Kot ceket, deri ceket, trençkot modelleri, blazer ceketler, bomber ceket, kısa ceketler, uzun ceketler veya farklı kaban modelleri… Farklı kumaş, kesim, model ve desendeki ceket-kaban modelleri içerisinden elma-armut gibi farklı vücut tiplerine uygun olanı bulmak için Vücut Tipine Göre Ceket-Kaban Modeli Seçimi Rehberi esraninportresi’nde.

Özellikle bahar aylarının, serin yaz akşamlarının ve hatta kat kat giyinme zorunda kaldığımız soğuk kış günlerinin de vazgeçilmezidir, ceketler. Kot ceket, deri ceket, trençkot modelleri, blazer ceketler, bomber ceket, kısa ceketler, uzun ceketler…

Farklı kumaşlarda, farklı kesim, model ve desendeki ceket modelleri içerisinden vücut şekline uygun olanı bulmak açıkçası en trend ceketi giymiş olmaktan daha önemlidir. Bu noktada açıkçası şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum; moda olan hemen her ceketi her vücut tipi giyebilir, ancak önemli olan doğru rengi, boyu veya kesimi tercih etmektir. Buradan hareketle her vücut tiplerini baz alarak, ceket modeli seçimi konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı ipuçlarını bir araya getirdim. Herhangi bir ceket modeli satın alırken bunlara dikkat ederek üzerinize uygun olanı daha kolay bulmanızı ümit ediyorum. Faydalı olması dileğiyle…

Vücut Tipine Göre Ceket-Kaban Seçimi Rehberi

1 vücut tipine göre elbise modelleri_mini

1- Kum Saati Vücut Tipine Göre :

En şanslı olarak görülen vücut şekliyle devam ediyoruz. Kum saati vücuda sahip olanlarda omuz ve basen genişliği aynı olup, belleri incedir. Oldukça orantılı ve giydikleri pek çok kıyafeti kolaylıkla taşıyabilen bir vücut şeklidir.

1 uzun deri ceket trendi_mini

Vücuda oturan ceketler, feminen kıvrımları ortaya çıkarmakta başarılı seçimlerdir.

Kruvaze, belden kemerli ceket modelleri yine vücudu en iyi şekilde gösteren ceketlerdir. Özellikle diz hizasındaki boylar en iyi seçimlerdendir.

1 vucut sekline gore ceket secimi_mini

Jean ve spor ayakkabı en çok giydiğiniz kıyafetlerse düz kesim sportif ceketleri, montları tercih edebilirsiniz. eğer beli vurgulamak isterseniz bunların üzerine kullanacağınız bir kemer yeterli olacaktır.
Tam belde biten ceketler benzer şekilde beli vurgulamak konusunda başarılıdır.

KEMER VE ŞAL1

Ceketlerde ekstra vatka bulunması omuzları olduğundan geniş gösterebilir. Bu yüzden çok kalın vatkalar yerine sadece şekli belirginleştirme amaçlı ince vatkaları kullanmak iyi bir seçim olacaktır.

Şal yaka, yakası dökümlü, anvelop, kemerli ceketleri de kullanabilirsiniz.

Ayrıca peplum ceketler de en iyi arkadaşlarınızdan biri olacaktır.

Peki, kum saati tipi vücut şekline sahip olanlar nasıl giyinmeli, daha doğrusu hangi kıyafetler kum saati vücut tipine çok daha uygundur? Diğer giyim ipuçlarını okumak için–> kum saati vücut tipi nasıl giyinmeli?

Vücut Tipine Göre Ceket-Kaban Seçimi Rehberi

2- Armut Vücut Tipine Göre :

Klasik Türk kadını vücut ekli diyebiliriz. Omuzlar, basenlere göre daha dar veya diğer bir anlatımla basenler-kalça üst badene göre daha genişse armut vücut tipine sahipsiniz demektir. Vücudu tanımladıktan sonra gelelim nasıl görünmesini istediğimize..

Dünyada geniş basen ve kalçalara sahip ünlülerin pek çoğu bu özelliklerini sergilemekten pek çekinmiyorlar ve bunun için de çok dar kıyafetler tercih edebiliyorlar. Kadının, erkeklerden farklı olarak sahip olduğu kıvrımlarını bir miktar vurgulaması güzeldir ancak bunu yerine göre, zarif, aşırılıktan uzak ve doğru şekilde yaptığınız zaman… Yani fazlalıkları gizlemeye evet ancak kıvrımları tamamen kapatmaya hayır!

Eğer dikkatlerin basenlere kaymasını istemiyorsanız, bakışları başka yöne çekecek detaylara ihtiyacınız vardır, bunu asla unutmayın.

6 vucut sekline gore ceket secimi_mini

Omuzlar basene göre dar olduğundan ceketlerde vatka kullanmak vücut proporsiyonunu dengeleyecektir.

Tam kalça ve basen bölgesinde biten ceket uzunluğundan kaçının. Çünkü ceketin bittiği nokta dikkatlerin kayacağı ve vurgunun yapıldığı bölgedir. Eğer bu tip bir ceketiniz varsa ve giymeniz de gerekiyorsa alt bölümde ceket ile aynı renk bir parça tercih edin ki baştan ayağa sizi kesmeyecek, akacak bir görüntü ortaya çıksın.

5 blazer ceket ile stil ipuclari kadin blazer ceket modelleri_mini

Armut vücut şeklinin beli incedir ki bu yüzden beli vurgulaması için kemerli ceketler tercih edebilirsiniz. Kemerli değilse de kendiniz kemer takabilirsiniz. Bu başta da belirttiğim kadın kıvrımlarını ortaya çıkaracak bir detay olacaktır.

