Mary Jane ayakkabı modası

0
36

Uzunca bir süredir sizlerle Mary Jane ayakkabı modası üzerine bir yazı paylaşmak istiyordum. Bantlı ayakkabı modellerinin hayatımıza bu kadar girmesinin sebebidir Mary Jane’ler… 2015 ilkbahar koleksinyonlarının tanıtıldığı defilelerde bu kadar moda olacağı ortaya çıkmıştı aslında. Çünkü başta Dolce & Gabbana, Prada, Miu Miu olmak üzere pek çok marka koleksiyonlarını sadece Mary Jane ayakkabılar ile tamamlamıştı desek yanlış olmaz. Uzunca bir zamandır retro modası etkisi altındayız. Ancak bu ayakkabılara dolabınızda yer açmak için retro modasını seviyor olmanız gerekmez. Çünkü her ne kadar doğuşu o zamanlara dayansa dahi tasarımlar oldukça modern.

1 topuklu mary janes 2_mini

Mary Jane ayakkabı modası detaylarından önce aslında neden Mary Jane dendiğinden kısaca bahsedelim. Mary Jane aslında sürekli bantlı ayakkabılar giyen Richard Felton Outcault’un Buster Brown adlı romanının baş kahramanıdır. Önce çizgi roman olarak hayatımıza giren Mary Jane ve ayakkabıları zamanla modanın da radarına takılmış ve bu ayakkabı modeli onun adıyla anılmaya başlamış.

Kadınların ayak bileğini bu kadar zarif gösteren bir ayakkabı modeli daha yok diyor bu işin moda uzmanları ki haksız da sayılmazlar. İncecik bantlarıyla bilekleri çevreleyen Mary Jane’lerin kadınlar tarafından da bir arzu nesnesi haline gelmesinin sebebi de bu aslında.

2 topuklu mary janes_mini

En sade modelinin bile feminen bir görüntüsü olsa dahi bu sezon hiç olmadığı kadar feminen. Sadece modeli itibariyle değil, sahip oldukları çiçekli veya leopar desenleri ve pembe, mavi, metalik gibi renkleriyle de bu görüntülerini güçlendiriyorlar.

Ünlülerin arasında adeta Mary Jane ayakkabı modellerini ayağından düşürmeyenler olduğunu da belirtmem gerek. Mary Jane ayakkabıları ünlenen bu ünlülerden biri Saraj jessica Parker. Sadece şık kıyafetlerin altında giydiği topklu Mary Jane’ler le değil, günlük kıyafetlerinin de altına düz mary jane’ler ile bu ayakkabıları kullanmaktan vazgeçmeyeceğini kanıtlar gibi.

3 Mary jane düz ayakkabı modası_mini

Bu ayakkabıların dans temasını çağrıştıran bir havası da var. Bu yüzden özellikle ayakkabıların topuklu modellerini gördüğüm zaman bende kabarık midi etek veya kabarık midi etekli elbise ile giyme hissiyatı yaratıyor. Hem kadınsı, hem gösterişli hem de şık…

Diğer yandan aslında günlük kullanım için jean’lerin altında bile kullanılabilir. Spor şıklık yakalamanıza yardım edecek bu ayakkabılar dar kalem etekler veya dar paça kumaş pantolonlar ile de mükemmel duracaktır. İlla topuklu modellerini de giymek zorunda değilsiniz. Zira topuklu modelleri kadar moda düz Mary Jane ayakkabılar.

Her ne kadar bu yazının ana konusu Mary Jane olsa dahi aslıdna Mary Jane bir başlangıç noktası. Çünkü bantlı ayakkabı modelleri zaten bir süredir oldukça popüler ve görünen o ki bantlı ayakkabı modası uzunca bir süre daha devam edecek. Bu yüzden bu ayakkabıları dolabınıza eklemek için halen geç kalmış sayılmazsınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here