Sizin Sarı Saç Rengi Tonunuz Hangisi?

Yaz ayları geldiğinde akla daha çok sarı saçlar gelir. Eskiden sadece açık tenlilerin sahip olduğu bu renk, artık esmerlerin de gözdesi. Çünkü sarı saç rengi tonları düşündüğünüzden de fazla seçenek sunar. Platin sarısı, açık kahve sarı, altın bej sarısı, çilek sarı, bakır sarı, bal sarısı, beyaz sarı, gri sarı, karamel sarı, kızıl sarı, altın sarısı, plaj sarısı, kum sarısı ve dahası... Peki sizin sarı saç tonunuz hangisi?

3
11097

Yaz ayları geldiğinde akla daha çok sarı saçlar gelir. Eskiden sadece açık tenlilerin sahip olduğu bu renk, artık esmerlerin de gözdesi. Çünkü sarı saç rengi tonları düşündüğünüzden de fazla seçenek sunar. Platin sarısı, açık kahve sarı, altın bej sarısı, çilek sarı, bakır sarı, bal sarısı, beyaz sarı, gri sarı, karamel sarı, kızıl sarı, altın sarısı, plaj sarısı, kum sarısı ve dahası… Peki sizin sarı saç tonunuz hangisi?

Sadece sarı saç renkleri için değil hemen her saç rengi seçiminde önemli olan kriterlerden biri göz rengi, diğeri de cilt tonudur. Cilt tonu, seçtiğiniz saç rengi alt tonunu belirlerken önemli bir kriter oluşturmaktadır. Peki cilt tonunun sıcak mı soğuk mu olduğunu nasıl anlarız?

Bunun için bir kaç yöntem olmakla birlikte en çok bilineni turuncu ve mavi iki kumaşı kullanmak. Her iki renk kumaşı üzerine koyduğunuz zaman sizi en çok hangi renk canlı ve enerjik gösteriyorsa o renk sizin tonunuzu temsil ediyordur. Yani turuncu ile sıcak tonlar, maviyse soğuk tonlardır demektir.

Sizin Sarı Saç Rengi Tonunuz Hangisi?

1- Platin Sarı Saç Rengi :

Bu ton sarının buz gibi en açık rengidir. Bakımı çok zor olmakla birlikte kişi yakıştığı zaman mükemmel görünme garantisi veren bir tondur. Platin sarı, beyaz sarı, gri sarı saç rengi gibi böylesi açık tonları sonsuza kadar kullanmak neredeyse imkansız (tabii saçsız kalmayı göze alıyorsanız başka!). Çünkü saçınızı bir defa açtırdığınız zaman işiniz bitmiyor. Dipler çıktıkça açtırma işlemlerinin devam etmesi gerekiyor ki orijinal saç renginiz koyuysa sadece dipler için dahi bir kaç defa işlem gerekebiliyor.

Platin sarı yaz insanı olarak da adlandırılan soğuk cilt tonlarında iyi sonuç vermektedir. Bu noktada belirtmek gerekir ki soğuk tonlar daha küllü tonlara kaydıkça (ki bu daha soğuk bir tondur) saçlarını sarıya boyatmış gibi hissetmeyebilirler, bunu sevmeyebilirler. Bu noktada sarının soğuk tonlarını mı yoksa daha sıcak tonlarını mı seveceğinize küçük bir takı testiyle karar verebilirsiniz aslında. Örneğin gümüş takıları seviyor ve kendinize daha çok yakıştırıyorsanız, daha soğuk, nötr tonları tercih edebilirsiniz. Eğer altın takılardan hoşlanıyorsanız sıcak tonlara yönelebilirsiniz.

platin sari bob sac modelleri trendi 1_mini

2- Bal Sarı Saç Rengi :

Platin sarı veya beyaz sarı saç renkleri gibi çok açık bir ton değildir. Güneş ışınlarının yansımasını çok iyi yansıtan bir tondur. Kullanışı da açık tonlara göre daha kolaydır. Sıcak cilt tonuna sahip olanlarda da mükemmel sonuç verir.

Eskiden beyaz veya kumral dışında daha koyu ten renklerine sahip olanların sarı saç renklerini kullanamayacağı düşünülürdü. Ancak son yıllarda koyu ten rengine sahip olanların sarı saç rengine olan ilgileri arttı. Uzmanlar koyu ten rengine sahip olanlar için genellikle tüm saçı sarı yapmaktan saçların uçlarına doğru kullanılan sarı balyajları tercih ediyorlar.

balli sari sac renkleri sari sac rengi_mini

3- Altın Sarı Saç Rengi :

Beyonce gibi sıcak tona sahip biriyseniz, kumral ve altın ışıltısındaki koyu sarılar sizin için de mükemmel bir seçim olabilir. Böylelikle diğer sarı tonlarına oranla daha az kuaföre gitmeniz de yeterli olacaktır.

