Sağlıklı Çekirdekler ve Tohumlar ile Faydaları

Chia veya keten tohumundan kavrulmuş kabak çekirdeğine... Çekirdek ve tohumlar aslında çok yönlü besinlerdir. Gerçekte hangi tohumlar - çekirdekler sağlık için iyidir? Günlük yaşamda hangi tohumları yemeliyiz? Kilo kaybı için en iyi çekirdekler - tohumlar hangileri? Sağlığınız için en iyi tohumlar ve çekirdekler ile faydaları, esraninportresi'nde

0
473

Chia veya keten tohumundan kavrulmuş kabak çekirdeğine… Çekirdek ve tohumlar aslında çok yönlü besinlerdir. Gerçekte hangi tohumlar – çekirdekler sağlık için iyidir? Günlük yaşamda hangi tohumları yemeliyiz? Kilo kaybı için en iyi çekirdekler – tohumlar hangileri? Sağlığınız için en iyi tohumlar ve çekirdekler ile faydaları, esraninportresi’nde.

Çekirdek ve tohumlar aslında hemen her öğüne ekleyebileceğiniz çok yönlü besinlerdir. Şimdilerde çokça duyduğumuz chia tohumundan kavrulmuş kabak çekirdeğine kadar seçeneğimiz oldukça fazla. Bu besinler ile tek seferde protein, lif ve kalp sağlığına uygun yağ alımınızı artırmanız mümkün.

Peki gerçekte hangi tohumlar – çekirdekler sağlık için iyidir? Günlük beslenme için hangi tohumları yemeliyiz? Kilo kaybı, kalp sağlığı veya daha iyi sindirim için en iyi çekirdekler – tohumlar hangileri? Sağlığınız için en iyi tohumlardan birkaçına ve de bu tohumların ve çekirdeklerin faydaları bir göz atalım.

Tohumlar ve Çekirdeklerin İlk 6 Faydası

1- Kilo kaybına destek olur: Kilo kaybına yardımcı olması için çeşitli tohum veya çekirdekleri diyetinize dahil edebilirsiniz. Lif ve protein yüklü bu besinler, daha uzun süre daha tok hissetmenizi sağlamak için sindirim kanalından yavaşça geçer. Bu arada, protein de vücuttaki açlık duygularını uyaran hormon olan grelin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

2- Sindirim sağlığını iyileştirir : Bu besinlerin hemoroid, divertikülit, bağırsak ülseri ve kabızlık gibi sorunlara karşı da önleyici etkileri olduğu gösterilmiştir. Lif ayrıca, bağışıklık fonksiyonu, zihinsel sağlık, besin emilimi ve daha fazlası üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilecek bağırsaktaki faydalı bakterileri beslemeye yardımcı olur.

3- Kan şekeri düzenler : Tohumlarda bulunan lif, şeker emilimini yavaşlatır, ani yükselmeleri ve önlemek için kan şekeri seviyesini dengeler. Diyabeti önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı gibi kronik durumların gelişmesine karşı da koruma sağlayabilir. Keten tohumu gibi bazı tohum türlerinin de insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir.

4- Serbest radikal oluşumuyla mücadele eder : Bu besinlerin çoğu, sağlıkta hayati bir rol oynayan manganez ile doludur. Vücuttaki birçok enzim için kofaktör olarak kullanılan, manganez ayrıca serbest radikallerle savaşmak ve hücreleri oksidatif hasara karşı korumak için güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu özellikle kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi durumların önlenmesinde faydalı olabilir.

5- Bitki bazlı protein kaynağıdır : Diyetinize sağlıklı tohum veya çekirdeklerden eklemek, günlük protein alımını artırabilir. Protein yara iyileşmesi, doku onarımı, kas gelişimi ve daha fazlası için hayati öneme sahiptir. Farklı tohumların protein içeriği değişebilse de, çoğu çeşit her porsiyonda yaklaşık 5-10 gram protein sunar.

6- Yoğun besinler : Her porsiyonda hem protein hem de lifin olmasına ek, tohumlar çok çeşitli başka mikro besleyiciler de içermektedir. Örneğin keten tohumu, mangan ve E vitamininin büyük bir kaynağıdır, susam ise bakır ve kalsiyum bakımından zengindir. Bununla birlikte, tüm tohumların ortak noktalarından biri, inanılmaz derecede besleyici gıdalar ve sağlıklı, dengeli bir diyete mükemmel katkılar sağlamalarıdır.

Tüketebileceğiniz En İyi Tohum ve Çekirdek

Diyetinize çeşitli tohumlar eklemek, bazı ekstra besinleri almak adına kolay bir yoldur. Peki en sağlıklı tohumlar hangileridir?

  • Keten Tohumu : Keten tohumu büyük bir protein ve lif kaynağıdır, ayrıca manganez, tiamin ve magnezyum gibi önemli mikro besinlerdir.
  • Kabak Çekirdeği : Ssadece sağlıklı yağ ve protein bakımından yüksek değil, aynı zamanda manganez, magnezyum ve fosfor bakımından da zengindir.
  • Haşhaş Tohumu : Haşhaş tohumları iyi bir lif kaynağıdır, ayrıca doyurucu miktarda manganez ve kalsiyum içerir.
  • Ay Çekirdeği : Diyetinize ayçiçeği çekirdeği eklemek, E vitamini, tiamin ve manganez alımınızı arttırmanın kolay bir yoludur.
  • Chia Tohumu : Diğer tohum türleri ile karşılaştırıldığında, chia tohumları mevcut en iyi lif kaynaklarından biridir. Ayrıca iyi miktarda manganez, fosfor ve kalsiyumun yanı sıra protein ve kalp sağlığına uygun yağlar da sağlarlar.
  • Susam : Manganez, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli vitamin ve minerallerle doludur.
  • Çam Fıstığı : Adına rağmen, çam fıstığı aslında botanik bir tohum türü olarak sınıflandırılır. Mükemmel bir K vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, K vitamini, bakır ve magnezyumdan da yüksektir.
  • Kinoa : Sağlıklı tohumlar ve tahıllar listesinde bulunur. Çünkü tahıl olarak hazırlanır ve tüketilir ancak aslında bir tür yenilebilir tohumdur.
  • Nar Çekirdeği : Nar taneleri düşük kalorili olup, lif, K vitamini ve C vitamini ile reçel doludur.

Uyarılar :

Günde birkaç porsiyon bu besinleri tüketmek, genel diyetinizin kalitesini arttırmanın harika bir yoludur.

Alerjiniz varsa veya tohumları yedikten sonra herhangi bir yan etki yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuzla görüşün. Kurdeşen, kaşıntı veya kızarıklık gibi gıda alerjisi belirtileri genellikle ciddi bir sorunun göstergesi olabilir.

Her yüksek lifli gıdada olduğu gibi, şişkinlik veya kabızlık gibi sindirim sorunlarını önlemek için alımınızı kademeli olarak artırmak önemlidir. Bol miktarda su içtiğinizden emin olun, bu da yiyeceklerin vücutta geçişini sağlamanıza yardımcı olur.

Son olarak, diyete bir veya iki porsiyon kavrulmuş kabak çekirdeği eklenmesi kesinlikle faydalı olabilir (besleyici, çok yönlü bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirilmediği sürece çok fazla etkisinin olması olası değildir). En sağlıklı tohumlara ek olarak diyetinizi çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar, proteinli yiyecekler ve sağlıklı yağlarla doldurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here