Kısa Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

Bob, lob gibi küt saç modelleri veya erkek tipi olarak adlandırılan pixie kesim kısa saçlar... Nasıl ki uzun saç, bakım ve özen istiyorsa, kısa saçlar da kendine özgü bazı bakımları gerektiriyor. Saç modeli değişiminin arefesinde olanlar veya hali hazırda kısa saç kullananlar için kısa saç kullananların bilmesi gerekenler listesi esraninportresi'nde.

0
23329

Bob, lob gibi küt saç modelleri veya erkek tipi olarak adlandırılan pixie kesim kısa saçlar… Nasıl ki uzun saç, bakım ve özen istiyorsa, kısa saçlar da kendine özgü bazı bakımları gerektiriyor. Saç modeli değişiminin arefesinde olanlar veya hali hazırda kısa saç kullananlar için kısa saç kullananların bilmesi gerekenler listesi esraninportresi’nde.

Uzun saçlı olanların kısa saç modeline geçiş yapmaları zordur. Ancak saç tipine, yüz şekline en uygun kısa saç modelini bulduktan ve aslında kısa saç kullanmanın ne kadar rahat olduğunu fark ettikten sonra da inanın kısa saçtan vazgeçmek zordur. Yıllarca uzun saç kullandıktan sonra kısa saç kullanmaya başlamış biri olarak kolay kolay bundan vazgeçeceğimi düşünmüyorum. Ancak nasıl ki uzun saç bakım ve özen gerektiriyorsa, kısa saçlar da kendine özgü bazı bakımları gerektiriyor. Bunu gerek şekillendirme gerekse saç bakımı açısından düşünebilirsiniz.

Uzun saç mı kısa saç mı kullanmalı sorusundan daha çok odaklanılması gereken, o saç modeli ile mutlu olup olmadıklarıdır. Çünkü, internette gezinirken modeli çok beğendiği için soluğu kuaförde alan, ama gerek bakım zorluğu gerekse kesimin doğru olmaması veya yakışmaması gibi sebeplerle pişman ve mutsuz olan çokça örnekle karşılaşmak mümkün. Bu yüzden tam da bir değişimin arefesinde olanlar veya hali hazırda kısa saç kullananlar için kısa saçlı kadınların bilmesi gerekenlerin listesini hazırladım.

Kısa Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

Kısa saçlar için şık saç modelleri

1- İyi bir kuaför edinin.

İster uzun saçtan kısa saça geçiş yapmayı düşünüyor olun, isterseniz de hali hazırda kısa saç kullanan biri olun, önce mutlaka kıs saç kesimleri konusunda iyi olduğunu bildiğiniz bir kuaför bulun. Benim saçım ince telli, benim saçım dolgun görünmüyor, yuvarlak yüz şeklim var kısa saç bana olmaz gibi tabuları bir kenara bırakın. Çünkü kısa saç kesimi konusunda uzman olan biri size en uygun kısa saç modelini önerecek ve her zaman kullanabileceğiniz bir kesim yapacaktır. Artık sosyal medya sayesinde uzman kuaförler de yaptıkları işleri paylaşıyor. Böylelikle kuaföre gitmeden önce bir fikriniz olabiliyor.

yüze göre kısa saç modeli_mini

Saçımı kestirmeli miyim? Saçımı kestirmek istiyorum ama kullanabilir miyim? Ne zaman saçımı kestirmeliyim? Saç kırıkları neden oluşur? Saçların kırılmaması için ne yapmalıyım? Kırıklarımı aldırsam saçlarım daha çabuk uzar mı? Kırıklarımı neden aldırmalıyım? İstediğim saç modelini nasıl bulurum? Kısa saç modelleri mi yoksa sadece kırıklarımı aldırmak mı…..? Özellikle kısa saç kestirmeye giderken kafamızda bir fikir oluyor ama sonuç istediğimiz gibi oluyor mu? İşte–> hayalinizdeki saç modelini kestirmenin yolu

 

Kısa Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

Kısa Saç Kesimleri Hangi Yüz Tipleri için Daha Uygundur?

Aslında uzmanlar, bir kısa saç modelinin veya kısa saç kesimlerinin yüzünüze uygun olup olmadığını anlamanın bir kuralını belirlemişler. Bu kurala da “5.5 cm kuralı” diyorlar. Ünlü saç ürünleri markası John Frieda saç stilistleri tarafından keşfedilen bir kural bu. Elbette bu sonuca varmak için pek çok yüz üzerinde araştırma yapmışlar ve bu kuralı ortaya çıkarmışlar. Peki nedir bu 5.5 cm kuralı ?

Aslında sihirli bir ölçüm denilebilir bu kural için. Ölçüm için ihtiyacınız olan bir kalem ve cetvel. Tam olarak yapmanız gereken de şu; çenenizin bittiği noktaya yatay şekilde bir kalemi koyun. Kulağınızın bitti yerden başlayacak şekilde de cetveli dikey olarak yerleştirin. Ve bu mesafeyi ölçün. Eğer bu uzunluk 5.5 cm’den kısa ise kısa saç modelleri size çok uygun demektir, 5.5cm den uzunsa uzun saç modelleri sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

kısa saç bana olur mu_mini

2- Sık sık düzelttirme yapanız gerekebilir.

