız gerekir. Ayrıca, yağı yutmaya çalışmayın.

4. Diş Ağrısı için Karanfil Yağı ile Kompress

Bu, diş ağrısı tedavisinde en etkili yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu karanfil ağzına doğrudan koymaktan nefret eden herkes için mükemmel bir çözümdür.

 1. Bir kaseye ½ çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Buna 2-3 damla karanfil yağı ekleyin. İyice karıştırın.
 2. Biraz pamuk alın ve karışıma daldırın.
 3. Ağrılı dişe ve çevreye uygulayın.
 4. Yavaşça bastırarak pamuğu ilgili alanda tutun.
 5. Yaklaşık 20 dakika olduğu gibi bırakın. Daha sonra pamuğu çıkarın ve ağzınızı ılık bir tuz çözeltisiyle yıkayın.

5. Diş Ağrısına Karanfil Çayı Kullanımı

Baharatlı bir aroması ve zengin bir tadı vardır. Ve en önemlisi, diş ağrısı tedavisine yardımcı olur. Diş çürüğü tedavisi için önerilen özel bir karanfil dozu olmamasına rağmen, 470 ml kaynar suya bir çay kaşığı karanfil ekleyin. Ancak, çayı büyük miktarlarda tüketmeyin. Çünkü karanfil antikoagülan etkilere sahip olabilir, yani kanınızı inceltebilir ki bu her zaman iyi değildir.

Diş çekimi ameliyatı olmak üzereyseniz, aşırı kanamaya neden olabileceği için karanfilden kaçının. Evet, bu ameliyat sırasında problem bölgesini uyuşturan özelliği ile çelişse de esas konu bilgi eksikliğidir. Bu nedenle doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

6. Diş Ağrısına Karanfilli Su ile Gargara

Birkaç karanfil alın ve ince bir toz haline getirin. Bu tozu bir bardak ılık suya ilave edin. Diş ağrısı için karanfilli su ile gargara yapmak, ağızda bulunan bakterileri (özellikle enfekte olmuş alanın) uzaklaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca ağrı kesici olarak da hareket edebilir.

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı ve Acı Biber Karışımı

Uyarı : Yanma hissine neden olabilir.

 1. Birkaç karanfil ezin ve bir kaseye ekleyin. Aynı miktarda acı biber tozu alın ve karanfil tozuna ekleyin. Kalın bir macun elde etmek için bu karışıma birkaç damla su ekleyin.
 2. Bir pamuk alın ve karışıma batırın. Şimdi pamuğu doğrudan ağzınızdaki etkilenen bölgeye yerleştirin. Bu tedavi diş etlerini tahriş edebileceğinden diş etlerinden uzak tutun ve pamuğu sadece dişe koyun.

Karanfilin Riskleri, Olası Yan Etkileri ve Uyarılar

Alerji : Kurdeşen, yüzünüzün, dilinizin veya dudaklarınızın şişmesi veya nefes almada zorluk gibi herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa, kullanımı durdurun.

Kas Ağrısı Ve Yorgunluk : Kollarınızda veya bacaklarınızda uyuşma hissedebilirsiniz. Kalp atım hızında dengesizlik, baş dönmesi ya da aşırı yorgunluk, dikkat edilmesi gereken diğer yan etkilerdir.

Kan Glikoz Düzeyleri : Karanfil yağı içildiğinde kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Bu nedenle, düşük kan şekerine eğilimli olan bireyler karanfil almadan önce dikkatli olmak zorundadırlar. Aynı şey diyabet ilaçları olan kişiler için de geçerlidir.

Toksisite : Bu, büyük miktarlarda seyreltilmemiş karanfil yağı alımını takiben meydana gelebilir. Yan etkiler, bulantı, sedasyon, boğaz ağrısı ve hatta nöbetler içerebilir. Bazı durumlarda, kan bozuklukları ve böbrek veya karaciğer hasarına neden olabilir.

Topikal olarak uygulanan karanfilin birkaç diğer yaygın yan etkisi, deri döküntüleri, kaşıntı ve boğaz ile ilgili problemleri içerir. Ayrıca karanfil yağı alımı midenizde yanma hissine neden olursa derhal durun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here