Bel Ağrısına İyi Gelen Doğal Yağlar

Bel ağrıları hemen herkesi bir dönem etkilemiştir. Bel ve sırt ağrıları neden olur? Egzersiz dışında bel ağrısına ne iyi gelir? Pek çok alanda etkileri bilinen doğal yağlar bel ağrısı için nasıl kullanılmalıdır? Bel Ağrısına İyi Gelen Doğal Yağlar hakkında tüm bilgiler, esraninportresi'nde.

0
1634

Bel ağrıları hemen herkesi bir dönem etkilemiştir. Bel ve sırt ağrıları neden olur? Egzersiz dışında bel ağrısına ne iyi gelir? Pek çok alanda etkileri bilinen doğal yağlar bel ağrısı için nasıl kullanılmalıdır? Bel Ağrısına İyi Gelen Doğal Yağlar hakkında tüm bilgiler, esraninportresi’nde.

Genç, yaşlı demeden hemen herkesi etkileyebilir, sırt ağrısı. Akut veya kronik olabilen bel ağrısı ile ilgili pek çok bilimsel çalışma da yapılmaktadır ki bunların içinde ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olan bazı esansiyel yağlar da yer almaktadır. Peki–> sırt ve bel ağrıları neden olur nasıl geçer

Doğal esansiyel yağlar daha önce kullanmadıysanız, kullanmadan önce bir doktorunuzdan bilgi almanızı öneririm. Özellikle de ilaç alıyorsanız (reçeteli ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar) danışmanızda fayda var. Ek olarak satın alacağınız yağların saf ve doğru üretim olduğundan emin olmanız da gerekmektedir (dilerseniz okuyabilirsiniz–> saf-organik doğal nasıl anlaşılır?)

Sırt Ağrısı Tipleri

  • Kas ağrısı
  • Bacakta / bacaklarda dolaşan ağrı
  • Bıçak saplanıyormuş hissi
  • Donuk ağrı
  • Belli bir süre yürümek ve ayakta durmaya bağlı bel ağrısı
  • Nesneleri kaldırma ve eğilme ile ortaya çıkan sırt ağrısı

Bel Ağrısına İyi Gelen Doğal Yağlar

1. Zencefil Yağı :

Bu (Zingiber officinale) yağ, zencefil bitkisinin rizom kökünden elde edilir. Zencefil güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ki zencefil yağı, sırt ağrıları için en iyi masaj yağlarından biridir. Hafif duyarlılık ve cilt hassasiyeti riski nedeniyle, badem veya jojoba yağı gibi taşıyıcı bir yağda seyreltilmiş zencefil yağı kullanmakta ve de ilk kullanımdan önce ciltte test etmekte fayda var. Rahatlatıcı bir sırt masajı için zencefil yağını buhur (Boswellia carteri) yağı ile birleştirebilirsiniz.

2. Lavanta Yağı :

Lavanta yağı, diğer birçok uçucu yağ ile iyi birleşen tatlı, çiçek, hafif odunsu bir aromaya sahiptir. Lavanta (Lavandula angustifolia) esansiyel yağı, aromaterapi uygulamasında kullanılır, ancak daha az bilinen özelliklerinden biri, sırt ağrısının giderilmesinde kullanılmasıdır. Lavanta esansiyel yağı analjezik ve antienflamatuardır.

Lavanta esansiyel yağını kayısı çekirdeği (Prunus armeniaca) yağı gibi bir baz taşıyıcı yağda seyreltin. En büyük etki için, Roma papatyası (Chamaeleum nobile) ve tatlı mercanköşk (Origanum marjorana) esansiyel yağları ile harmanlayın. Etkilenen bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Nane Yağı :

Nane (Mentha x piperita) yağı muhtemelen nane yağları arasında en popüler olanıdır, fakat aynı zamanda en etkili olanıdır. Nane yağı, diğer yağlarla birlikte kullanıldığında bel ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sırt ağrısı için kullanılan diğer esansiyel yağlar gibi, nane yağı da analjezik ve antienflamatuar etkilere sahiptir.

Nane yağını kullanmaktan gebelikte kaçınılmalıdır. Ayrıca asla bebeklerin ve küçük çocukların yanında veya yakınında kullanılmamalıdır. Her durumda, cilde uygulamadan önce taşıyıcı yağda seyreltmek ve ölçülü olarak kullanmakta fayda vardır.

4. Roma Papatya Esansiyel Yağı :

Roma papatyası (Chamaemelum nobile), papatya benzeri çiçekleri olan küçük, göze çarpmayan bir bitkidir. Bu çiçeklerden uçucu yağ elde edilir. Papatya geleneksel olarak bir anti-enflamatuar ajan olarak kullanılmıştır ve osteoporoz tedavisinde faydalı olabilir.

5. Tatlı Mercanköşk Uçucu Yağı :

Tatlı mercanköşk esansiyel yağı, ılık ve baharatlı bir aromaya sahiptir, ancak zencefil esansiyel yağından daha az keskindir. Diğer esansiyel yağlarla kombinasyon halinde, tatlı mercanköşk esansının sırt ağrısı üzerinde sakinleştirici bir etki yarattığı gösterilmiştir. Tatlı mercanköşk analjezik, antispazmodik, sinir sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Hamilelik sırasında tatlı mercanköşk esansiyel yağı kullanmaktan kaçının.

Ağrı Kesici Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Cilde uygulamadan önce daima uçucu yağları bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Kayısı çekirdeği (Prunus armeniaca), tatlı badem (Prunis dulcis) ve tamanu (Calophyllum inophyllum) yağları genellikle sırt ağrıları için iyi bir bazdır.

Esansiyel yağ karışımları ile (mide bulantısı, döküntü, baş ağrısı veya diğerleri gibi) olumsuz reaksiyonlar yaşarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here