beyonce altin sarisi sari sac renkleri sari sac rengi_mini

Altın sarı saç tonları özellikle balyaj şeklinde uygulandığında çok doğal bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Özellikle koyu ten rengine sahip olanlar için saç diplerinin doğal tonlarında (veya doğal tona yakın) bırakıldığı ve altın sarının uçlara ve saçların aralarına uygulandığı sarı balyajları denemeleri önerilir. Altın sarı balyajları, küçük saç tutamlarına “V” şeklinde uygulandığı tekniği kullanarak daha doğal bir görüntü elde edilecektir.

altin sarisi sari sac renkleri sari sac rengi_mini

4- Bronde Saç Rengi :

2015 yılından beri sarının en popüler tonlarından biri bronde. Özellikle doğal rengi kumral, açık kahve veya koyu sarı olan saçlara uygulanan sarı ışıltılar olarak tanımlayabiliriz bronde’yi. Az önce saydığımız doğal renklerin güneş ışınlarının etkisiyle doğal etkisinde açılmasıyla elde edilen ışıltılar ile benzer etkiyi yaratmak amaçlanır aslında. Ünlüler arasında yakaladığı popülerite ile adından sıkça söz ettirir oldu diyebiliriz. Bronde saçlar için en doğal tonun kendi saç renginizden 2 en fazla 3 ton açık tonla yapılan ışıklandırma çalışmaları olduğu belirtilir.

Burada dikkat edilmesi gereken gölgelendirme uygulaması sırasında hangi sarı tonunun kullanılmasını istediğinizdir. Çünkü bronde uygulaması ile kahve saçların dahi doğallığı bozulmadan, dahası yüzdeki doğal yapı değişmeden sadece saçların orta bölümleri ve uçları renklendirilerek sarışın ve kumral arası bir renk yakalanabilir.

bronde sari sac renkleri sari sac rengi_mini

5- Rose Gold – Altın Gül Saç Rengi :

2016 Pastel saç renkleri içerisinde popülerliği ile öne çıkan, pembe kızıl tonlarıyla altın sarı saç renginin güzel bir karışımı diyebiliriz, rose gold saç rengi için.

Hali hazırda soğuk tonlardaki platin sarı saç rengi, altın sarı saç rengi veya beyaz sarı saç rengi kullananların, değişme ihtiyaç duydukları zaman kolayca uygulayabilecekleri renklerden biri diyebiliriz. Eğer soğuk bir ten rengine sahipseniz ve daha ışıltılı ve sıcak tonlar istiyor ama sarı saç renginden de vazgeçmek istemiyorsanız yine bu rengi tercih edebilirsiniz.

Diğer yandan kumral, kahvenin koyu tonları gibi saç renklerine sahipseniz, istediğinize tona göre değişmekle birlikte illa ki saçın açılması gerekecektir.

rose gold altin gul sac rengi sac renkleri 3

6- Bakır Sarı Saç Rengi :

Doğal saç renginiz kahve gibi koyu tonlardaysa veya bu renge geçiş yapmadan önce koyu tonlar kullandıysanız bakır sarı saç rengine geçiş yapmak biraz riskli de olabilir. Çünkü istediğiniz bakır sarı saç rengi yerine kirli sarı saç elde edebilirsiniz. Bu yüzden evde bu rengi elde etmeye çalışmak yerine uzman bir kuaförde bu işlemleri yaptırmak daha doğru olacaktır. Buğday tenlilere daha çok yakıştırılan bir renktir.

cilek sari sac renkleri sari sac rengi_mini

7- Kum Sarısı Saç Rengi :

Kum sarısı (açık kahverengi) aslında herkesin uygulayabileceği, doğala en yakın görünümü veren renktir. Bu renkten bahsedince akla ilk gelen ünlülerden biri yıllardır değiştirmediği saçlarıyla Jennifer Aniston’dır. Koyu saç renklerine sahip olanlar sadece saçların uçlarında bu rengi kullanarak eşsiz bir görünüm elde edebilirler.

kum sarisi sari sac renkleri sari sac rengi_mini

Sarı saç renkleri ve tonları elbette bunlarla sınırlı değil. Bunlar son zamanlarda en popüler olan sarı saç rengi tonları. Elbette mevcut saç renginize veya karıştırılan boyaların miktarlarına göre farklı tonlar da elde etmeniz mümkün.

Diğer yandan sarı saç renklerini kullanmak için illa tüm saçınızı da boyatmanız gerekmiyor. Son yılların popüler tekniği ombre balyajlar ile saçlarınızda sarı ışıltıları taşıyabilirsiniz. Sarı balyajlı saç renkleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için de —> Sarı balyajlı saç modelleri

Koyu saç renklerine sahipseniz, sarı saçlara sahip olabilmek için saçlarınıza bir kaç aşamalı açma işlemi uygulanması gerekecektir. Eğer saç rengi açtırma işlemlerini ilk defa yaptıracaksanız öncesinde bilgi sahibi olmanızı öneririm. Bunun için isterseniz daha önce hazırladığım yazıyı da okuyabilirsiniz—> Saç rengini açma aşamaları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here