Bitter Çikolatanın Faydaları

Mutluluk sebebi çikolata... Yüksek kakao içeriğine sahip olan bitter çikolata (veya diğer adıyla siyah çikolata) doğru tüketildiğinde gerçek bir süper besin. Peki, bitter çikolatanın faydaları neler, en iyi bitter çikolata hangisidir ve bitter çikolata ne kadar yenmeli? Tüm detaylar, esraninportresi'nde.

0
556

Mutluluk sebebi çikolata… Yüksek kakao içeriğine sahip olan bitter çikolata (veya diğer adıyla siyah çikolata) doğru tüketildiğinde gerçek bir süper besin. Peki, bitter çikolatanın faydaları neler, en iyi bitter çikolata hangisidir ve bitter çikolata ne kadar yenmeli? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Çikolata, hemen herkesin en sevdiği tatlılardan biri. Bu tatlı ikramın, bağımlılık yaratan ve hatta bu sebeple suçlu hissetmemize neden olan şekerli tadının kötü bir ünü de var elbette. Ancak yüksek kakao içeriğine sahip olan bitter çikolatanın veya diğer adıyla siyah çikolatanın ise kendinizi iyi hissettirecek gerçek bir süper besin olduğunu da belirtmeliyim.
Çikolatanın sağlık değeriyse karıştırma aşamasında belirlenir. Şöyle ki;

  • Sütlü çikolata tipik olarak % 10 ile %50 arasında kakao içerir ve şeker, kakao yağı ve bazı süt ürünleri ile karıştırılır.
  • Beyaz çikolata, sadece kakao yağı, şeker ve süt kullanılarak yapılır ve neredeyse hiç kakao katısı içermez.
  • Siyah Çikolata %70 ile %100 arası kakao katıları içeren en saf kakao deneyimidir. Kakao yüzdesine bağlı olarak, kakao yağı ve şekerle karıştırılarak oluşturulur.

Bitter Çikolatanın Faydaları

1. Koyu Çikolatanın Besleyici Özellikleri

Çikolatanın bir sağlık gıdası olduğu aslında kesin olarak bilinmemekle birlikte, bitter çikolatadaki yüksek kakao katı içeriği besin profilini önemli ölçüde iyileştirmektedir.

Her ne kadar kakao oranı %70 ile %85 arasında olan çikolata iyi bir lif, protein ve mineral kaynağı olsa da 100 gram çikolatadaki kalori, şeker ve doymuş yağ oranı hala oldukça yüksektir. Bu nedenle, kontrollü ve az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir.

2. Bitter Çikolata, Mükemmel Bir Antioksidan Kaynağıdır.

Siyah çikolata, flavanoller, polifenoller, kateşinler ve proantosiyaninler dahil olmak üzere birçok önemli antioksidan bakımından zengindir. Diğer “süper meyveler” ile karşılaştırıldığında, koyu çikolata, Chemistry Journal’da yayınlanan bir çalışmaya göre üstün bir antioksidan kaynağı olarak gösterilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmaların yazarları, bitter çikolatanın kesinlikle bir süper meyve olarak kabul edilmesinin gerekliliklerini karşıladığına karar verdiler.

3. Koyu Çikolata Kan Akışını İyileştirebilir.

Hipertansiyon – veya yüksek tansiyon – koroner hastalık, inme, görme kaybı, böbrek hastalığı ve demans gelişimi için önemli bir risk faktörü olan uzun süreli bir tıbbi durumdur. Ancak her gün az miktarda koyu çikolata tüketmek, artan kakao polifenol içeriği nedeniyle kan basıncını ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

4. Koyu Çikolata Kolesterol Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olabilir.

5. Koyu Çikolata Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir.

Yapılan çalışmalar kakaonun kalp sağlığı için faydalarını ortaya koymaktadır. Araştırmacılar, her gün 4.2 gram kakao yiyenlerin (10 gram bitter çikolataya eşdeğer), günlük olarak daha az kakao tüketenlere göre sürekli daha düşük kan basıncına sahip olduklarını bulmuşlar.

6. Koyu Çikolata Cildi Korur ve Besler.

Saf kakao, flavanol antioksidanlar açısından son derece zengin olduğu için, cildi içten dışa doğru korumak için nefis bir yoldur.

7. Bitter Çikolata Beyin Çalışması için Önemlidir.

Sadece kakaodaki flavanoller vücuttaki kan dolaşımını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda beyindeki kan akışı üzerinde de faydalı bir etkiye sahiptir. Kakao flavanolleri beynin sağlıklı kalmasına ve en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilmektedir.

Koyu Çikolatayı Nasıl Tüketmeli?

  1. Koyu çikolata, özellikle sütlü çikolataya alışmışsanız, daha acı gelebilen tatda sahiptir. Süt içermediği ve daha yüksek oranda kakao içerdiği için, koyu çikolata özellikle derin, zengin, lezzetli ve az öncede belirttiğim gibi acıdır.
  2. Eğer bitter çikolatanın tadını sevmiyorsanız, küçük bir parça ile başlayın. Yerken çiğnemek, çikolatadaki acıların daha fazla ortaya çıkmasına neden olur ki bu yüzden dilinizde erimesine izin verin.
  3. Koyu çikolatanın tadını çıkarmanın başka bir yolu da, bazı yiyeceklerle eşleştirmektir. Örneğin, peynir, fındık ve meyve tabağı lezzetli bir ektir. Ayrıca siyah kahveyi dengelemek için de bitter çikolata tercih edebilirsiniz.
  4. Daha fazla tatlılığa ihtiyacınız varsa, her kareye bir damla bal, pekmez ekleyebilirsiniz. Ayrıca acılığı fıstık ezmesi, muzlu bir smoothie’ye karıştırılarak maskelenebilir.

Koyu Çikolata Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın aldığınız bitter çikolatanın en yüksek kalitede ve antioksidanlar ile zenginleştirildiğinden emin olmak için sadece %70 veya daha fazla kakao içeren markalar satın alın.

Kakao katılar, içerik listesinde ilk sırada yer almalıdır; Süt, bitkisel yağlar veya suni tatlar içeren çikolatalardan kaçının.

Kalp için günde 20 gram bitter çikolatanın yeterli olduğunu belirtiyor uzmanlar. Ancak tabii tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. (özellikle de düzenli kullandığınız ilaçlarınız, bilinen bir hastalığınız varsa)

Kahvatıdan 1.5-2 saat sonra yapılan kahve ve çikolatadan oluşan bir ara öğün; gün boyu konsantrasyon yeteneğini geliştirmeye ve hafızaya destek vermeye yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here