Gri Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

Herkes hayatının bir noktasında gri saçlara bürünür. Son zamanların gri saç rengi trendi sebebiyle de en çok tercih edilen saç renklerinden de biri. Peki, gri saç kullananların veya bu renge boyatmayı düşünenlerin bilmesi gerekenler neler? Gri saç bakımı, gri saç kullananlar makyajda nelere dikkat etmeli? Tüm öneriler esraninportresi'nde.

0
17952

Herkes hayatının bir noktasında gri saçlara bürünür. Son zamanların gri saç rengi trendi sebebiyle de en çok tercih edilen saç renklerinden de biri. Peki, gri saç kullananların veya bu renge boyatmayı düşünenlerin bilmesi gerekenler neler? Gri saç bakımı, gri saç kullananlar makyajda nelere dikkat etmeli? Tüm öneriler esraninportresi’nde.

Bu yazının aslında herkese hitap ettiğini bilmenizi istiyorum. Çünkü, herkes hayatının bir noktasında gri saçlara bürünür. Bir iki yıldır popülerliğini kaybetmeyen gri saç rengi trendi sebebiyle gençlerin de doğal gri saç tellerini beklemeden trende ayak uydurmasıyla gri saç bakımı gibi konular daha çok sorgulanır oldu. İster trende ayak uydurarak saçlarınızı gri saç rengine çevirmiş olun, ister de doğal gri saç tellerinin keyfini sürüyor olun, gri saçlarınızın her zaman iyi görünmesini sağlamak aslında sizin elinizde! Bunun için de aslında gri saç kullananların bilmesi gereken küçük ipuçlarına dikkat etmek yeterli.

Öncelikle her ne kadar gri saç kullananlar demiş olsak da bu rengi boyatmayı düşünenlere de bir rehber olması açısından, hemen herkesin aklına gelen gri saç rengi kime yakışır sorusuna cevaplamakla başlayalım…

Gri Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

2 gri sac kullananlarin bilmesi gerekenler_mini_mini

1- Gri Saç Rengi Kimlere Yakışır?

Şunu belirtmeliyim ki eninde sonunda doğal yollardan gri ve hatta beyaza yakın gri saçlara sahip olacağımızdan ben, hemen herkese yakışacağını düşünenlerdenim. O zamanları beklemeden değişiklik yapmak istiyorum ama bana yakışır mı emin olamıyorum diyorsanız da ilk test adımı olarak tavsiyem, tüm saçı gri renk boyamak yerine saçınızın bazı bölümlerine gri balyajlar attırmanız.

Eğer açık renkli bir cilt tonunuz varsa ve de makyaj yapmayı fazla sevmiyorsanız komple gri saç rengi tercih etmemenizi önerebilirim. Kendi saç renginizin aralarına bu rengi uygulamak ile yetinin. Diğer yandan elbette koyu griler de bir diğer seçenek olabilir.

11 ombre sac renkleri ve sac modelleri_mini

Buğday tenliyseniz sarı gri tonları daha çok yakışacaktır. Esmerlere daha çok siyah gri saç rengi önerilse de ben gümüşi grilerin de yakışacağını düşünenlerdenim. Tüm bunları söylerken makyajın bu saç rengi için olmazsa olmazlardan olduğunu şimdiden hatırlatmam gerek. Yazıyı okumaya devam ettikçe gri saç rengi kullananlara makyaj ipuçlarını da aktarmaya çalışacağım.

koyu gri sac renkleri_mini

2 koyu gri sac renkleri_mini

Gri Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

2- Gri Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?

Peki karar verdiniz ve gri saç rengini boyatacaksınız, ama nasıl? Gri saç rengi nasıl elde edilir? Öncelikle bu tip radikal değişime karar verdiğiniz anda kendinizi uzman bir kuaföre teslim etmenizi öneririm. Kuaförler bu boyalara daha kolay ulaşabiliyorlar.

Koyu renkli saçlara sahipseniz ve kalıcı gri renk saç istiyorsanız mutlaka saçınızın renginin açılması gerekiyor. Saçlarınızın açılabilecek en uç renge kadar açılması gerekecektir. Mevcutta açık sarı saç rengi kullanıyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır elbette. Bu noktada kullanılan açıcıların saça en az zarar verenini bulmak zorundasınız. Saç renginizin saça zarar vermeden açtığını belirten bir ürün Olaplex’tir. Kendim kullanmadığım için kesin öyledir diyemem ancak kullananların memnun olduklarını okudum. Ayrıca da ürünün öne çıkan özelliği de bu.

saç rengini açma_mini_mini

Saç rengini açtırdığınız ve ardından da gri renge boyadığınız için, saçınız yoğun kimyasal boyaya maruz kalacaktır ve boya sonrası bakım şarttır. Sonrasında da gri saç renginin her zaman parlak, sağlıklı görünmesi için bakım yapmaya devam etmek zorundasınız. Peki gri saç bakımı ile ilgili detaylar neler?

Gri Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

3- Gri Saç Rengi Bakımı Önerileri 

Mavi (veya Mor) Şampuan Kullanın.

Bu konuya detaylarıyla sarı saç kullananların bilmesi gerekenler yazısında da yer vermiştim. Eğer küllü saç tonları kullanacaksanız bu şampuanlardan edinmeniz ve haftada bir kez bu şampuanlar ile yıkayarak saçlardaki kızıl, sarı gibi tonları silmenize ve daha küllü bir renk elde etmenize yardımcı olacaktır.

Saç Nemlendiren Maske Yapın.

