Saçı Yıpratmadan Saç Nasıl Kurutulur?

Saçların sağlıkla parlaması, kırıkların oluşmaması ve yıpranmaması için ilk dikkat etmeniz gerekenlerden biri saç kurutma şeklinizdir. Saçı kuruturken veya saça fön çekerken yapılan hatalar soluk ve cansız saçlara neden olmaktadır. Peki, saçı yıpratmadan saç nasıl kurutulur? Detaylar, "Yıpratmadan Saçı Nasıl Kurutmalı?" yazısıyla esraninportresi'nde.

0
3124

Saçların sağlıkla parlaması, kırıkların oluşmaması ve yıpranmaması için ilk dikkat etmeniz gerekenlerden biri saç kurutma şeklinizdir. Saçı kuruturken veya saça fön çekerken yapılan hatalar soluk ve cansız saçlara neden olmaktadır. Peki, saçı yıpratmadan saç nasıl kurutulur? Detaylar, “Yıpratmadan Saçı Nasıl Kurutmalı?” yazısıyla esraninportresi’nde.

Hiçbir şey saçınızı yıkayıp kuruladıktan sonraki mükemmel hissin yerini alamaz! Hele ki kuaföre gitmiş, fön çektirmişseniz… Mükemmel yumuşak, ışıltılı ve kabarık saçlarla keyiflice salınırsınız. Dahası güzel göründüğünüzü bilmenin verdiği kendinden emin olma hali bir başkadır. Abartıyor muyum..? Bence hayır ama bu söylediklerim doğru bakımı yapılmış gerçekten sağlıklı saçlara sahipseniz geçerli, bunu kabul ediyorum.

Şimdiye kadar sizlerle saç bakımı konusunda pek çok yazı paylaştım. Aslında saçların sağlıkla parlaması, kırıkların oluşmaması ve yıpranmaması için ilk yapmanız gereken rutinde uyguladığınız adımlara dikkat etmektir. Şampuan seçimi, haftada kaç kez yıkadığınız gibi rutinler dışında en önemlisi de saçı nasıl kuruttuğunuzdur. Çünkü saç kurutma sırasında farkında olmadan yaptığımız hatalar saçların hızla yıpranmasına, soluk ve cansız görünmesine neden olmaktadır. Peki yıpratmadan saçı nasıl kurutmalı?

Kurutma sırasında, saçın zarar görmesini önlemek için belirli bir işlem sırasını izlemeniz gerekir. Teknikler hakkında doğru bilgi eksikliği, sizi elektriklenen ve saçları kırılmaya daha yatkın hale getiren donuk, kuru ve kıvırcık saçlarla baş başa bırakabilir.

Saç Nasıl Kurutulur?

1.Adım : Saçı Hazırlayın

 • Saçlarınızı şampuanlamanın ardından iyice durulayın, hiç kalıntı kalmaması gerekiyor. Şampuan artığı saçları ağırlaştırır, saç dökülmesini ve saç derisinin tahriş olmasına neden olur.
 • Son durulama suyuna bir miktar elma sirkesi katmanızı öneririm (bakınız–> elma sirkesi ile saç bakımı). Böylelikle saçlarınızda nemi daha fazla hapseder ve daha parlak görünüm yakalarsınız.

 • Saçınızı yıkadıktan sonra bir havlu ile kurulamalısınız. Ancak bunu yaparken saçlarınıza çok sert davranmayın. Nazikçe fazla suyunu almanız yeterli. Hatta havlu yerine artık giymediğiniz pamuklu bir tişört kullanabilir veya saç kurulamaya özel üretilmiş, elektriklenmeyi önleyen saç havlularından alabilirsiniz (watson gibi mağazalarda bulabilirsiniz)
 • Bu aşamadan sonra isterseniz saçı ısıya karşı koruyan, nemi hapseden bir ürün sürebilirsiniz. (argan yağı mükemmel bir seçenektir)
 • Saçınızı ikiye ayırın.
 • Fön makinesini en düşük sıcaklığa ve en yüksek rüzgar gücü ayarına ayarlayın. Bu noktada en az üç ısı ayarına sahip bir fön makinesi satın almak en iyisidir. Düşük, orta ve yüksek ısı ayarına ek olarak üç rüzgar basınç ayarı olsun.
 • Philips, Panasonic ve Remington gibi markalara da sahip olabilirsiniz. Ayrıca, biraz daha profesyonel bir şey istiyorsanız, mod ayarlı fön makinesi de tercih edebilirsiniz.

2. Adım : Kurutmaya Başlayın

Saç kurutma makinesini, kurutucunun tutacağı aşağı ağızı yukarıya bakacak ve kilitlerin alt kısımlarını hedefleyecek şekilde tutun. Ayırdığınız saçların her iki tarafını alttan kurutmaya başlayın.

