Alerji ve Saman Nezlesi için Evde Doğal Çözümler

Bahar döneminde mevsimsel alerji ve saman nezlesi sorunları yaşanabilir. Peki alerjiyi arttıran veya azaltan besinler var mıdır? Genelde solunum yollarında etki gösteren alerji ve saman nezlesi, sizi baharın güzelliğini yaşamaktan alıkoyuyorsa, mevsimsel alerjiler ve saman nezlesi için evde doğal çözümler, esraninportresi'nde.

0
726

Bahar döneminde mevsimsel alerji ve saman nezlesi sorunları yaşanabilir. Peki alerjiyi arttıran veya azaltan besinler var mıdır? Genelde solunum yollarında etki gösteren alerji ve saman nezlesi, sizi baharın güzelliğini yaşamaktan alıkoyuyorsa, mevsimsel alerjiler ve saman nezlesi için evde doğal çözümler, esraninportresi’nde.

İlkbahar öncesi ve süresince mevsimsel alerji belirtileri ortaya çıkabilir. Uçuşan polenler, toz, açan bazı çiçekler ve daha pek çok şey, sürekli hapşırma ve burun akıntısı gibi sonuçlar doğurabilir. Bahar alerjisi için yapılması gerekenler, bu sorunla baş etmeye çalışanlar için genellikle bilinse de kullanılan antihistaminik ilaçlar, baş dönmesi, yorgunluk gibi istenmeyen yan etkileri tetikleyebilmektedir.

Genellikle solunum sisteminizde etkisini gösteren alerji ve saman nezlesi, sizi baharın güzelliğini yaşamaktan alıkoyuyorsa, mevsimsel alerjiler ve saman nezlesi için evde doğal çözümler deneyebilirsiniz.

Mevsimsel alerji ve saman nezlesi neden olur?

Polen sizin bağışıklık sisteminiz için bir sıkıntı olsa da ancak bitki üretimi için hayati önem taşır. Bazılarımızın solunum sistemleri, alerjik reaksiyonları tetikleyen belirli polen tiplerine karşı hassasiyet göstermektedir.

Bu, kaşınan gözlere, burun akıntısına, boğaz ağrısına ve hatta zor nefes almasına neden olur. Tedavi edilmediğinde, mevsimsel alerjiler sizi oldukça bitkin düşürmek için yeterlidir. Saman nezlesi semptomları özellikle aşırı durumlarda hışıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve hatta hastaneye yatışı gerektirecek astım sorunlarına neden olabilir.

Alerji ve Saman Nezlesi için Evde Doğal Çözümler

Mevsimsel alerji ve saman nezlesini kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak bol miktarda doğal alternatif vardır ki bunlar hayatınıza hızlı bir şekilde devam edebilmenize yardımcı olurlar

Anti-Alerjik Gıdalar

Daha iyi sağlık, doğru yiyecekleri tüketmekle başlar ki bu yüzden beslenme programınızı, polen alerjileri tehdidiyle mücadele edebilecek bu doğal bağışıklık sistemi güçlendiricilerle doldurabilirsiniz.

0 mevsimsel alerji ve saman nezlesi icin evde dogal cozumler

Sarımsak : Vücudunuzun enfeksiyonlara ve alerjilere karşı savaşmasına yardımcı olabilecek doğal antibiyotiklerle doludur. Vücudunuz en çok faydayı çiğ tüketildiği zaman alacaktır.

Yapraklı Sebzeler : Lahana, ıspanak ve diğer yeşillikler, enflamasyonu azaltmak ve solunum sisteminizi iyi tutmak için gerekli olan temel vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve enzimler ile doludur.

Probiyotik Gıdalar : İyi işleyen bir sindirim sistemi, sağlığınız için maksimum besin içeriğini çekmek için vücudunuza destek sağlar. Kefir, yoğurt, lahana turşusu, fermente turşular vücudunuza yararlı bakterilerden faydalanma imkanı sunarak, saman nezlesinin tehlikeli hale gelmemesini sağlayacaktır.

Anne sütü : Bebeğinizin hayata sağlam bir başlangıç ​​yapmasını istiyorsanız anne sütü en iyisidir! Çalışmalar, en az dört ay boyunca anne sütü ile beslemenin, daha güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayarak astım, egzama ve gıda alerjileri geliştirmekten kaçınmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Narenciyeler : Lime, limon ve diğer narenciye türleri, yüksek C vitamini seviyeleri nedeniyle bağışıklığınızı artırır. Daha da büyük fayda, alerjiden kurtulmak ve bağışıklık sisteminize anında destek vermek için organik bal ile narenciye suyunu karıştırın.

