Kişisel Stili Bulma Rehberi

Özgün, kişisel stile sahip olanlar için durum sadece giyinmekten ibaret değildir. Onlar için kendilerini ifade etmenin mükemmel yolunu bulmaktır. Peki, kişisel stili oluşturmanın kolay yolu var mıdır? Stil sahibi olmanın sekiz adımı ile dolabınızı stilinize göre yeniden hazırlayın!

0
1948

Özgün, kişisel stile sahip olanlar için durum sadece giyinmekten ibaret değildir. Onlar için kendilerini ifade etmenin mükemmel yolunu bulmaktır. Peki, kişisel stili oluşturmanın kolay yolu var mıdır? Stil sahibi olmanın sekiz adımı ile dolabınızı stilinize göre yeniden hazırlayın!

Stile “kişisel imza” atabilmek, moda dünyasında en çok kullanılan tanımlamalardan biridir. Kendi kişisel stilinizi keşfetme fikri, çoğunlukla ünlü stil ikonlarından kaynaklanmaktadır. Olsen ikizleri, Alexa Chung ve Olivia Palermo gibi yabancı stil ikonlarının veya ülkemizde çokça beğenilen Eda Taşpınar, Yasemin Özilhan veya Serenay Sarıkaya gibi ünlülerin resimlerine baktığımız zaman diğer pek çok kişiden farklı ve kendine özgü olduklarını fark edersiniz. Kişisel stili yaratabilmiş kişiler için durum sadece giyinmekten ibaret değildir. Kişisel stil zaman içerisinde gelişim gösterir ve başta da belirttiğimiz gibi kişinin kendini tanıması ve keşfetmesi ile ilgilidir.

Peki, kişisel stil oluşturmak için neler yapmalı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet’tir. Her sabah dolabınızı açtığınızda gördüklerinizi beğenmenizi sağlayacak bazı basit adımlar vardır. İlk olarak vücudunuzun şeklini ve buna göre nasıl giyileceğini anlamanız gerekir ki işte o zaman size kendinizi güvende hissettiren kıyafetleri tanımlamaya başlayabilirsiniz. Kendi kişisel stilinizi bulmak için yardımcı olabileceğini düşündüğüm sekiz adımı sizin için hazırladım. Bu adımları takip edin ve dolabınızı stilinize göre yeniden hazırlayın!

Kişisel Stili Bulma Rehberi

1- Vücut Şeklini Tanımlama :

En önemli şey, vücudunuzun şeklini anlamak ve kıyafetleri giydiğiniz zaman kendinizi güçlü ve iyi hissettiğiniz siluetleri bilmektir. Bu noktada vücut şekli hesaplayıcısı, harika bir başlangıç olacaktır.

Şık ve stil sahibi bir kadın için son moda kıyafetlerden ziyade vücuda uygun giyinmek önceliktir. Vücut şekli ve vücut ölçüleri doğru belirlenmediği sürece de hangi kıyafetin vücuda daha uygun olduğunu bulmakta başarılı olamayabilirsiniz. İşte, vücut tipi belirleme yöntemi–> vücut tipi nasıl belirlenir?

Bu adımın ardında size karşı iyisiyle kötüsüyle dürüst olduğunu bildiğiniz arkadaşlarınızla veya ailenizle gardırobunuzdaki kıyafetlere göz atmanızı öneririm. Özellikle de fotoğraf çekmek sizin için en doğru siluetlerin bulunmasına yardımcı olacaktır.

Vücut tipinizi doğru şekilde belirledikten sonra benzer tiplerdeki ünlülere veya stil ikonlarının resimlerine göz atarak da doğru kıyafetleri ve silueti bulabilirsiniz.

2- İmza Kıyafetler, Aksesuarları Bulma :

Yazının özü “stile kişisel imza atabilmek” olduğundan sizi siz yapan detaylara önem vermelisiniz. Gerçek bir stile sahip olanların çoğunun bir kilometrelik mesafeden dahi belli olan imzalar vardır. Bu bir aksesuar, bir renk, baskı ya da bir güzellik püf noktası olabilir. Kimisi kırmızı ruju, tarzı belli bir güneş gözlüğü kullanır kimisi de dramatik siluetlere sahiptirler.

