Vak Dalgası-Parmak Dalgası Nasıl Yapılır?

İngilizcedeki adıyla da finger waves... 1920'lerin ihtişamlı vak dalgaları, Oscar Ödülleri gecesinde pek çok ünlünün kullanmasıyla daha modern görünümleriyle karşımıza çıktı. Vak Dalgası-Parmak Dalgası Nasıl Yapılır? Tüm detaylar esraninportresi'nde.

0
7634

İngilizcedeki adıyla da finger waves… 1920’lerin ihtişamlı vak dalgaları, Oscar Ödülleri gecesinde pek çok ünlünün kullanmasıyla daha modern görünümleriyle karşımıza çıktı. Vak Dalgası-Parmak Dalgası Nasıl Yapılır? Tüm detaylar esraninportresi’nde.

İngilizcedeki adıyla da finger waves… 1920’ler düşünüldüğünde akla gelen saç modeli, ihtişamlı vak dalgaları, Oscar Ödülleri gecesinde pek çok ünlünün kullanmasıyla daha modern görünümleriyle karşımıza çıktı. Hal böyle olunca 2018 saç modelleri arasında vak dalgası veya parmak dalgası saç modellerini koymak da bize düştü.

1920’lerin saç modasında öne çıkan vak dalgası amacı saçlara biraz daha karakter katmaktı. Dönemin ihtişamını da yansıtan bu saç modeli 20’li yıllardaki kadar ince formda uygulanmıyor aslında ki bu durum da bu saç dalgalarını retro olmaktan çıkarıyor.

Peki, Vak Dalgası-Parmak Dalgası Nasıl Yapılır?

4 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

Aslında Fransızlara özgü bir saç olarak ortaya çıkan vak dalgalarının diğer saç dalgalarından farkı buklelerden ziyade daha zikzak ve daha net bir görünüme sahip olmalarıdır. Aslında ister saç pensi ister de maşa ile bu saç dalgalarını yapamaya çalıştığınız zaman parmaklarınız yardımıyla bu dalgaları oluşturduğunuz için diğer adı parmak dalgası.

7 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

Bu saç dalgasını az öncede belirttiğim gibi iki şekilde yapabilirsiniz. Bir tanesi kıvırma maşası kullanarak diğeri de saç pensleri yardımıyla.

1- Maşa ile Vak Dalgası Yapımı :

Aslında maşa ile direkt olarak vak dalgası yapmıyor, saçı vak dalgasına hazırlıyorsunuz. Çünkü esas işiniz maşa sonrası saçları tararken başlıyor.

Öncelikle saçları bölümlere ayırarak başlayın. Maşaya ne kadar ince tutamlara halinde saçı sararsanız o kadar uzun süre dayanan bir saç modeli elde edersiniz. Saçları hep aynı yönde sarmak bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus. Böylelikle ortaya çıkan dalgalar birbiriyle kolayca örtüşecek.

Maşa uygulaması sırasında da farklı teknikler kullanıldığını da hatırlatmak istiyorum. Kimisi her bir tutamı maşaya sarıp, bekleyip, saçı açtıktan sonra tutamın ucundan hafifçe aşağı doğru çekerek saç dalgasını biraz açıyor. Böylelikle daha büyük dalgalar halinde oluşan bir vak saç modeli ortaya çıkıyor.

Doğru maşa uygulaması yapıp, buklelerin kalıcılığını arttırabilmek için uzmanların önerilerden oluşmuş, saça maşa yapmanın ipuçları esraninportresi.com’da–> saça maşa yaparken bilmeniz gerekenler

Kimisi ise saç tutamlarına maşa yapıp sararak biraz dalgaların oturmasını bekliyor. Ardından tek tek açıp tarayarak vak dalgalarını oluşturuyor. Her ikisine de örnek olması açısından iki video ekledim. Kolayınıza hangisi geliyorsa o şekilde ilerleyebilirsiniz.

Videolardan da gördüğünüz gibi işin büyük çoğunluğu maşa sonrası saçları doğru şekilde taramak ve pensler yardımıyla kalıcı şekli verebilmek. 2018 saç modasında tıpkı ünlülerin saçlarında olduğu gibi daha iri vak dalgaları gördük.

Son olarak artık kolayca vak dalgası yapabileceğiniz saç maşaları çıktığını da hatırlatmak isterim. Kolaylıkla maşa yapıp taramanız ve sprey sıkmanız yeterli oluyor, pens ile de uğraşmıyorsunuz!

2- Pens ile Vak Dalgası Yapımı :

Saçların ön kısımlarında, kahküllerde veya kısa saçlarda uygulanabilecek bir diğer yöntem de bu aslında. Özellikle ıslak görünümlü jölelenmiş formunda olması bu yöntemle çok daha kolay. Ancak yapması çok kolay değil, en azından bana öyle geldi, biraz uğraştırır. Bu yüzden maşa kullanmayı tercih ederim.

1 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

İşte bunların en güzel örneği de baştan da belirttiğim gibi 2017 Oscar Ödül töreninde arz-ı endam eden ünlüler… Sadece saçlarını açık bırakarak vak dalgalarını kullanmadılar üstelik. Vak dalgalarını şık topuzlar ve saç aksesuarlarıyla birleştirerek daha göz alıcı saç modelleri ortaya çıkarmışlardı. Eğer yakın zamanlarda katılacağınız özel hazırlanmanız gerekecek bir gün varsa en trend vak saç dalgalarını saç stilinizde kullanabilirsiniz.

Isı kullanarak saç dalgaları veya kıvırcık saçlar elde etmek hızlı olduğu kadar sık yapıldığında saçlar için zararlı. Saçlarınızın her zaman canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız ısı kullanmadan kıvırcık veya dalgalı saç yapımı yöntemleri esraninportresi.com’da–> ısı kullanmadan kıvırcık saç

2 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

3 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

6 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

5 vak dalgasi parmak dalgasi nasil yapilir_mini

Gelinlik, elbise, ayakkabı kadar önemli konulardan biri de, bunlara uygun ilkbahar düğünü saç modelleri seçeneğidir. Retro saç dalgaları, taşlı saç aksesuarları veya saç örgüleri… . İlkbahar-Yaz Düğünü için en popüler saç modelleri–> ilkbahar yaz Düğünü için Saç Modelleri yazısıyla esraninportresi’nde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here