Aşırı Yeme İsteğini Engelleme Yolları

Sürekli yemek yeme isteği, fazla kiloların yanı sıra ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu psikolojik yemek yeme dürtüsü bozuklukları olabileceği gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Peki, çok yemek yeme isteği nasıl bastırılır? Aşırı yeme isteğini engelleme yolları esraninportresi'nde.

0
2359

Sürekli yemek yeme isteği, fazla kiloların yanı sıra ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu psikolojik yemek yeme dürtüsü bozuklukları olabileceği gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Peki, çok yemek yeme isteği nasıl bastırılır? Aşırı yeme isteğini engelleme yolları esraninportresi’nde.

Devamlı olarak kilo alan ve bunu durduramayan kişilerin ortak söylemidir, “kendimi durduramıyorum!” Stres, hormon düzensizlikleri, uyku eksikliği, kullanılan ilaçlar veya çevre baskısı gibi pek çok sebep bu duruma neden olarak gösterilebilir. Hatta gün içerisinde yapacak hiçbir şey bulamamak dahi kendinizi koca bir kap dondurmayı mideye indirirken bulmanıza nedne olabilir. Fazla yemenin kısa vadede gözle görülür zararları olmasa da uzun vadede kilo almanın yanında kalp hastalığı, tip2 diyabet gibi pek çok sağlık sorununun beraberinde geleceğini de bilmelisiniz. Eğer aşırı yemek yeme döngüsüne kapıldıysanız, zihinsel sağlığınız ile de ilgili genellikle sorun yaşarsınız. Hissettiğiniz suçluluk duygusu ve olumsuz iç konuşmalarınız stresinizi bir kat daha arttıracak ve sizi yine fazla yemeye yönlendirebilecektir.

Fazla yemeyi önlemenin birçok yol olmakla birlikte kişiler çeşitli haplar kullanmayı tercih edebiliyor. Doktor kontrolünde alınmayan bu tip ilaçların bağımlılık yaratmasının yanında aşırı kilo kaybı, felç, kalp problemleri ve bilinç kaybı gibi ciddi sonuçları olabilmektedir.

İştahı azaltmak için bu tip riskli girişimler yerine doğal yolları deneyebilirsiniz. Böylelikle ideal kiloya ulaşmak için daha sağlıklı ve kontrollü olma şansınız da yakalarsınız. Peki, aşırı yeme önlemenin doğal yolları neler? Hep birlikte detaylandıralım…

Aşırı Yeme İsteğini Engelleme Yolları

1. Doğal İştah Bastırıcı Yiyecekleri ve Baharatları Tüketin.

Diyet sırasında çeşitli haplar kullanmak daha ilgili çekici ve kolay gelse de yan etkileri olmadan size yardımcı olabilecek hap neredeyse yoktur. Tehlikeli bu tip haplar yerine kolayca ulaşabileceğiniz, doğal iştah bastırıcı gıdalara yönelmelisiniz. Ayrıca yemek yaparken kullanacağınız baharatlar, sadece faydalı antioksidanlar içermekle kalmazlar. Aynı zamanda iştahınızı azaltırken metabolizmayı hızlandırabilir ve vücudunuzu yağ yakmaya teşvik edebilirler.

 • Bu baharatlar içerisinde en önemlisi kırmızı biberdir. Kahvaltıda kırmızı biber içeren yiyecekler tüketmeniz halinde öğle yemeğinden önce atıştırmalık tüketmeniz daha az olasıdır. Karabiber, tarçın ve zencefilden oluşan diğer harika baharatlar da var elbette.
 • Fasulye, baklagiller, chia tohumları ve keten tohumu gibi daha yüksek lifli gıdaları tüketmek, kendinizi daha doygun hissetmenize yardımcı olur.

2. Uçucu Yağlar Kullanın.

İştahınızı gıdalar yoluyla azaltmanın yanı sıra, besin maddeleri ve / veya hormon düzenlemesi nedeniyle iştahınızı azaltmaya yardımcı olan bazı uçucu yağlar da vardır. Bu doğal yağlar, kapsamlı bir şekilde incelenmiş.