Tıpkı mavi-mor şampuan gibi asla atlamamanız gereken bir diğer adım da haftada bir kez nemlendirici saç maskesi uygulaması yapmaktır. Çünkü gri saç renkleri daha kuru ve donuk görünme eğilimindedir. Saç tellerinin daha parlak ve güçlü görünmesini sağlamak için yapımı kolay saç nemlendirici maskeler yapmalısınız.

protein zengini sac maskeleri on 2_mini

Saç Rengi Konusunda Stratejik Davranın.

Aslında buna gri saç rengi elde etme bölümünde yer verdim ama tekrarlamakta da bir sakınca yok. Saçlarınızda ilk defa gri saç rengi deneyecekseniz, önerim saç kesiminizi de vurgulayacak balyaj teknikleriyle gri saç rengini uygulatmanız.

Gri saç bob saç kesimleri

Koyu saç renginin veya grinin tonları arasındaki açıklı-koyulu görünüm saçlarınızın daha çarpıcı görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca artık Türkiye’de de kolayca bulabileceğiniz yarı kalıcı boyaları da ilk test adımı olarak deneyebilirsiniz. Bu boyalar genellikle 1 ay içerisinde saçları yıkadıkça saçlardan akmaktadır.

gri saç rengi trendi_mini

Saç Köklerine Özen Gösterin.

Saç diplerinin daha koyu bırakılması saçlara boyut katan önemli bir saç renklendirme tekniğidir aynı zamanda. Ancak bunu doğru şekilde yapıyor olmanız şarttır. Aksi takdirde bakımsız görünmeniz içten bile değil! Saç diplerinizi evde kendiniz boyarken saç çizgisinin önünden başlayıp, geriye doğru ilerleyin. Çünkü bu alanlar renk alma konusunda daha inatçı olabiliyorlar. Ayrıca üst üste bir kaç rötuş atmanız gerekebileceğini de unutmayın.

1 gri sac kullananlarin bilmesi gerekenler_mini

Gri Saç Rengi İyi Bir Kesimi Hak Ediyor!

Gri saçlar ile bakımsız görünmek çok kolaydır. Bunu önlemenin ilk adımı da doğru saç kesimine sahip olmaktır. Saç tipine ve yüz şekline uygun, kolay kullanabileceğinizi düşündüğünüz iyi bir kesim yaptırın. Kısa saçlardan korkmayın. Çünkü kısa saçlar daha modern bir görünüm kazandıracaktır size. Kesim sonrası da belirli aralıklarla kuaförünüzü ziyaret ederek düzeltmeleri yaptırın. Saç kırıkları ortaya çıkaracağı kötü görünümden dolayı gri saç renginde daha da belirginleşir. Bu yüzden saç kırıklarının oluşmasını önlemek ilk amacınız olsun. Oluştuklarında ise onlardan mutlaka kurtulun.

7 kisa saclar icin kisa katli kesimler ve sac modelleri 2017 sac modelleri_mini

r4 kahkullu kisa bob sac kesimleri sac modelleri_mini

Kısa saç modelleri

Doğru Şekillendirme Ürünlerini Kullanın.

Parlak sprey veya serum, özellikle de UV koruyuculu ürünler, gri saç rengi kullananların en iyi arkadaşı olmalıdır. Bu ürünleri hem saçların güneşten korunmasını sağlamak hem de saça şekil vermeden önce saç tellerini korumak amacıyla kullanmalısınız. Diğer yandan, ağır jöleler, spreyler kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bu ürünler gri saç telleri üzerinde kalır ve daha mat görünmelerine sebep olurlar.

1 gri saç rengi modası_mini

Gri Saç Kullananların Bilmesi Gerekenler

Gri Saç İyi Makyaj ile Daha İyi Görünür.

Gri saç rengini, sarı saç kullanmak gibi düşünün. Sarı saç rengi de biliyorsunuz ki makyajsız bir yüzde daha soluk ve solgun görünmeye sebep olabilir. Bu, elbette düğüne gider gibi ağır bir makyaj yapmanız anlamına da gelmiyor. Sadece küçük ipuçlarına dikkat edin. Peki, gri saç kullananlar için makyaj ipuçları neler?

4 2017 sac rengi trendleri gri sac rengi_mini

4 gümüş gri saç renkleri_mini

  • Kaşları belirginleştirin. Kaşlar ifadeyi belirler biliyorsunuz ve bu yüzden önemliler. Ancak gri saçlarda daha da önemli hale geliyorlar. Amacınız kalın çok koyu kaşlar elde etmek olmamalı. Amacınız, sadece kaş şeklini belirginleştirmek ve hafifçe kaş içindeki boşlukları doldurmak olmalı.

kaş makyajı

  • Allıktan vazgeçmeyin. Yanaklara abartıya kaçmadan uygulanacak allık yüzü renklendirecek ve aydınlatacaktır. Elmacık kemiklerinin hemen altına da bir miktar bir koyu tonda pudra uygulayarak yüzü şekillendirebilirsiniz. Bu daha çıkık elmacık kemiklerine sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Göz kalemi kullanın. Gözleri ön plana çıkarmak için göz kalemi kullanın. Ancak gri saçlarınızla fazla sert bir karşıtlık yaratabilecek siyah eyeliner veya göz kalemi yerine sıcak kahve veya lacivert kullanabilirsiniz. Amacınız gözleri ön plana çıkarmaksa dumanlı göz makyajı mükemmel bir seçim olabilir.

8 koyu goz makyaji_mini

  • Çarpıcı renkte rujlar kullanabilirsiniz. Nötr veya kendi dudak renginizde bir ruj kullanmak silik bir görünüme sebep olabilir. Bu yüzden biraz daha koyu tonlar veya kırmızı-bordo-pembe-şeftali gibi çarpıcı renkteki rujları da deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here