Sağlıksız Kıyafet Alışveriş Alışkanlıkları

Dolabı açınca kıyafetler üst üste ise, sürekli yeni bir kıyafet alıp, alınanlara da koyacak yer bulunamıyorsa, kıyafet alışveriş alışkanlıklarını gözden geçirmek gereklidir. Satın alma davranışları, bütçe planlaması veya kişisel stili temsil eden kıyafetlerin seçimi noktasında farkında olmadan aşırıya kaçabiliyoruz. Alışveriş alışkanlıklarınızın sağlıksız ve aşırı olduğunun işaretleri esraninportresi'nde.

0
410

Sağlıksız alışveriş alışkanlıkları olması için illa alışveriş bağımlısı olmanız gerekmiyor. Satın alma davranışları, bütçe planlaması veya kişisel stili temsil eden kıyafetlerin seçimi noktasında farkında olmadan aşırıya kaçabiliyoruz. Kıyafet alışveriş alışkanlıklarınızın sağlıksız ve aşırı olduğunun işaretleri esraninportresi’nde.

Sağlıksız alışveriş alışkanlıkları olması için illa alışveriş bağımlısı olmanız gerekmiyor. Satın alma davranışları, bütçe planlaması veya kişisel stili temsil eden kıyafetlerin seçimi noktasında farkında olmadan aşırıya kaçabiliyoruz. Aslında alışveriş sırasındaki tüm bu aşırılıklar da bilinçsiz ve dolayısıyla da sağlıksız yapılan alışverişler olarak sonuçlanıyor. Dolabınızı açtığınız zaman kıyafetleriniz üst üste ise, sürekli yeni bir kıyafet alma çabası içerisindeyseniz veya aldıklarınızı koyacak yer bulamıyorsanız, durup bir alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gereklidir. Kıyafet alışveriş alışkanlıklarınızın sağlıksız ve aşırı olduğunun işaretleri esraninportresi’nde.

Sağlıksız Kıyafet Alışveriş Alışkanlıkları

sagliksiz alisveris alıskanliklari 1_mini

1- Aynı şeyi tekrar tekrar satın almak :

Elbette kendinizi doğru ifade ettiğinizi düşündüğünüz bir stile sahip olmak ve buna uygun kıyafet seçimleri yapmak güzeldir. Ancak bu her alışverişe gittiğiniz zaman aynı tür ve hatta birebir aynı aksesuarlara, kazaklara yönelmek, aynı şeyi tekrar tekrar satın almak demek değildir. Kendinizi alışveriş yaptığınız her seferinde yeni bir ceket satın alırken buluyorsanız, bu son verme zamanı gelmiş ve hatta geçiyor olabilir. Çünkü bu sağlıksız alışveriş alışkanlığına sahip olduğunuzun işaretlerinden biridir.

Hep aynı tip ceketi giyiyor olmak stilinizi bir üst noktaya taşıyor olduğunuz anlamına gelmiyor. Bunun yerine örneğin sahip olduklarınızda ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz, nasıl süsleyip daha yeni, daha modern hale getirebilirsiniz diye düşünebilirsiniz örneğin. Eğer illa bir cekete satın almak istiyorsanız dolabınızda olmayan ve de içerisinde yine kendinizi iyi hissedeceğiniz farklı bir model ceket arayışına girmelisiniz.

Yapılan araştırmalar kadınların alışverişi ne kadar sevdiğini ortaya koymuş. Ancak devir bir giydiğini bir daha giymeme, her gün için ayrı kıyafet satın alma devri değil! Ayrıca moda kıyafetler giymek, yeni moda aksesuarlar takmak için tüm paranızı bunlara yatırmanız da gerçekçi değil! Planlı bir bütçe ve doğru parçalara yatırım yaparak gereksiz alımların önüne geçmek mümkün. İşte—> kıyafete az para harcama yolları

 

Sağlıksız Kıyafet Alışverişi Alışkanlıkları

2- Marka takıntısı :

Bir kıyafet, ev için dekoratif bir aksesuar…. Satın almak istediğiniz şey marka olabilir, pahalı olabilir, tasarım ürünü olabilir ama bunlar kaliteli ve gerçekten ihtiyacınızı karşılayacağı anlamına gelmez. Marka ürünler giymek isteyebilirsiniz ki bu tamamen kişinin bilebileceği ve bütçeyle ilgili bir konudur. Ancak sırf marka veya pahalı olduğu için kalitesi ürünler satın almak paranızı çöpe atmaktan başka bir şey değildir. Satın aldığınız ürünün kumaş, dikim kalitesi, sizin için ne kadar kullanışlı olacağı gibi pek çok detay inanın çok daha önemlidir.