Organik Ham Bal : Her gün bir çorba kaşığı bal tüketilmesi bağışıklık sisteminizin polenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, biraz balı çayınıza karıştırın veya bağışıklık sistemini güçlendirici faydalar için yulaf ezmesi ile tüketin.

Zerdeçal : İçerdiği bol miktarda curcumin sayesinde sağlık yararları ile dolup taşıyor. Soğuk algınlığı giderir ve mevsimsel alerji belirtilerini azaltabilir.

Zencefil : Doğanın harikulade yiyeceklerinden biri olarak, zencefil, burun akıntısı ile mücadele ederek saman nezlesi semptomları azaltacak anti-enflamatuar ajanlarla doludur. Bu, burnunuzun tıkanmasını engeller ki böylece tekrar özgürce nefes alabilirsiniz.
Mevsimsel Alerjiler için Uçucu Yağlar ve Bitkiler

Doğal dünya, alerji semptomlarını önleyebilecek bitkilerle doludur, bu yüzden bu bitkileri ve uçucu yağı bir deneyebilirsiniz!

Nane : Bu güçlü bitkinin (nane bitkisi esansı, nane çayı ve hatta nane içeren buhar) tüm formları nefes almayı kolaylaştırmak için solunum yollarınızı açarak alerji semptomlarını azaltabilir. Denemek için birkaç damla nane esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve sinüslerin hemen altından dikkatle uygulayın. Nefes almanız hızlı bir şekilde açılacaktır.

Okaliptüs Yağı : Güçlü kokusu ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde okaliptüs yağı saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler için etkilidir. Semptomlarınızı aşırı güçlenmeden önce bastırmak için birkaç damla saf okaliptüs yağını hindistan cevizi yağıyla karıştırın ve solunum yollarınızı uyurken temizleyecek tamamen doğal bir buhar banyosu hazırlayın.

Günlük / Buhur Yağı : Frankencense yağını (boswellia serrata buhur yağını seçtiğinizden emin olun) evinizin içinde gezdirerek veya gün boyunca göğsünüze biraz damlatarak benzer faydalar elde edilebilmektedir.

Isırgan otu : Alerji mevsiminin başlangıcından birkaç hafta önce bir ısırgan otu çayı veya tentürü düzenli olarak alın. Yaprakları kendiniz toplayın veya organik kurutulmuş ısırgan otu yaprağı alın.

Anti-Alerji İçecekleri

Boğaz ağrısı, sağlıklı içecekler ile en iyi şekilde yatıştırılır ve bu seçenekler, alerji belirtilerinizi başlamadan önce temizlemek için önerilmektedir.

Elma Sirkesi : Bir bardak suya sadece bir tatlı kaşığı kendi yaptığınız elma sirkesi ekleyerek alerji belirtileriniz için harikalar yaratabilirsiniz.

Kemik Suyu : Amino asitler ve birçok önemli mineraller açısından zengin olan kemik suyu, bağışıklığı güçlendirmek için mükemmeldir.

Kırmızı Soğan Suyu : Kırmızı soğanı ince ince dilimleyin ve on iki saate kadar su içinde infüze edin. Bağışıklığı doğal yollardan artırmak için gün boyunca bu soğan suyunu yudumlayabilirsiniz.

Yeşil Çay : Kendiniz için faydalarını yaşamaya başlamak için günlük rutininize bir bardak yeşil çay ekleyin!

Meyan Çayı : Meyan çayı, boğazınızı rahatlatan ince tatlı bir tat ile, solunum sisteminizdeki alerjilerin neden olduğu tahrişleri azaltabilir. Alerjilerinin gitmesine yol açmasa da, onu yudumlarken kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

Alerji veya Saman Nezlesini Daha Kötü Yapan Besinler

Diyetiniz mevsimsel alerji belirtilerinizi tetikliyor mu? Her vücut farklı şekilde çalıştığı halde, aşağıdaki gıdaların, zaman zaman saman nezlesi ve mevsim alerjisi semptomlarını kötüleştiren aşırı mukus üretimini tetiklediği bilinmektedir.

  • Tüm süt ürünleri (inek, koyun ve keçiler)
  • Rafine tahıllar
  • Basit şekerler
  • Patates gibi nişastalı kök sebzeler
  • Yumurtalar
  • İşlenmiş gıdalar
  • Kızarmış yiyecekler

Bu yiyecekleri diyetinizde sınırlamak, mevsimsel alerjilerinizi daha kolay yönetilebilir hale getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here