Sonbahar-Kış 2020 Trendleri

Triko elbiseler, botlar, iyi dikişli ceket pantolon takımlar, göz alıcı trikolar ve aksesuarlardaki ince dokunuşlar… Birden çok mevsimde daha uzun süreler kullanılabilen günlük parçalardan oluşan Sonbahar-Kış 2020 Trendleri, esraninportresi’nde.

0
745

Triko elbiseler, botlar, iyi dikişli ceket pantolon takımlar, göz alıcı trikolar ve aksesuarlardaki ince dokunuşlar… Çok çeşitli şekillerde ve birden çok mevsimde kullanılabilen parçalarla gardıroplar her zamankinden daha kaliteli ve sürdürebilir olacak. Sadece 2020 Sonbahar-Kışı  için değil çok daha uzun süreler kullanabileceğiniz günlük parçalardan oluşan Sonbahar-Kış 2020 Trendleri, esraninportresi’nde.

Özellikle Avrupa’da pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasakları gelmeden hemen önce tamamlanmıştı, Sonbahar-Kış 2020 Trendleri ortaya çıkaran defileler… İşte bu son defilelerin ardından tüm moda sektörü oldukça zor günler yaşadı, giyim alışkanlıklarının değişmesiyle alışveriş tercihleri de değişti. Sürdürülebilir moda kavramının ve ihtiyacın kadar tüket davranışının hayatımıza yerleştiğini de söylemek mümkün. Hal böyle olunca eskiden 6 sezon koleksiyon hazırlayan markalar, pandeminin de etkisiyle sadece ikiye indirdi.Ayrıca ortaya çıkan koleksiyon çeşitliliği de azaldı diyebiliriz ki biri, zaman zaman abartılı da olabilen özel günlere dair hazırlanan couture koleksiyonlar diğeri de giyilebilir, klasik parçalardan oluşan koleksiyonlar. Tüm bu gelişmelerden ötürü bu 2020 sonbahar kış trend raporunu hazırlarken daha çok günlük yaşamımızda gerçekten kullanabileceğimiz seçeneklere yer vermeye karar verdim.

“Trend” denildiği zaman akla hemen daha çabuk tüketilen kısa süreli etkiler akla gelir ki moda sektörü bunu kirli bir kelime olarak da nitelendirebiliyor zaman zaman. 2020 yılında yaşadıklarımız bizleri tüketimimizle daha dikkatli olmaya ve uzun ömürlü ürünler satın almaya yönlendirdi (ki uzun zamandır aslında olması gereken de buydu!). Bu nedenle kısa bir raf ömrüne sahip olacağına inandığım trendlerden kaçınarak, daha klasik sonbahar parçaları veya bir sezondan çok daha uzun sürecek etkilere sahip parçalara ve de stil detaylarına odaklandığımı belirtmeliyim.

İçeride ve evde daha fazla zaman geçirmemiz gerektiği için çoğumuz için “rahatlık” önceliğimiz oldu. Yine de normal gardırop rutinlerimize dönme ve düzgün giyinme arzumuzun arttığı da bir gerçek. Bu nedenle, yüksek kaliteli iplerle örülmüş kazak ve trikolar, kaşmirler ve nötr renkler en seveceklerimiz. İnce, kalın fark etmeksizin örgü elbise yeni bir gardırop olmazsa olmazı! En yaygın göreceklerimizden biri bu bodycon elbiseler… Yani kadın formuna oldukça zarif şekilde odaklanan zarif, vücuda saran triko elbiseler…

Sonbahar-Kış 2020 Trendleri

1- Kemerli Ceketler :

Geniş omuzlu, üzerinizde birkaç beden büyük görünen (adeta babanızın dolabınızdan giyiniyormuş gibi!) ceketleri görmeye sanırım alıştık. Önümüzdeki sezonsa tüm bu ceket modellerine ister kendinden kemeri olsun ister de ayrı bir tane takın ama mutlaka kemer takın… Hatta tıpkı Prada’nınki gibi küçük çantalı bir kemer-bel çantası karışımı aksesuarlardan da kullanabilirsiniz. Ayrıca fark ettiğiniz üzere desenlerde ekose desenler favoriler arasında.. 

2- Triko Elbiseler :

Kaliteli ipliklerin ve örgülerin öne çıktığı, vücudu oldukça zarif şekilde saran bu elbiseler ister evde ister ofiste isterseniz de şık olmanız gereken bir organizasyonda sizi mükemmel hissettirecek türden… Rahatlık sunmasının yanında kullanılacak ayakkabı ve aksesuarlar ile uzun yıllar giyilebilecek bir kıyafet yatırımı da aynı zamanda. Deri botlarla kombinlemek sanırım en günlük ve en serin hali…

3- Pelerin :

Ceket, hırka, kaban ve hatta mont…. Hemen her dış giyime uyarlanmış pelerin görmeye hazır olun. Özellikle sonbaharda kullanmayı en sevdiğimdir… Panço olarak da bildiğimiz parçalar dolabınızda varsa bu sonbahar-kış kullanmak için sakladığınız yerden hemen çıkarın derim…

4- Ekose :

Toka, ceket, etek, çanta veya aklınıza gelebilen herhangi bir giyim parçası… Ekose olsun bizim olsun. Ayrıca farklı renk veya büyüklükteki ekoseleri karıştırmakta da asla çekinmeyin derim.—> Ekose Desen Trendi

5- Püsküller :

Yoksa da kolayca yapabileceğiniz ve adeta modası da hiç geçmeyen bir trend bu… Çanta ve etekler en çok karışımıza çıkacaklar gibi görünüyor. 

6- Örgü Yelek ve Süveterler :

Bir süre öncesine kadar eski moda olarak nitelendirilseler de bu sezonun en moda parçası kesinlikle örgü yelek modelleri ve süveterler. 

7- Deri Trençkotlar :

Aslında trençkotlar ile sınırlamak doğru mu emin olamadım. Çünkü göz alıcı büyük parçalarda deri çokça yer alıyor. Ayrıca etek ceket takımlarda da deri kumaşlar kullanılacak gibi görünüyor.

8- Bol Pantolonlar :

En çok kullanabileceğimiz parçalardan bir diğeri de sanırım bu bol pantolonlar. Daha önce Bol Paça Pantolon Trendi yazısında stil önerileri de dahil çok bilgi paylaşmıştım. İsteyenler oradan detaylı okuyabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here