Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Kahkül Modelleri

Son zamanların trend saç stili olan kahkülün kendinize yakışıp yakışmayacağı ve nasıl görüneceği gibi konulardan emin olabilmenin tek yolu, hangi yüz şekline hangi kahkül kesimi uygundur bilmekten geçer. Peki yuvarlak yüz tipine sahip olanlar kahkül kestirirken nelere dikkat etmeli? İşte, yuvarlak yüz şekline uygun kahkül modelleri ile uzak durmaları gereken kahkül modelleri;

0
11338

Son zamanların trend saç stili olan kahkülün kendinize yakışıp yakışmayacağı ve nasıl görüneceği gibi konulardan emin olabilmenin tek yolu, hangi yüz şekline hangi kahkül kesimi uygundur bilmekten geçer. Peki yuvarlak yüz tipine sahip olanlar kahkül kestirirken nelere dikkat etmeli? İşte, yuvarlak yüz şekline uygun kahkül modelleri ile uzak durmaları gereken kahkül modelleri;

Son zamanların en önemli saç trendlerinden birinin kahküller olduğunu belirtmiştik. Bunun için de sizlerle kahküller ile ilgili hemen her türlü bilgiyi paylaşıyorum. Daha önce hazırladığım trend kahkül modelleri ve kahkül şekillendirme gibi yazıların yanına bir yazı serisi başlattığımı belirtmiştim. Çünkü en çok ihtiyacımız olan “Acaba yüz şekline göre kahkül modeli ne olmalı?” sorusunun cevabını vermemiştik. Bu yüzden sizler için önemli bir rehber niteliği taşıyacağını düşündüğüm bir yazı serisi hazırlamaya başladım ki ilki de uzun yüz şekline uygun kahkül modelleri önerileriydi. Aslında kolay seçenekten başladığımızı söyleyebilirim. Aslında kahkül kestirmek konusunda en çok zorlanan yüz tiplerinden biri yuvarlak yüzlerdir. Kahküllerin bittiği noktayı geniş gösterme etkisi sebebiyle yuvarlak yüz tipine sahip olanlar iki kat dikkat etmeli. Yani olduğunuzdan geniş, yuvarlak bir yüze sahip olabilirsiniz, kestirdiğiniz kahküllerden dolayı. Peki yuvarlak yüz tipine sahip olanlar kahkül kestirirken nelere dikkat etmeli? İşte, yuvarlak yüz şekline uygun kahkül modelleri ile uzak durmaları gereken kahkül modelleri;

Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Kahkül Modelleri 

Kahküllerin genel anlamda yaptığı, yüzü olduğundan daha oval göstermek (ki bu yüzden keskin yüz hatlarına veya uzun yüz şekline çok daha kolay uygulanabileceğinden bahsettik), gözlere dikkat çekmek ve elbette saç modelinizin görünümünü mükemmelleştirmektir. Ancak mükemmel olmasının yolu kendinize en uygun olanı bulabilmektir aslında. Bu noktada kahkül kestirme kararı verip, hangi model kahkül kestirmeliyim sorusunun cevabını ararken şunlara da dikkat etmelisiniz; kahkülün uzunluğu, kahkül kesimi, kahkül yoğunluğu, kahkülü nasıl şekillendireceğiniz ve elbette kahkül ile kullanacağınız saç modeli… Bu kadar detay sizi korkutmasın… Hemen yuvarlak yüzler için uygun kahkül kesimlerini detaylandırmaya başlıyoruz.

1 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul modelleri_mini

Oyuncu Ginnifer Goodwin aslında yuvarlak yüz tipine en uygun örnektir. Yuvarlak yüzler gördüğünüz gibi genişlik ve yüz uzunluğu açısından aynıdır. Oval ve uzun yüzlerin aksine, yüzün enlemesine en geniş yeri elmacık kemiklerinin bulunduğu hattır. Yukarıda alın, aşağıda çeneye doğru da gittikçe daralan bir yapısı vardır ki bu yüzden de yuvarlak yüz şekli olarak tanımlanır.

2 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

Uzunlu-kısalı kahküller : İşte aynı oyuncunun alnına dağınık, uzunlu kısalı kahküllerin düştüğü, farklı bir saç modeli ile görüntüsü… Sizin de fark edeceğiniz gibi çok daha iyi, yuvarlaklığı törpülenmiş bir yüz ortaya çıkmış. Kesilen kahkülün içerisindeki en uzun saçlar bile kaşın bir kaç milim üzerinde. Bu dağınık, uzunlu kısalı kahkül kesimi yüzü, genişletmek yerine uzatan bir etki yaratmış. Tabi burada kahküllerin hafif yana doğru taranmış olmasının, saçın tepesine kazandırılan hacimin de önemli katkıları var.