Soyunma kabinlerinde giy-çıkar derken ciddi zaman harcıyoruz. Soyunma kabini hataları yüzünden aldığımız kıyafetleri değiştirmekle veya terzide tadilat yaptırmakla uğraşmak zorunda kalıyoruz. İşte, alışverişte kıyafetleri denerken yapılan–>soyunma kabini hataları

soyunma kabini hatalari_mini

Sağlıksız Alışveriş Alışkanlıkları

3- Neyin var bilmiyorsun :

Yazımın en başında bahsettiğim konu tam olarak bu maddeye çıkıyor aslında. Dağınık ve üst üste gardıroba sahipseniz neyiniz var bilemez ve de gerçek ihtiyaçlarınızı algılayamazsınız. Dolap düzeni geliştirmedikçe de “giyecek hiçbir şeyim yok!” noktasına sık sık gelecek ve her seferinde yeni bir kıyafet alarak sorunu çözmeye çalışacaksınız. Hatta öyleleri var ki bir şeyler satın alıyor, onları eve götürüyor ve dolabın içinde bir yere atıp unutuyor. Akabinde bir ay sonra aynı şeyden bir daha satın alıyor, bir öncekini unuttuğundan. Sanıyorum bu aşırılıkta gelinebilecek en uç noktalardan biri.

Kendinizi sık sık bu tip bir durumla karşı karşıya buluyorsanız öncelikle acilen dolabınızı düzenleyin. Böylelikle sahip olduklarınızın farkına varır ve anlamsız parayla harcamaların önüne geçebilirsiniz.

4- Çok ucuz parçalara yatırım :

Nasıl ki marka takıntısı kaliteli parçalar giymek demek değilse, sürekli ucuz parçalara yatırım yapmak da az para harcadığınız anlamına gelmiyor. Hatta ucuz olduğu yanılgısı daha fazla para harcamanıza dahi sebep olabilir. Bazı parçalarda kaliteli ve daha pahalı ürünlere yatırım yapmak gereklidir. Örneğin kaban, bot, çizme gibi parçalarda doğru ve kaliteli seçimler yaparsanız, satın alırken pahalı gibi gelseler de uzun yıllar giyebileceğiniz için aslında çok doğru bir yatırım olacaktır. Büyüklerimizin tabiriyle “evladiyelik” parçalar seçmeye özen gösterin.

Sağlıksız Kıyafet Alışveriş Alışkanlıkları

5- Her şeyi kredi kartı ile ödemek :

Eğer kredi kartını bilinçli kullanabilen biriyseniz bu maddeyi atlayabilirsiniz elbette. Ancak çoğumuz kredi kartını sanki bir sonraki ay başkası ödeyecekmişcesine kullanıyoruz. Alışveriş yaparken her ödemeyi kredi kartıyla yapıp, limitin bitmiyor olması gerekli gereksiz her şeyi almanıza sebeptir.

Dürtüsel alışveriş gezileri için bankamatik kartınızı kullanın ya da bu tip alışveriş krizleri için aynı zamanda sizi sınırlandıracak kadar nakit taşıyın.

Para biriktirmek belki bizim için dünyanın en zor işlerinden biri. Ancak düğün hazırlıkları yapıyor, ev almak istiyor veya çocuğun okulu için para gerekiyor gerekiyor olabilir… Para biriktirmenin doğru yollarını bilir ve uygularsanız bu sizin için çok da zor olmayacaktır. İşte–> para biriktirmenin kolay yolları

6- Diğer ödemeleri alışverişe aktarma :

Aylık bütçeyi her zaman düşünmek zorundasınız. Kira veya faturalar gibi zorunlu ödemeleri bitirdikten sonra alışveriş için bütçe ayırmak zorundasınız. Diğer ödemeleri alışverişe aktarmak kısa süreliğine sizi aldıklarınız sebebiyle mutlu etse de uzun vadede daha büyük sıkıntılara gebe olabilir.

evlilik para yönetimi_mini

Sağlıksız Kıyafet Alışveriş Alışkanlıkları

7- Alışveriş bahaneleri yaratma :

Akşam arkadaşla kahve içmeye giderken giyecek bir şeyim yok krize girip alışveriş yapıyorsanız veya her boş zamanı alışveriş ile değerlendiriyorsanız ciddi sorun var demektir! Bu tip bahaneler ile alışveriş yapmak da sağlıksız alışveriş alışkanlığıdır.

8- Araştırmamak :

Bir ayakkabıyı veya bir kabanı görüp o kadar çok beğeniyoruz ki (adeta aşık oluyoruz!) bulunduğumuz mağazadan pahalı dahi olsa bu maliyete katlanıp satın alıyoruz. İnternet ve diğer mağazaları gezip bir fiyat araştırma alışkanlığı pek azımızda var ne yazık ki! Bütçe dostu seçimler için araştırma yapmak şart.

8 alışveriş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here