 • Örneğin, greyfurt yağı; iştah azaltması, beslenme isteklerini azaltması ve enerjiyi de artırdığı biliniyor. Yağın koku alma uyarısı üzerinde etkisi vardır, bu da bir koku merkezi sinir sistemini etkilediğini göstermektedir. Bazı insanlar, kokusunun tatlı isteklerini azaltmak için özellikle yararlı olduğunu ve duygusal yeme sayısını azaltarak ruh halini arttırdığını keşfetmişler.
 • İştahınızı ve isteğinizi azaltmak için greyfurt yağını kullanmak için bir difüzere bir kaç damla ekleyebilirsiniz veya bir iki damla greyfurt yağını, Hindistan cevizi veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağına ekleyin ve cildinize masaj yapın.
 • İştahı azaltmaya yardımcı olan diğer uçucu yağlar arasında limon, bergamot, ardıç çilek, limon, biberiye ve tarçın bulunur.

Aşırı Yeme İsteğini Engelleme Yolları

3. Daha Fazla Su İçin

Yeterli miktarda su içmeyip, vücudun kurumasına izin veriyorsanız, kendinizi daha yavaş bir metabolizmaya sahip olmaya hazırlayın. Metabolik fonksiyonunuz uyku esnasında yavaşlar ve sabah uyandığınızda, saatlerce sıvı hiç almadığınızda vücut daha fazla kurur. Bununla mücadele etmenin en iyi yollarından biri, uyandıktan kısa bir süre sonra su içmektir. Bu da size daha fazla enerji verecektir ve iştahınız da fazla olmayacaktır.

 • Araştırmalar, yemekten önce bir bardak su içmenin aynı zamanda fazla yemek yememenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 • Obezite dergisinde yapılan bir araştırma, her yemekten önce su içenlerin bu yemeklerde daha az kalori tükettiğini ve öncesinde su içmeyenlerinkiyle karşılaştırıldığında kendilerini daha doygun hissettiklerini ortaya koymuş. Nemlendirme, susuzluktan dolayı aşırı yeme olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

4. Stresi Yönetin / Yardım Alın.

Kronik stres, kişinin sağlığını çeşitli şekillerde etkiler ve aynı zamanda aşırı yemeyi tetikleyebilir. İştahınızı azaltmanın en önemli yollarından biri olan stresin azaltılması, iştahınızı azaltmanın önemli bir parçası olabilir. Bu, iştah ve göbek yağında büyük bir rol oynayan kortizolü düşürmenin en iyi yollarından biridir.

 • Geçmişe ya da geleceğe karşı endişe etmek yerine, yalnızca ana odaklanın örneğin. Diğer yandan nefesinize konsantre olmak ve nefes egzersizleri yapmak anlık yüksek stresi ve endişeyi azaltmanın faydalı yollarından bir diğeridir.

 • Örgü örme, enstrüman çalmak, yüzmek gibi hobiler, rahatlamak ve stresi azaltmak için mükemmel bir yöntem olabilir. Yoga, meditasyon ve hatta sadece arkadaşlarınızla gülmek gibi aktivitelerin hepsinin stresle baş etmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Aşırı Yeme İsteğini Engelleme Yolları

5. Her Gece 7-8 Saat Uykuyu Hedefleyin.

Hiç iyi uykusuz kaldığınız günden sonra kendinizi daha aç hissettiğinizi fark ettiniz mi? Araştırmalar, sadece bir gece bile uykusuz kalmanın, iştah hormonlarının işleyişine ciddi zarar verebileceğini ve ertesi gün çok daha aç hissettirdiğini göstermiş. Birçok çalışmada gösterildiği gibi, hem iştahı hem de stresini düzenleyen birkaç hormon üzerinde doğrudan etkisi olan, leptin, ghrelin ve kortizol gibi sağlıklı ve hızlı bir metabolizma için, gece boyunca 7-8 saat kaliteli bir uyku elde etmek çok önemlidir.