Kahkül kesimi, yüz şekline uygun olması gerektiği gibi, saç kesiminiz ile de uyumlu olmalıdır. İşte, 2016 sonbahar-kış saç trendleri içinde de yer alan birbirinden farklı–> kahküllü kısa bob saç kesimleri fikirleri…

3 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

Yana ayrılmış kahküller : Kahküllerin yana taranmasıyla oluşturulan stilin bir başka örneği de Kirsten Dunst aslında. Onun kahkül modeli yuvarlak yüzler için en uygun olanlardan biri diyebiliriz. Kahküllerin uzunluğu kirpik seviyesinde başlayıp, elmacık kemiklerinin daha aşağısına kadar inecek şekilde kesilmiş. Yanlardan oluşturulan bu çapraz etki, yuvarlak yüzlerin istediği uzunluk etkisini verir.

4 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

Ortadan iki yana ayrılan uzun kahküller : Bunlara perde kahküller de deniliyor aslında. Normalde yuvarlak yüz tiplerine pek uygun olmayacak bir kesim tipi olabilecekken Cameron Diaz’ın saçınıza verilen şekil mükemmel görünmesini sağlamış. Normalde bu tip kahkül kesimi sonrası saç ortadan ayrılır. Ancak dikkat edin burada ortadan değil biraz daha yandan bir ayrım yapılmış. Bir tarafa çaprazlama biraz daha fazla saç ayrılmasıyla birlikte yüzünde bir uzunluk etkisi yaratılmış. Diğer yandan bu uzun kahküllerin hemen çene çizgisinin üstünde bitmesi ve hacimli şekilde çekilen fön sayesinde görünüm mükemmelleştirilmiş.

5 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

Yoğun, düz kesim kahküller : Aslında pek çok kişinin yuvarlak yüzlülere uzak durmasını söylediği kahkül kesimidir bu. Aslında çok küçük detaylara dikkat edildiğinde pekala da yuvarlak yüzler için de uygun hale getirilebilir. Buradaki kritik konu kahküllerin bitiş noktası. Eğer en geniş yeri elmacık kemiklerinin bulunduğu hat olan bir yüz tipine, oraya kadar uzanan bir kahkül (hele de düz kesim) keserseniz elbette yuvarlak yüz hattını daha da vurgularsınız. Ancak buradaki gibi kaşların üzeirnde biraz boşluk kalacak şekidle kesim yapılırsa, bu yüzü uzatacaktır. İkinci olarak dikkat ederseniz yanlarda elmacık kemiklerinin altına kadar uzayan kısımlar var. Burası da yüzü inceleten bir efekt etkisi yaratmaktadır.

7 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

Yukarı taranmış kahküller : Özellikle buradaki gibi erkek stili veya pixie gibi kısa saç modelleri için oldukça önemli bir detaydır, kahküllerin (veya alna düşen kısa saçların) yukarı taranması. Çünkü hacim ve yükseklik ile birlikte yüzün yuvarlak görüntüsü kaybolacak ve uzun, ince bir yüz hattı görünümü verilmiş olacaktır. Bunu aslında en çok beyler uygular. Eğer eşinizin, sevgilinizin, kardeşinizin yüz tipi yuvarlaksa ona saçlarını yukarı doğru hacimli olacak şekilde taramasını önerebilirsiniz.

8 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

Buraya kadar yuvarlak yüz şekline uygun kahkül modelleri ve kesim ipuçlarını aktarmaya çalıştım ki bir de yuvarlak yüz şekline sahip olanların asla kestirmemesi gereken kahkül modelleri var.

12 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

İnce kahküller : Yuvarlak yüzleri daha da yuvarlak yapan bir kahkül modelidir.

Dar alın, uzun düz kahküller : Eğer alnınız darsa bir de üstüne çok uzun kesilen kahküller buradaki gibi yüzün çok büyük bir bölümünü kapatacaktır. Burada kahkülün bittiği yer gibi başın üzerinde başladığı noktada önemlidir. Alın genişliğine bağlı olarak başlangıç noktası daha geri çekilebilir.

13 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

11 yuvarlak yuz sekline uygun kahkul kesimleri_mini

2016 saç trendleri içinde kendine yer bulacak olan 2016 kahkül modelleri neler, kahkül kullanırken bilmeniz gerekenler neler? İşte kahküllü saçlara dair tüm detaylar esraninportresi.com olarak hazırladığımız yazımızda—> 2016 kahkül modeller

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here