Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler Neler?

Şiddetli baş ağrısı çekenler, kendilerine iyi gelecek ilaç veya doğal çözümleri ararlar. Gerilim tipi baş ağrısı, tek taraflı baş ağrısı veya küme baş ağrısı… Baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı ve nane yağı, sıcak ayak banyosu veya acı biberli kür gibi baş ağrısına iyi gelen doğal çözümler, esraninportresi’nde.

0
612

Şiddetli baş ağrısı çekenler, kendilerine iyi gelecek ilaç veya doğal çözümleri ararlar. Gerilim tipi baş ağrısı, tek taraflı baş ağrısı veya küme baş ağrısı… Baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı ve nane yağı, sıcak ayak banyosu veya acı biberli kür gibi baş ağrısına iyi gelen doğal çözümler, esraninportresi’nde.

Sadece düşünmeyi durduramama hali bile can sıkan bir baş ağrısına neden olabilir. Diğer yandan daha güçlü ilaçların kullanımını gerektiren kronikleşmiş baş ağrıları ile baş etmek çok daha zordur. Baş ağrısını yatıştıracak tek çözüm her zaman ilaç içmek değildir. 

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Stres baş ağrıları olarak da bilinen gerilim baş ağrıları, yetişkinler arasında en sık görülen baş ağrılarıdır. Öğrendiğim bir bilgiye göre; aslında, yetişkinlerin %80’i bu tip ağrıları sık sık yaşasa da sadece %3’ü bunu bir sorun olarak bildiriyormuş. Herkes gibi ben de çoğu zaman baş ağrıları çekiyorum. Özellikle de bilgisayar başında saatlerimi geçirdiysem. Aslında bir çok baş ağrısı bir tür uyarıymış. Bazen sadece durup dinlenmemiz, bazen de alerjik veya başka bir sağlık bir sorununu görmemiz için. Bazen o kadar dayanılmaz oluyor ki tek çare ilaç almak olabiliyordu. Geçmiş zaman kullandım çünkü baş ağrına iyi gelen doğal çözümleri o zamanlar bilmiyordum.  

1. Su

Tüm zamanların en büyük baş ağrısı ilaçlarından biri, sadece daha fazla su içmekmiş. Bunu daha önce pek çok kişiden duymuştum aslında ki doğru olduğunu da kendimde gördüm. Eğer vücudunuz susuz kaldıysa baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ağrı hissettiğiniz zaman önce su içmeyi deneyebilirsiniz. 

2. Nane Yağı Masajı

Nane esansiyel yağı, özellikle de stres kaynaklı baş ağrısı için mükemmeldir. Daha önce de belirttiğim gibi baş ağrılarının genellikle stresli olduğumda veya telefona, bilgisayara çok uzun süre baktığımda meydana geldiğini fark ediyorum. Böyle olduğunda ekranlara bir mola verin ve kendinize bu doğal yağ ile hızlı bir masaj yapın. 5 damla nane yağını 1 çorba kaşığı badem yağı ile seyreltin. Ardından karışımı şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına doğru sürün.

Nane yağı, sadece rahatlatıcı olmakla kalmaz, iltihap önleyicidir ve kan akışını iyileştirmek için kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur. Bu, stresli baş ağrıları için muhtemelen işe yarar, migren için değil. Bakınız—> Baş Ağrısı için Doğal Yağlar

Sinüs sorunlarınızın baş ağrısına neden olduğunu düşünüyorsanız, tıkanıklığın açılmasına yardımcı olmak için okaliptüs yağı da kullanabilirsiniz. Burnuzun ucuna bu karışımdan bir miktar sürmek de sizi rahatlatacaktır.  

3. Sıcak Ayak Banyosu :

Başka bir hidroterapi seçeneği de sıcak ayak banyosudur. Ayaklarınızı sıcak suya koymak, ayaklarınızdaki kan damarlarını genişletir ve başa kan akışını azaltır. Kanı kafanızdan daha fazla çekmeye yardımcı olmak için bir buz torbasını bir bulaşık havluya sarın ve alnınıza, şakaklarınıza veya boynunuzun arkasına yerleştirin.

Sıcak suda ayaklarınızı 20 dakika bekletin. 20 dakika geçtikten sonra ayaklarınız üzerinden soğuk su akıtın, kurulayın ve 15 dakika daha gözleriniz kapalı olarak sessiz bir yere yatın.

4. Zencefil Çayı (veya Kahve) :

Bir baş ağrısının geldiğini hissettiğimde denediğim ilk şeylerden birinin kafein almak oluyor. Aslında, klinik çalışmalar kafeinin baş ağrısı sıklığını ve yoğunluğunu azaltabildiğini göstermiştir. Ancak aşırıya kaçmayın, çünkü kahve ve diğer kafeinli içecekler vücudu daha çok kurutur ve tekrar başa dönmenizi sağlar!

Biraz kafein yardımcı olmazsa, bir bardak zencefil çayı deneyin. Zencefil uzun süredir baş ağrısı ve bulantı ile mücadele için kullanılan doğal bir anti-enflamatuardır.

Bir kaç cm kalınlığında zencefil kökü rendeleyin ve 1 fincan kaynar suda 15 dakika bekletin. Zencefil-limon çayı yapmak için yarım limon suyu ve bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Baş ağrısı belirtileri geçene kadar gün boyunca yudumlayın.

5. Balık Yağı

Bazı çalışmalar, kısmen omega-3 yağ asitleri yani balık yağı takviyeleri almanın migren ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiş. Balık yağı ve diğer doğal kaynaklardaki omega-3’ler iltihaplanmayı azaltmaya, kan pıhtılaşmasını önlemeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve bu da iltihap ve sıkışmış sinirlerin neden olduğu baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Acı Biber

Acı biberdeki aktif bileşen olan kapsaisin maddesinin, beyne ağrı sinyalleri göndermekten sorumlu nörotransmitterleri doğrudan etkileyerek baş ağrısının giderdiğine inanılmaktadır. Çünkü, acı biberin de vücuttaki kan basıncını eşitlediği söylenir ki bu da kafanızdaki basıncı azaltır.

  • 1/4 çay kaşığı acı biber
  • 100ml ılık su
  • Pamuklu çubuklar

¼ çay kaşığı acı biberi 100ml ılık suda seyreltin. Çözeltiyi karıştırmak ve tozun hemen dibe batmasını önlemek için pamuklu bir bez kullanın. Bunu iyice karıştırdığınızdan emin olun. Pamuklu çubuk kırmızı biber karışımına daldırıldığında, her burun deliğinin iç kenarına çok küçük bir miktar uygulayın. İlk başta acı gelecek! Ancak, bu acı azalana kadar bekleyecek kadar sabırlıysanız, baş ağrısının da azaldığını da fark edeceksiniz.

Sonra suyun geri kalanını biraz limon veya balla içebilirsiniz.

Yoga

Aşırı çalışan, yorgun bedenlerimiz sık sık kronik stres ile gerilerek tepki verir ki aslında kaslar spazm içine girerek gerilim baş ağrıları oluşturur. Neyse ki, biraz yoga gerginliği gidermeye ve baş ağrısı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Acı başlar başlamaz temel yoga hareketleri yapmak yardımcı olabilir. Ancak baş ağrısı başlamadan önce yoga uygulamak elbette en iyisidir.

Peki sizler baş ağrısını gidermek için hangi doğal yolları kullanıyorsunuz? Haydi yazın, tartışalım, birlikte öğrenelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here