3- Tekrar Tekrar Giyebileceğiniz Kıyafetlere Yatırım Yapın :

Başarılı bir kişisel stili yaratmaktan bahsediyorsak bu yıllar boyunca seveceğiniz bir stildir. Bu nedenle odaklanmanız gereken bir diğer ipucu, gerçekten sevdiğiniz ve gelecekte de seveceğiniz şeyleri giymektir.

Örneğin mom jeans stili kot pantolon olmazsa olmazım diyorsanız, farklı renklerde bir sürü kot pantolonunuzun olmasında bir sakınca yok elbette. Hatta bu konudaki trendleri takip edip, markaların ilk modellerini siz üstünüzde taşıyarak stil öncüsü bile olabilirsiniz. Paranızı bir kere giyeceğiniz geçici parçalara yatırmayın kısacası.

4- Dolap Temizliği Yapın :

Dönem dönem yapacağınız dolap düzenleme ve temizleme ritüelleri yapmak da özgün ve stil sahibi bir dolaba sahip olabilmenin anahtarıdır. Giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olanlara vermeyi düşünebilir veya popüler uygulamalar ile onları satmayı da düşünebilirsiniz.

5- Örnekleri Biriktirin :

Gittiğiniz yere, hava koşullarına veya ruh halinize göre bile tercih edeceğiniz kıyafet kombinleri değişim gösterecektir. Ancak o an ne giyeceğine karar verememe durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden beğendiğiniz stilleri mutlaka kaydedin. Bunu instagram, pinterest gibi sosyal medya mecraları aracılığı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Böylelikle ne giymeliyim diye kararsız kaldığınız noktada sizin için iyi bir rehber niteliği taşıyacaklardır.

6- Asla Giymeyeceklerinizi de Belirleyin :

Kişisel stili bulmanın en kritik noktalarından bir diğeri de giymeyi sevdikleriniz kadar asla giymeyeceklerinizi belirlemek. Bu kıyafetler, sizi olduğunuzdan kilolu gösteren elbiseler veya deforma gösterdiğini düşündüğünüz kumaşlar olabileceği gibi kullanışsız olduğunu düşündüğünüz ayakkabılar da olabilir.

7- Size Uyan Renkleri Bulun :

Sana uyan silüetlerin yanı sıra renkleri de düşünmelisiniz. Uzman ipuçlarını ve cilt tonlarına uyan renkleri araştırın. Size uyan renkleri bulmak için farklı renk tonlarını test edin. Örneğin kırmızı ruj seçimi yaparken dahi doğru kırmızı tonu ile harika görünebileceğinizi unutmayın.

Kendinize en çok uyan renklerin ardından o renkler ile uyumlu renkleri de araştırın derim. Daha iyi kombinler için renk uyumları kritiktir.

Rengine aşık olduğunuz için satın aldığınız renkli kazağı hangi renklerle kombinleyebileceğinizden emin olamayıp, dolabınızın bir köşesine kaldırdığınız olmuştur öyle değil mi? Hangi renkler hangi renkler ile daha uyumlu olur, renkler nasıl eşleştirilir? Renk çarkını kullanarak–> renkleri kombinleme rehberi esraninportresi’nde.

8- “Üniforma”nız Olsun :

Üniforma tanımlaması aklınıza hemen tam kelime karşılığını getirmesin. Örneğin tanıdığımız en şık kadınların birçoğunun hafta sonları, çalışma günleri için belirledikleri bir kıyafet takımı var. Buna acil durumda giyilecek gibi de bakabilirsiniz.

Karar veremediğiniz noktada sizi temsil ettiğini düşündüğünüz bir kot, beyaz bir t-shirt ve kısa botlar olabilir bu veya kaşmir boğazlı bir kazak, midi etek ve spor ayakkabılar da olabilir. Her durum için güvenebileceğiniz bir kıyafet kombinin olması oldukça kurtarıcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here