Aslında iyi bir kuaför edinme maddesi ikinci maddeyi de etkiliyor. Çünkü kısa saç modeli uzadıkça ilk modelini kaybediyor ki bu da zamanla saçlarınızın istediğiniz gibi şekil almasını da engelliyor. İlk kesimi yapan kişiye devamlı olarak gitmek, kişinin sizi, saçınızı, kesimi bilmesi nedeniyle her zaman bir avantaj olacaktır. Uzayan saçın modelini kaybetmesi nedeniyle sık sık kısa kuaför ziyaretleri yapmanız gerekebilir.

Saç kestirme kararını vermek zordur. Peki ya beklenmedik ve hatta kötü sonuçlar elde ettiğimiz saç kesimlerinin bizde yarattığı duygusal travmalar… Kimisi daha kolay atlatır bu durumu, kimisi de ciddi derecede etkilenir. Bu noktada iyi karar vermek ve kendinizi iyi anlatmanız önemlidir Peki ya istediğiniz sonuç olmadığında? İşte–> kötü saç kesiminin olası duygusal aşamaları

kısa saç modeli karar vermek_mini

 

Kısa Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

3- Saç rengi seçiminde stratejik davranın.

Kısa saçların modelini vurgulamak, saçları daha dolgun göstermek, sık sık ısıyla şekillendirme derdinden sizi kurtaracak çok önemli bir detaydır saç rengi. Ten ve göz renginize uygun şekilde seçilecek bir temek saç rengi ve üzerine yapılan ombre gibi balyaj uygulamaları sayesinde modern, kullanımı kolay kısa saçlara sahip olabilirsiniz. Örneğin, yapılacak kısa saç kesimi yuvarlak yüz şeklini daha uzun göstermeyi amaçlıyorsa, yapılacak balyaj uygulamaları ile bu etkiyi vurgulayabilirsiniz. Ayrıca saç kesiminizi sıkıcı olmaktan da çıkaracaktır.

Kısa saç modelleri
Kısa saç modelleri

5 bob sac kesimi ve acik sari balyaj_mini

5- Saç bakım rutininizi değiştirin.

Saç yıkama sıklığından kullandığınız ürün veya ürün miktarında değişimler söz konusu olacaktır. İlk olarak bilmelisiniz ki saçlar ne kadar kısa olursa, o kadar hızlı yağlanır. Bu da saçları daha sık yıkamanız gerekeceği anlamına gelir. Bu durumda saçları kurutmayacak, sık yıkamaya uygun bir saç şampuanı edinmeniz gerekecektir. Ayrıca eskiye oranla kullanacağınız ürün miktarı azalacaktır. Örneğin duş sırasında bir fındık yarısı kadar şampuanın yeterli olduğunu göreceksiniz. Ayrıca saçlarınızdaki olumlu-olumsuz değişimleri çok daha hızlı şekilde fark etme şansınız da olacaktır.

 

Kısa Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

6- Isı ile şekillendirme araçlarını bir kenara bırakın.

Genelde kısa saç kesildiği zaman sık sık maşa yapılarak veya fön çekilerek şekil verilmesi gerekeceği gibi bir durum vardır. Elbette bunları kullanacağınız zamanlar da olacaktır. Ancak saçları kısa kestirirken saç modeli seçiminde ilk amacınız, yıka ve çık olarak tanımladığınız saç tipine uygun olanı bulmak olmalı. Diğer yandan illa saçımı dalgalı yapmak istiyorum diyorsanız örneğin, yatmadan önce kısa bir vakitte sünger bigudileri sarıp yatabilirsiniz. Sabaha hacimli-dalgalı saçlar ile kalkabilirsiniz.

Aslında kısa saçlar ile yapabileceğiniz pek çok saç modeli ve kullanabileceğiniz pek çok saç aksesuarı var. Evde kolayca yapılabilen, saç aksesuarlarının da yer aldığı–> kısa saçlar için şekillendirme ipuçları esraninportresi.com’da

1 kısa saçlar için kolay saç topuzu_mini

Kısa Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

7- Saç aksesuarları en iyi arkadaşınız olsun.

“Kısa saçlarda saç aksesuarı kullanılamaz!” en genel yanılgılardan biridir. Kısa modellerde tepede gergin topuz veya at kuyruğu toplayabilirsiniz diyerek iddia etmiyorum elbette. Ancak saç bandı, eşarp, fular, taşı saç tokası, klipsi gibi pek çok saç aksesuarını kolaylıkla kullanabileceğiniz, saçınızda yine saç örgüleri taşıyabileceğinizi bilmelisiniz. Uzun saçlardan farklı şekillerde olsa da bunlar mümkün.

3 orgulu saclar ile kısa gelin saci modelleri 1

kısa saçlar için aksesuar_mini

Her saç uzunluğunun kendi içinde yapılabilen pek çok farklı saç stili, saç modeli var. Kullanımı zor olduğu düşünülen kısa ve orta uzunluktaki saçlar yani bob ve lob saç kesimleri için yapımı kolay saç modelleri, adım adım yapılışları ile birlikte esraninportresi.com’da–> bob-lob saç kesimleri için yapımı kolay modeller

kısa saç modelleri_mini_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here