Jean Pantolon Düzenleme Rehberi

Kot pantolonları nasıl düzenlemeli sorusunun cevabını iki seçeneğe ayırarak ileleyeceğim. Biri, jean askılama diğeri de jean pantolon katlama yöntemleriyle dolap veya çekmece içinde saklama. Her iki seçeceğin de kendi içinde çokça alternatifi var ve elimden geldiğince burada hepsinin, avantajları ve dezavantajlarına yer verdim.

0
1193

Jean pantolonların gerek hayatımızdaki gerekse dolaplarımızdaki hiç de azımsanamayacak yerini hepimiz kabul ediyoruz. Hal böyle olunca, onları dolaplarımızda en kolay ulaşabileceğimiz ve en pratik şekilde tekrar yerine yerleştirebileceğimiz düzenleme seçeneklerini araştırıp duruyoruz. İşte tam da bu nedenle aşağılara doğru indikçe farklı jean pantolon düzenleme ve saklama seçenekleri göreceksiniz. Ben hiçbiri için en doğrusu budur diyemem. Çünkü her yöntem farklı bir amaca, pratikliğe hizmet ediyor. Dahası aslında hangi seçeceğin doğru olduğu tamamen kişinin kullanım sıklığı, dolapta yeterli alanı olup olmadığı, gibi tamamen kişisel sebeplere göre şekilleniyor.

Şimdi kot pantolonları nasıl düzenlemeli sorusunun cevabını iki seçeneğe ayırarak ileleyeceğim. Biri, jean askılama diğeri de jean pantolon katlama yöntemleriyle dolap veya çekmece içinde saklama. Her iki seçeceğin de kendi içinde çokça alternatifi var ve elimden geldiğince burada hepsinin, avantajları ve dezavantajlarına değineceğim. 

1- Jean Pantolon Katlama Yöntemleri :

Yeri gelmişken, hemen başta paylaşmak istediğim bir konu var. @esraninportresi Instagram hesabımdaki videoların altında sıklıkla şöyle yorumlar görüyorum;

  • “Askılamazsan kırışır” 
  • “E şimdi kat izi olur o, asmalısın!”  

Elbette askılamak, kat izi olmaması, ütünün bozulmaması, kolay kıyafete ulaşım, kolay yerine yerleştirme gibi pek çok faydayı içinde barındırıyor. Ancak her kıyafeti askılamak, yeterli alan olmaması nedeniyle elbette mümkün değil. Kişiler kendi yaşam biçimlerine, kıyafetin kumaşına, kullanım ve ütü yapabilme sıklığına bağlı olarak bir düzenleme yapıyor. Bu durumda da örneğin, jean pantolonlar gibi bazı kıyafetleri, kumaş pantolonların kırışma, kat iti olması daha kolay olduğundan, askılamak yerine katlamayı tercih edebiliyoruz. Bu nedenle burada farklı katlama seçenekleri göreceksiniz. Her birinin diğerine göre avantajı ve dezavantajını da paylaşacağım ki böylelikle sizler de kendinize en uygun olan seçeceğe kolayca karar verebilin.

Son olarak, buradaki yöntemlerden bazıları dolap rafları, bazıları dolap çekmeceleri bazıları da her ikisi içinde kullanılabilir.

Jean’i dolabtaki raflara yerleştirme seçeneklerinden biri, hemen kıyafet için yaptığımız, yukarıda gördüğünüz gibi katlayıp üst üste koyma… Bu şekilde koyarken kullanılan yöntemse genellikle en klasik katlama şekli. Yani, üçe ve ya dörde üst üste katlama…

Jean pantolon katlama – kot pantolon duzenleme

Araya bir ayıraç koyma fikri karışıklığı bir nebze önlüyor olsa da, pantolonu alırken diğerilerini bozmamaya özen gösterilmezse sonuç bir süre sonra tam olarak sağ resimdeki gibi olacaktır.

Bu noktada ne yapılabilir peki..? En azından biri alırken diğerinin açılıp, dağılmayacağı bir katlama yöntemine yönelinebilir. Sizin için aşağı birkaç seçeceği ekledim.