5 vucut sekline gore ceket secimi_mini

Eğer kısa boyluysanız veya bacak boyunuz kısaysa uzun ceketler sizi daha basık gösterme riski taşır. Bu yüzden basenlerin hemen altında biten ceket uzunluklarında kalmakta fayda var.

A kesim etekler, yüksek bel ispanyol paça pantolonlar ile belde biten veya daha kısa ceketleri çok rahat kullanabilirsiniz.

Kruvaze ceketler, A kesim ceketler, omuzları apolet gibi vurgulara sahip ceketleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2 armut vücut tipi için üst kıyafetler_mini

Düz kesim kalçaya kadar inen boyfriend kot ceket tipi ceket modelleri sizi olduğunuzdan kalın gösterme riski taşır. Bu noktada belinize bir kemer takabilir ve de boyu kalçanın hemen altında biten modelleri seçebilirsiniz.

Ceketin cepleri varsa, yerinin kalça ve basen üzerinde olmaması da basene olan vurguyu önleyecektir.

Armut vücut şekline göre elbise modelleri ve giyim önerilerini okumak için—> armut vücut tipi elbise modelleri

2 armut vucut tipine uygun kot pantolon rehberi_mini

Armut vücut şekline sahip olanlar için pantolon satın alımı zordur. Çünkü, basenleri gizleyecek, daha ince görünmemizi sağlayacak kot pantolon bulmak isteriz. Peki, armut vücut şekline uygun kot modelleri nelerdir? İşte—> armut vücut tipine uygun kot pantolon rehberi 

Armut tipi vücut hatlarına sahip olanlar, kıyafet seçimi konusunda sorun yaşadıklarından bahsederler. Peki armut vücut tipi olan kadınlar ne giymeli, ne giymemeli, giyinirken nelere dikkat etmeli? Hepsi—> armut vücut tipi nasıl giyinmeli?

 

Vücut Tipine Göre Ceket-Kaban Seçimi Rehberi

3- Elma Vücut Tipine Göre :

Fazlalıkların çoğu vücudun orta bölümünde yani göğüs altı ile kalçalar arasında toplanıyorsa elma vücut şekli demektir. Türkiye’de armut vücut tipi sonrası en çok karşılaşılan vücut şeklidir aynı zamanda.

Bel bölgesindeki fazlalıkları gizlemek isteyecektir bu vücut şekline sahip olanlar. Bu yüzden de özellikle üst parçalarda mümkün olduğunca bol kıyafetlere yönelirler. Ancak fazla bol kıyafetler sizi zayıf göstermek bir yana olduğunuzdan da kilolu görünmenize sebep olacaktır. Bu yüzden vücudunuzdan akan kumaşları ve dar olmayacak bolluktaki kıyafetleri tercih etmelerinden fayda var.

Düz kesim ceketler bu vücut şekline en çok uyandır. Ayrıca şal yaka, yakası dökümlü ceket modelleri yine bu vücut tipi için uygun olur ancak fazla dökümlü olmamasına dikkat edin.

8 vucut sekline gore ceket secimi_mini

Ayrıca V yakalı veya asimetrik kesimler vücudu uzatan bir etki gösterecektir. Yüksek yakalı modellerden ziyade bu yüzden V yakalara yönelin.

Genellikle tek renk veya vücudu doğru şekilde vurgulayan renk blokları olan ceketlere yönelin.

1 kot ceket ile stil onerileri denim ceket jean ceket kadin_mini

Ceketlerin bel bölgesinde fazla vurguya sebep olacak zincir, büyük cep gibi detayların olmamasına dikkat edin.

10 vucut sekline gore ceket secimi_mini

1 nakisli islemeli kiyafetler mont kaban ceket_mini

Vücut Tipine Göre Ceket-Kaban Seçimi Rehberi

4- Dikdörtgen Vücut Tipine Göre :

Omuz ve basen genişlikleri aynı olmakla birlikte, bel oyuntuları fazla olmadığından dümdüz görünen vücut şeklidir. Bu nedenle de anlaşılacağı üzere vücut hatlarını ortaya çıkaracak, beli vurgulayacak ve daha ince gösterecek seçimlere yönelmek gereklidir.

Beli kemerli ceketler bu noktada ilk akla gelendir. Ayrıca bu amaçla vatka da kullanılabilir. Böylece bel omuzlardan daha dar görünecektir.

Yakası veya omuzları hacimli ceketler kullanılabilir.

A kesim, bel oyuntusu olan ceketler, asimetrik kesimli ceketler, çift düğmeli kruvaze ceketler yine kullanılabilecek ceket modellerinden.

6 blazer ceket ile stil ipuclari kadin blazer ceket modelleri_mini

Farklı renkleri ve stilleri kombinlemekten çekinmeyin. Ceket uzunluğu kalça ile diz arasında olması daha iyi olacaktır.

3 vucut sekline gore ceket secimi_mini

4 vucut sekline gore ceket secimi_mini

Vücut Tipine Göre Ceket-Kaban Seçimi Rehberi

5- Ters Üçgen Vücut Tipine Göre :

Geniş omuzlara ve dar bir basene sahiplerdir. Bu yüzden görüntüyü dengeleyecek seçimlere ihtiyaç duyarlar.

Kısa ceketler vurguyu üst bedene kaydıracağından her zaman uygun olmayabilir. Omuz detaylarında ve üst bölümlerinde fırfırlar, işlemeler, apoletler bulunan ceketlerden uzak durmakta fayda var.

Basene vurgu yapabilecek peplum ceketler istenilen vücut dengesini verebilecektir.

Ayrıca diz uzunluğuna kadar inen A kesim trençkot, mont veya ceketler iyi birer seçim olacaktır.

7 vucut sekline gore ceket secimi_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here