Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Herkesin bağışıklık sistemi farklı çalışmakta olduğu için günlük hayatımız içinde bakterilerden, virüslerden korunma seviyemizde farklıdır. Peki, bağışıklık sistemi neden zayıflar veya çöker? Bağışıklığı güçlendirmenin yolları nelerdir?

0
419

Bahar aylarında en sık rastlanan durumlardan biri polen ve tozlara karşı hassasiyetten dolayı ortaya çıkan bahar alerjisi ile pek çok sebepten kolayca maruz kaldığımız grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar. Tüm bunların kolayca ortaya çıkmasındaki en büyük etken zayıf bağışıklık sistemidir. Herkesin bağışıklık sistemi farklı çalışmakta olduğu için günlük hayatımız içinde bakterilerden, virüslerden korunma seviyemizde farklıdır. Hastalıklardan kolay etkilenmemek veya daha çabuk iyileşebilmek için de bağışıklığı güçlendirmenin çaresine bakmalıyız.

Şimdiye kadar her ne kadar grip, soğuk algınlığı gibi tedavisi nispeten daha kolay hastalıklardan bahsetmiş olsam da çağımızın en çabuk ilerleyen hastalığı kanser gibi meşakatli hastalıklarla mücadele için de bağışıklık sistemi çok önemlidir.

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar veya Çöker?

Sindirim sistemi, dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi gibi vücudumuzu yöneten pek çok sistem vardır. Düzgün çalışmaları için ihtiyaç duydukları şartlar gerçekleştiği sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak bazı sebepler yüzünden bağışıklık sistemi zayıflar ve hatta çöker.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasındaki en önemli sebep yanlış beslenmedir. Doktora danışmadan yapılan hatalı diyetler, yeterli miktarda ve kaliteli protein tüketmemek, doğal sebze ve meyveler, tahıllar, bakliyatlar tüketmemek en önemli sebepleri. Bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve antioksidanları vermediğiniz sürece her türlü hastalığa davetiye çıkarıyorsunuz. Ben bağışıklık sistemini bilgisayarlardaki anti-vrüs programlarına benzetiyorum. Bağışıklık sistemimiz güçlü olduğunda yani anti-virüs programınız açıksa gelen virüsleri tespit edip vücuda almamak veya yok etmek oldukça kolaydır. Aksi halde tüm virüslere karşı korumasızsınız!

1 bagisikligi guclendirmenin yollari_mini

Tüm bunlara ek olarak, yapılan araştırmalar ilerleyen yaş ile birlikte bağışıklık sisteminin yavaşladığını gösteriyor. Bu yüzden de özellikle belirli yaşlardan itibaren bağışıklığı güçlendiren besinler tüketmenin önemi daha da artıyor.

Elbette her zaman güçsüz düşmemizin sebebi sağlıksız beslenme değildir. Stresli hayat, depresyon, yetersiz uyku, hareketsiz yaşam, artan alkol tüketimi, D ve B12 vitamini eksikliği, sigara alışkanlığı gibi sebepler bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları Neler?

1- Bol Su Tüketmek :

Su içmenin en önemli görevlerinden biri tüm hücrelere yeterli oksijenin taşınmasını sağlamaktır ki bu da vücudumuzdaki tüm sistemlerin gerektiği gibi çalışması için şarttır. Ayrıca su, atıklarla birlikte hastalanmamıza sebep olan bakteri ve virüslerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden gün içerisinde yeteri miktarda su tüketmek gereklidir.

Su içmeyi sevmiyor, unutuyor musunuz? Aslında hepsinin bir çözümü var. İşte su içmenin yolları—> Daha çok su içmenin yolları

2- Bağışıklığı güçlendiren besinler tüketin :

Aslında tüm maddeler içerisinde en önemlisi diyebilirim. Ne tükettiğiniz kadar ne tüketmediğiniz de büyük önem taşımaktadır. Özellikle stresli ve yoğun geçen günlük hayatımızda yaptığımız en büyük hata, işlenmiş hazır gıdaları kafeini, gazlı içecekleri, tatlı yiyecekleri fazla tüketmek. İlk yapılması gereken bu tür gıdaları mümkün olduğunca beslenme alışkanlığınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız gıdalar yerine de bağışıklığı güçlendiren besinleri koymak şarttır. Özellikle antioksidan zengini sebze ve meyvelerden hemen her öğün tüketmek de fayda var.

İşte böylesi besinlerden biri domates. İçindeki likopenler sayesinde pek çok kanser türü riskini azaltmaktadır. Bu yüzden tam mevsimi olan yaz aylarında bolca domates tüketip, kış ayları için de evinizde domates konservesi yapabilirsiniz.

Haftada 2 kez balık tüketmek, omega-3 almak demektir ki bu da yine bağışıklığın güçlenmesinde ve hastalıklarda savaşta önemli bir faktördür.