Dolap rafları yerine çekmece içinde de kot pantolonları saklamak mümkün. Bu durumda da önemli olan çekmecenin derinliği ve iç yüksekliğidir. Çekmeceye uyacak şekilde yukarıdaki yöntemlerden biri kullanılabileceği gibi, aşağıda taytlara uygulanan yöntemi jeanlerde de kullanabiliriz. 

Burada ilk gösterdiğim yöntem, özellikle normal&geniş bel, dar&boru paça pantolon modellerinde kolaylıkla uygulanabilir. Çekmeceye yerleştirildiğinde sonuçsa aşağıdaki gibi olacaktır.

Bana en pratik gelen düzenleme yöntemiyse 4 numaralı fotoğraftaki gibi sepet veye kutu düzenleyiciler içerisinde, dik formda jean pantolonları saklamak. Çünkü hem biri alırken diğeri dağılmıyor hem jeanlerin hepsini bir arada görmek mümkün hem de diğer kıyafetlerle karışmıyor. Evimde kullandığım halini de yukarıdaki slaytlardan resim 5 de görebilirsiniz. Daha düzenli ve net bir görünüm için sepetlerin içinde, raflarda veya çekmece içlerine büyük boy, bölmeli düzenleyiciler yerleştirilebilir.

2- Jean Pantolon Askılama Yöntemleri :

Özelikle yeni yapılan evlerde m2’ler iyice küçüldüğünden hemen her şeyi askılayabileceğimiz bir sürü dolap sahibi olma şansımızı da kaybettik. Bunu en azından kendi evimiz için rahatlıkla söyleyebilirim. Sahip olduğum dolap içindeki askılama bölümlerini en çabuk kırışacak veya sık kullandığım için kırışmaması benim için daha kıymetki olan kıyafetler  için kullanmayı tercih ediyorum. 

Askılama yapmanın yöntemi mi olurmuş diyecekler olduğunu, ikiye katlayarak yapılan klasik askılama yöntemi neyimize yetmiyor ki diye düşünenleriniz olabilir. (Konu başlığı jean pantolonlar özelini içerse de buradaki askılama yöntemlerini her tip pantolon için kullanmanız da mümkün.) Bu nedenle ilk önce aşağıdaki “NE FARK VAR *Pantolon Askılama” başlıklı videoyu sonuna kadar izlemenizi öneririm. 

Klasik yöntemin benim için tek avantajı, üst üste birkaç pantolonu asabilmek (yeterli askı veya alan olmadığında zorunluluk oluyor!) Ancak bu aynı şekilde bir de dezavantaj demek. Zira alttaki bir pantolonu almak, hepsinin dağılması gibi bir süreçle de sonlanabiliyor. Yukarıdaki videonun bir diğer güzel tarafıysa, askılama yöntemlerine dair pek çok farklı seçeneği de görebilmeniz. 

Pantolon askılama yöntemleri temelde ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Kemer köprüsü olan pantolonlar için kullanılan yöntemleri olmayanlar uygulamak mümkün olmasa da diğerleri hemen her tip pantolonu askılamada kullanılabilir. 

Bu yöntemin avantajı, pantolonların kayma ihtimalinin olmaması. Yani bazen ailenin diğer üyeleri, askıdaki bir pantolonu alırken bile diğerini düşürebiliyor. İşte bu, bu duruma engel olacaktır. Buradaki yöntemlerde her pantolona ayrı bir askı gerekecektir elbette. İşte bu noktada seçimi kendi yaşam tarzınıza, kullanım sıklığınıza, dolabınızdaki alana göre yapabilirsiniz. Ben işinize yarayabilecek tüm seçenekleri elimden geldiğince size sunmaya çalışıyorum. 

@Esraninportresi instagram hesabımda bir takipçim, “Her pantolona ayrı askı gerekiyor bu yöntemlerde, az pantolonu olanlar uygulasın!” yazmıştı ki haksız değil. Ancak ben de giderek daha sade, az ve öz tüketmemiz gerektiğini düşünenlerdenim. Gereksiz alımlar yapmak yerine hayatımın her alanında sadeleşmeye çalışıyorum. Çünkü en basit haliyle tüketmemiz için bize sunulan seçeneklerin sonu yok. Özellikle gereksiz kıyafete veya ev eşyalarına ayıracağım bütçeyi başka alanlarda kullanmanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Az olsun, kaliteli olsun ve ona iyi bakalım. Size de bunu tavsiye ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here