Hayalinizdeki Saçları Kestirme Yolu

Saç kestirmek, kısa veya uzun saç fark etmeden, zor bir karar halini alabiliyor. Özellikle de farklı bir saç kesim modeline veya uzun saçtan görece kısa saça geçmek söz konusu olduğunda tekrar tekrar düşünmek gerekebilir. İşte, hayalinizdeki saç modelini kestirmenin yolu, esraninportresi'nde.

0
2642

Saçları kestirme, kısa veya uzun saç fark etmeden, zor bir karar halini alabiliyor. Özellikle de farklı bir saç kesim modeline veya uzun saçtan görece kısa saça geçmek söz konusu olduğunda tekrar tekrar düşünmek gerekebilir. İşte, hayalinizdeki saç modelini kestirmenin yolu, esraninportresi’nde.

Saçları kestirme zaten biz kadınların çoğu zaman oldukça zor aldığı bir karar. Genelde de dikkat edin yaz aylarında alınır saç kestirme kararları. Sebebi de, yaz sıcağında enseye değen saçların verdiği rahatsızlık veya güneş, deniz gibi etkilerle birlikte sık yıkama ve sonuçta ortaya çıkan bakımsız saç görüntüsü oluyor. Biz kadınlar için güzelliğimiz her zaman ön planda olduğundan, benim önerim, uçlarında kırıklarla bakımsız görünen kuru saçlara sahip olmaktansa daha kolay bakabileceğiniz, daha kısa modellere geçiş yapmaktan yana. Ancak yinede, saçları kestirme kararından önce, bir noktayı tekrar tekrar düşünmeniz gerekiyor. Saçınızı uzatarak o boylara getirmek için belki de çok uğraştınız ancak bakımsız, kırıkları bulunan hali sizi mutlu ediyor mu? Elbette size uzun saçlarınızı, kısacık kesin demiyorum ama saçınız için, daha önemlisi sizin için, en güzel görünen, size en uyan, saçlarınızın en sağlıklı olduğu modeli bulmaktan bahsediyorum.

saç modeline naısl karar vermeli_mini

Saçları kestirme kararını verdikten sonra, hemen kalkıp kuaföre gitmeyin. Çünkü ne istediğinizi bilmeden oraya gittiğinizde elbette çıkan sonuç sizi çok mutlu da edebilir, keşke kestirmeseydim noktasına da getirebilirsiniz sizi. Önce ne kadar saçları kestirme istediğinize karar verin. Sadece ucundan kırıkları mı alınacak yoksa bir şekil verilmesini de istiyor musunuz? Kuaföre net gitmeniz gerek. Diyelim ki modelinden de sıkıldınız farklı bir saç modeli arıyorsunuz. Önce yüz şeklinize göre (yuvarlak yüz tipi, oval yüz tipi, vs), saç tipinize göre (ince telli, kıvırcık vs) dergi karıştırın, internette gezin ve seçenekleri bir kaç modele indirin.

yüze göre kısa saç modeli_mini

Model konusuna karar verirken, saçları şekillendirmenin kolay olup olmadığı da oldukça belirleyici bir faktördür. Bazı modeller oldukça çarpıcı görünseler de, eğer kendi başınıza saça şekil veremeyecekseniz, her günde kuaföre gidemeyecekseniz, kestirdiğiniz andaki mutluluk sonrasında yerini mutsuzluğa bırakacaktır. Yaşam şartlarınıza, saçı daha çok nasıl kullandığınıza önem vererek saç modeli tercihini yapın derim. 

saç kestirme_mini

Hayalinizdeki saç modeline karar verirken son bir noktada sonrasında ne kadar sıklıkla saçları kestirme gerekeceği. Çünkü bazı modeller uzadıkça aynı ihtişamıyla görünmezler. Özellikle de kısa katlı kesilmiş saçlar. Tüm bunlara dikkat ederek karar verdikten sonra kuaförünüzle  konuşarak tam ne istediğinizi anlatmanız ve net saçları kestirme kararı vermeniz gerekecek.

kuaförde istediğiniz modeli kestirmenin yolu_mini

Kestirmek istediğiniz modelleri belirledikten sonra, iş bir uzman olarak kuaförden fikir almaya geliyor. Birlikte ya da tek başınıza karar verdikten sonra, saçın boyu konusunda net olmalısınız. Şöyle ki, örneğin ucundan aldıracaksanız ne kadar alınmasını istediğinizi kuaförünüze gösterin, sonrasında sürpriz ile karşılaşmayın veya küt saç modeli istiyorsanız boyu, saçınız kuruduğunda nerede bitiyor olmasını istediğinizi, kuaförünüze net bir şekilde anlatın. Çünkü, sizlerde biliyorsunuz ki istekleriniz konusunda net olmazsanız, saç kestirme ile çıkacak sonuca da razı olmak zorundasınız demek oluyor.

kısa saç modeli karar vermek_mini

Sınırları ve modeli netleştirdikten sonra sıra geliyor kesim aşamasına. Amaç uzmanların işine karışmak değil elbette ama, bana kalırsa kesinlikle saçınıza ustura yaklaştırmayın. Bazı kuaförler, bazı saç modelleri kesmek için ustura kullanmayı tercih ediyor. Ancak uzmanlar usturanın, saç uçlarını çok incelterek ikiye ayrılmasına sebep olduğunu belirtiyorlar. Diğer yandan, makas ile kesim, saç uçlarının daha güçlü ve sağlıklı olmasını, böylece uzun süre kırılmadan dayanmasını sağlıyor. Kuaförünüz eline ustura alırsa makasla değiştirmesini rica edin derim.

saç kırıklarının önüne geçmek_mini

Bu kadar saçları kestirme üzerine konuşmamızın ardından nasıl kestirmeyiz kısacık bahsetmek istiyorum. Eğer, saçınızda oluşan kırıklardan ya da başka bi sorundan dolayı değil de tamamen kendiniz istediğiniz için kestiriyorsanız şanslısınız. Çünkü pek çok kişi, oluşan saç kırıkları sebebiyle saçları kestirme durumunda kalıyor. Peki saç kırıkları oluşmasının nedeni nedir?  Çok açık ki, güzelleşmek uğruna çoğumuz saç boyası, röfle gibi kimyasal işlemlerinden; jöle, saç spreyi, köpük gibi saç şekillendiricilerinden yararlanıyoruz. Bazılarımız fön çektirmeden ya da maşa ile saçını dalgalandırmadan dışarı çıkmıyor, öyle değil mi? İşte tüm bunlar kırıkların oluşmasına sebep oluyor. Belki saçın uzamasını engellemiyor ancak ortaya çıkan kötü görüntü bizleri rahatsız etmeye yetiyor. Saç kırıklarının oluşmaması için saçın onarılmaya ve bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here