Trençkot Modelleri Nasıl Giyilir?

0
200

Trençkot, bahar aylarının vazgeçilmez ceket modellerinden biridir. Peki trençkot tarihçesi nedir, trençkot satın alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, vücuda uygun trençkot seçimi nasıl yapılır ve elbette trençkot nasıl giyilir, nasıl kombinlenir? İşte, trençkot modelleri ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler

Gardıroplarımızın vazgeçilmezleri vardır. Üzerimizde iyi duran bir kot pantolon, beyaz gömlek, siyah elbise ve bir çift topuklu ayakkabı hemen herkesin dolabında vardır. Aslında bahar aylarıyla birlikte bir kadının olmazsa olmazları arasında yer alması gereken bir diğer parçadır, trençkot. Hem sonbahar hemde ilkbahar aylarında ılık rüzgarlara, anlık yağmurlara karşı sizi korurken, şıklığınızı da tamamlayacak önemli bir parçadır. Klasik, bej trençkot hemen her tarzın mükemmel bir tamamlayıcısı olmakla birlikte bir moda tutkunuysanız haki, lacivert veya istediğiniz bir başka renk trençkotu da dolaplara eklemekte bir sakınca yok elbette. Ancak renklerden önce trençkot denilen bu bahar ceketlerini yakından tanıyalım istiyorum. Vücudumuza uygun trençkot modeli nasıl olmalı, trençkot nasıl giyilmeli örneğin veya bir trençkotun anatomisini çıkardığımızda üzerindeki bir sürü düğme, cep ne işe yarar öğrenelim.

Trençkot Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kıyafetlerin tarihini merak eder misiniz? Kıyafetlerin tarihini bilmek beni her zaman çok heyecanladırmıştır. Bu yüzden sizlerle de paylaşmak istiyorum. Çünkü genellikle zorunlu bir ihtiyaçtan ortaya çıkan pek çok kıyafet zaman içerisinde vazgeçilmezler arasına girmeyi başarmış ki kot pantolonlar bunun en güzel örneklerinden biri. Trençkotların da aslında buna çok benzer bir çıkış noktası ve geçmişi var. Trençkot denildiğinde akla gelen tek marka olan Burberry‘nin kurucu Tom Burberry’den 1.Dünya Savaşı zamanlarında İngiliz ordusu için su geçirmeyen, yağmur ve rüzgârdan koruyan hafif ve kullanışlı bir tür parka isteniyor. İngilizcedeki “Trench Coat” adı da aslında tüm bu geçmişi açıklar nitelikte. Tom Burberry ilk olarak bu ceketlere “Tielocken” adını veriyor. Bu ceketler askerler tarafından 1914 1.Dünya Savaş sırasında siperlerde kullanılmaya başlandığında bu adın yerini “Trench Coat” alıyor. Çünkü “Trench” ingilizcede “Siper” , “Coat” da “Ceket-Palto” anlamını taşıyor ki ikisinin birleşmesi savaş ortamında kullanışlı olması için tasarlanan bu ceketler için oldukça mantıklı bana kalırsa. Diğer yandan yine Tom Burberry’nin bulduğu gabardin kumaşların sebebi de budur. Yani istenilen suya dayanıklı, sıkı dokunmuş kumaş olarak ortaya çıkan gabardin’nin trençkotlarda kullanılmasının altında yatan sebep de aslında budur.

12 trençkot modelleri

2.Dünya Savaşı sırasında da kullanılmaya devam eden bu ceketler, savaşların ardından gezginlerin ve araştırmacıların favori parçası olmaya başladı. Ardından Hollywood için gözde bir kıyafet haline geldi diyebiliriz. Zira klasik trençkotlar pek çok gangster filmi de dahil olmak üzere kendine güveni ve şıklığı temsil eden bir parça olarak kullanıldı. Kadın modasına önemli girişi ise Audrey Hepburn “Tiffany’de Kahvaltı” filminde bej bir trençkot giydiğinde yaptı. Böylelikle trençkotlar, artık kadınların farklı stiller ile bir araya getirdikleri şıklığın göstergesi saydıkları bir parça haline gelmiş oldu.

galeri_icon_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here