3.Adım : Yönü Değiştirin

 • Alt kısımdaki saçlar biraz kuruduğunda, kurutucunun yönünü değiştirerek ağzını aşağı bakacak şekilde değiştirin.
 • Ardından üstten kurutma başlayın ve yavaşça alt kısımlara geçin. Üst kısımdaki saçların tamamen kuruduğunu hissedene kadar bunu iki tarafta da tekrarlayın.
 • Saçınızı sadece normal bir şekilde kurutmak istiyorsanız, daha hızlı kuruma için ısı ayarını 2. seviyeye ve aceleniz varsa seviye 3’e yükseltebilirsiniz. Saçlarınızın tamamen kurumasını önlemek için daha yüksek ısı ayarları kullanmayın.
 • Saçlarınız hafif nemli durumdayken saçını taramaya başlayabilirsiniz. Saçınız hala ıslak olduğu için çok nazik olmanız gerektiğini de unutmayın. Tarama işlemini uçlardan başlayıp yukarı doğru çıkarak taramalısınız. Böylelikle tarama sırasındaki kopmaların önüne geçebilirsiniz.

Saç Nasıl Kurutulur?

4.Adım : Tekrarlayın

 • Yukarıdaki adımı fön makinesi tutamağını yukarı doğru tutarak ve ıslak kalan kısımlar boyunca aşağı doğru iterek tekrarlayın. Kurutucuyu ıslak olan köklere doğru da yöneltin.
 • Isı ayarını orta ve rüzgar gücü en düşük veya orta olacak şekilde değiştirin. Kurutucuyu her noktada 30 saniyeden fazla kalmayacak şekilde tutmalısınız ve bu noktada köklere odaklamayın çünkü hasara neden olabilir.
 • Şimdi kuru saçları, aşağıdan başlayarak, kurutucunun ağzı yukarı bakacak ve kolu aşağı doğru bakacak şekilde tutarak kullanın
 • Tamamen kuruduğunda saçlarınızı tekrar tarayabilirsiniz. İsterseniz bu noktada saç tellerinin ortasından uçlarına doğru bir parlatma spreyi veya serumu sürebilirsiniz.

5 Ortak Fön Makinesi Hatası

1. Saçları bölümlere ayırmamak

Sağlıklı saçlara sahip olmak için kurutma adımları da dahil olmak üzere onlara vakit ayırmalısınız. Özellikle de çok fazla saça sahibim diyorsanız, gerçekten göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ama basit bir ipucu tüm bunları değiştirebilir!

Saçınızı taramaya başlayın ve herhangi bir karışıklığı çözün. Daha sonra her bir saç telini iyice ve zahmetsizce kurutmak için daha küçük bölümlere ayırın. Bölümleri düzgün bir şekilde ayırmak ve herhangi bir karışıklığı önlemek için saç tokası da kullanabilirsiniz. Tokalar, ıslak saçların “bitmiş-kurumuş” saçlarınıza gelmesini de önler – böylece daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

2. Yanlış Fırça ve Zayıf Fırça Kullanımı Seçimi

Saç fırçası seçimi saç şekillendirmede çok önemli bir rol oynar. Ağır metal fırçaları seçmekten kaçının. Çünkü fırçanın kendisinin aşırı ısınması, saçınızı yakma veya aşırı kurutma riskini taşımaktadır. Bu nedenle, iyi havalandırılan ve saçınızın ihtiyaçlarına tam olarak uyan iyi bir saç fırçası seçin. (bakınız–> saç tarağı fırçası çeşitleri) Saçları rahatça çözmeye yardımcı olan daha geniş boşluklara sahip fırçalar kullanabilirsiniz.

3. Çok Islak Saç

Burada fön makinesi kurutma konusunda çok sık yapılan bir hatadan bahsedeceğiz. Çoğumuz her zaman kurutmaya saçlar çok ıslakken başlarız. Nedeni ne olursa olsun, her zaman çok ıslak olan saçları kurutmaktan kaçının. Saçlarınızı kurutmaya yardımcı olacağından, öncelikle saçınızı havlu gibi ürünlerle kurulamanız tavsiye edilir. Bu, saçın kırılmasını önler, saçları kurutmak için gereken süreyi azaltır.

4. Isı Ayarı Çok Yüksek Kullanmak

Saçlarınızı üfleyerek kurumaya başlar başlamaz, lütfen fön makinenizin sıcaklığını kontrol ediniz. Saç çizgisi ve kökleri üzerinde düşük ısı ayarı ile üflemeli kurumaya başlamak ve daha sonra uçlara ve uçlara ulaşırken sıcaklığı yavaşça arttırmanız tavsiye edilir. Bu hile, saçın kolayca çözülmesine yardımcı olacak ve ayrıca saçın aşırı kurumasını önleyecektir.

5. Fön Makinesini Yakın Tutmak

Kurutmada hareket çok önemlidir. Saçınıza zarar verme riskini azaltabileceğiniz için, fön makinesi doğrudan tek bir noktada tutmayın. Ayrıca saç kurutma makinenizi saçınıza çok yakın tutmamak da önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here