Özellikle yoğurt ve kefirde ciddi oranda bulunan probiyotikler, hastalıklara sebep olan mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyip, zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlarlar. Özellikle pırasa, enginar, patlıcan gibi besinlerle tüketildiklerinde daha iyi fayda gösterirler.

bagisikligi guclendiren besinler_mini

Aslında bağışıklığı güçlendiren besinler elbette bunlarla sınırlı değil. Sadece bu besinleri içeren bir yazıyı yakında yayınlayacağım için bağışıklığı güçlendirmenin diğer yollarıyla devam ediyorum.

3- Uyku Düzeninize Dikkat Edin :

bagisikligi guclendirmenin yollari iyi uyumak_mini

Uyku sırasında bağışıklık sistemimiz çalışmaya, zararlı organizmalarla savaşmak için hazırlık yapmaya devam eder. Düzensiz ve az uyuyan kişilerde vücut direnci zayıflayacağından hastalıklara yakalanma riski de artar. Uykusuz kalmak, hormonların, kasların, organların sağlıklı çalışmasını engelleyen bir etki gösterir ve hastalıklara karşı daha açık olmasına sebep olur.

Uyumanın bazen ne kadar zor olduğunu iyi bilenlerdenim. Gün içerisinde çok yorulduysam, koşturduysam uykuya geçiş sürecim tam bir işkence haline geliyor. Dahası bu şekilde uyumakta zorlandığım gecelerdeki uykum da oldukça kalitesiz oluyor. Bu da ertesi gün yorgun ve enerjisiz uyanmama sebep oluyor. Ancak tüm bu sorunları çözmenin de kolay yöntemleri var aslında. Daha iyi ve kolay uyumak için önerileri okumak isterseniz—> Daha iyi uyumak için

4- Bağışıklığı Güçlendiren Vitaminler ve Mineralleri Alın :

D vitamini eksikliği_mini

Vücudun ihtiyaç duyduğu düzeni sağladığınız sürece hastalıklara karşı her zaman daha fazla korunursunuz. Özellikle bazı mineral ve vitaminler var ki eksiklikleri hastalıklara ciddi oranda açık olmanıza sebep olmaktadır.

Balık, hindi eti, kırmızı et, ay çekirdeği gibi besinlerde çokça bulunan Selenyum, vücutta yeteri kadar bulunmadığında meme, kolon gibi bazı kanser türlerinin ortaya çıkma riski artmaktadır.

Vücudumuz için çok önemli olan vitaminlerden biri de A vitaminidir. Eğer A vitamini eksikliği varsa, bağışıklık sistemi zayıflayabilir, ve özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artabilmektedir. Bu yüzden A vitamini açısından zengin havuç, yoğurt, ıspanak, kara lahana, keçi ve inek sütü gibi besinleri bolca tüketmelisiniz.

Bunların dışında B12 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini, Çinko gibi vitamin ve mineralleri içeren besinleri vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarlarda tüketmeye özen göstermeliyiz.

5- Gereksiz Antibiyotik Kullanmayın :

bagisikligi guclendirmenin yollari antibiyotik kullanimi_mini

Eczanelerden antibiyotik alımının reçete zorunluluğuna bağlanmasıyla antibiyotik tüketimi sınırlandırılmış olsa da pek çok basit hastalıkta dahi akla ilk gelen antibiyotikler oluyor. Ancak unutmamak gerekir ki, antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlar içindir.

Gereğinden fazla alımı sağlık için tehlikeli olduğu gibi, antibiyotiğe karşı vücutta dirençli mikropların artmasına da sebep olur. Bu yüzden doğru hastalıkta aldığınız zaman dahi artık iş görmez hale gelir. Bu yüzden doktor önerisi olmadan antibiyotiklere başvurmamak oldukça önemlidir.

6- Günlük Hayatta Bazı Detaylara Dikkat Edin :

bagisikligi guclendirmenin yollari 2_mini

Hastalıkların bulaşmasını önlemek de bağışıklık sisteminize yardımcı olmaktır elbette. Bu yüzden her zaman ve mümkün olan her koşulda kişisel hijyen kurallarına, temizlik koşullarına çok dikkat etmeliyiz. Türk milleti olarak öpüşüp, sarılmayı bir samimiyet göstergesi olarak çok sevsek de tokalaşma seviyesinde kalmakta fayda var. Ne yazık ki bazen hasta olduğumuzu unutup bu tarz davranışlara devam ediyoruz ve hastalıkları yayılmasında aracı oluyoruz. Ancak hasta olduğumuz zamanlarda mümkün olduğunca sağlıklı kişilerden uzak durmaya çalışmakta, tokalaşmaktan bile uzak durmakta fayda var. Sık sık el yıkamak da gün içerisindeki önemli detaylardan biri elbette.

Hayat koşullarında ne kadar mümkün bilemesem de iyi dinlenmek, stresten uzak durabilmek diğer yapılması gerekenler. İdeal kiloya ulaşmak için kilo vermek, egzersiz yapmak da bu listeye eklenmesi gerekenler..

Son olarak burada yer alan tüm maddelerin tek başına yeterli olmayacağını, hepsinin bir bütünün parçaları olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here