 • Uyku eksikliği daha az kalori yakmanızın yanı sıra, iştahınızı kontrol edemediğiniz anlamına gelir. Uyumak ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, papatya çayı yudumlayın, sıcak bir banyo alın ve / veya yatmadan hemen önce derin nefes çalışmaları yapın.
 • Uykudan önce bir saat kadar elektronik cihazınızı kapatmanız ve yatak odanızın mümkün olduğunca sessiz ve karanlık olduğundan emin olmak da önemlidir.

6. Yemeklerden Kaçmayın.

Birçok kişi diyet yaparken, aşırı yorulana kadar ciddi derecede yemek yemeyi kısıtlarlar. Kaloriyi o kadar çok kısıtladığımız zaman, bir noktada optimal bir şekilde vücutlarımız çalışmak için daha fazla açlık sinyali göndermeye başlıyoruz ki bu durumda yemek yemeye başladığımızda da normalde yiyeceğimizden çok daha fazla yemeyi önleyemiyoruz.

Bu nedenle öğün atlamak ya da kalori miktarını çok fazla kısıtlamak kötü bir fikir. Kilo vermek için kalorileri kesmek zorundasın ama aşırıya kaçmak işe yaramaz. Artı, yemek atladığınızda, vücudunuz kas dokusunu enerji için parçalamaya başlar ve metabolizmanız da yavaşlamaya başlar. Aç kalmamanız için yeterince yemek yemeniz önemlidir, ki bu genellikle her 3-4 saatte bir yemek yiyerek, daha mutlu hissetmenize ve gün içinde aşırı yeme önlemenize yardımcı olur.

7. Sağlıklı Yağ Yiyin.

Birçoğumuz, hatta sağlık uzmanları bile, bir zamanlar, geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda, her türlü yağdan kaçınmanın en iyi yol olduğuna inanıyorlardı ancak artık bunun tersinin gerçek olduğunu biliyoruz.

 • Sağlığa fayda sağlayan bazı yağ türleri vardır ve vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için bu yağlar gereklidir. Tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar içeren bu “sağlıklı yağlar”, sağlıklı besinlerin yanı sıra kilo vermenin önemli bir parçası olarak tanınırlar. Sadece yağ yakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, tatmin duygusunu artırır ve kendinizi daha doygun hissetmenizi sağlarlar ki böylece genel olarak daha az yemek yersiniz.
 • Elbette, patates kızartmasını kastetmiyoruz. Ancak, zeytin ve hindistancevizi yağları, fıstık, tohum, avokado ve balık gibi gıdaları içeren sağlıklı doğal kaynakları kullanmalısınız.

8. Yavaşlayın.

Çoğumuz günümüzü birinden diğerine aceleyle harcıyoruz. Yemek yemeye yetecek kadar vaktimiz yok ki bu yüzden yemeklere koşup yoldayken yiyoruz. Ancak çok hızlı yediğimizde beynin bu hızı yakalayacak kadar zamanı yok. Bunun anlamı, gerekenden daha fazlasını yersiniz ki ve siz yemeğinizi bitirdikten sonra da bunu fark edemezsiniz. Yavaşlayarak, doyduğunu söylemenize yardımcı olan hormonu çalışması için vakit tanımalısınız.

Uzmanlar, dikkatimizi dağıttığımız zaman, ne kadar yediğimizi fark etmediğimize inanıyor. İlk başta üç tane çok yavaş ısırık almayı hedefleyerek bir öğünü başlatmalarını önerirler, bu da geri kalanı daha ılımlı bir tempoda daha kolay yemenizi sağlar. Ayrıca, öğünün yarısını yemeyi ve geri kalanı almadan önce beş dakikalık bir mola vermeyi de düşünebilirsiniz.

9. Sabah Egzersizi Yapın

Spor-Egzersiz, kilonuzu ve genel sağlığı korumanın önemli bir parçasıdır, ancak daha erken bir sabah egzersizi de yapmak daha faydalıdır. Günün erken saatinde egzersiz yapmanız, yapılan bir araştırmaya göre, yediğiniz de dahil olmak üzere birçok bedensel fonksiyonları kontrol eden sirkadiyen ritminizin yanı sıra uyku kaliteniz ve ne kadar enerjinizi yakaladığınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here