Görünce Çok Beğeneceğiniz Saç Örgü Modelleri ve Yapılışları

0
1959

Saçlarınız için model en önemli noktaların başında gelir. Kusursuz bir görünümün en temel anahtarı şık bir saç şekillendirmesiyle olur. İşte bu noktada saç örgü modelleri  iyi bir fikir olarak düşünülebilir. Çünkü örgü saç modelleri birçok kişiye yakışır ve kusursuz bir görünüm kazandırır. Yaz-kış, mevsim ayrımı yapmadan kullanabileceğiniz bir saç modelidir.

Klasik görünümlerden sıkılanlar için seçenek çok fazladır ve kendinize uygun stili deneyebilirsiniz. Örgülü saç modelleri günlük rutinde, özel günlerde, balolarda, partilerde, mezuniyet törenlerinde, nişanda, kınada, düğünde kullanılabilecek bir saç stilidir. Böylesine geniş bir yelpazesi olan bir saç tarzını es geçmeden kendinize uygun olanları belirlemelisiniz. Şimdi de diğer ayrıntılar hakkında geniş bilgiler verelim.

Bu Saç Modeli Kimlere Yakışır?

İlk olarak bu soruya cevap vererek başlayalım. Bu konuda şöyle cevap verelim herkese uygun örgü modeli vardır yani herkese yakışmaktadır. Yalnız yüz şeklinize, saç yapınıza, saç uzunluğuna, cilt tonunuza göre uygun olan saç stilini bulmanız çok önemlidir. Yüzünüzde örneğin alnınızın açık ise bu kusuru gizleyecek seçimler yapmalısınız yoksa tam tersine size yakışmaz. Saçınızın uzunluğu kısa ise ona uygun model, uzun ise ona uygun model seçmelisiniz. Bu noktalara dikkat ederek tercihler yaptığınızda kesinlikle size yakışacak bir model olacaktır.

Örgülü Saç Modellerinin Tercih Edilme Nedenleri

Birçok bayan tarafından beğenilen ve ilgi gösterilen bir saç şekillendirmesidir. Peki bu kadar neden tercih ediliyor derseniz  işte o yönleri;

-Saç uzunluğu fark etmez her türlü saç uzunluğuna göre modelin bulunması

-Enerjik, canlı, hoş bir görünüm katması

-Özel günler için ve gündelik olarak çok yönlü kullanılabilmesi.

-Tüm mevsimler için uygun olması.

-Seçenek sayısının yüzlerce olması.

-Yaş ayrımı yapmaksızın çocuktan gence, gençten yaşlıya herkesin rahatlıkla deneyebilmesi.

-Yüz şekillerine uyumlu olması ve hızlı görünüm oluşturması.

-Yapımının pratik ve basit olması.

-Evde çok kolay yapılması ve yapılışlarına bakarak kendinizin yapabilmesi.

İşte yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı bu saç stili çok fazla tercih ediliyor ve sürekli kullanılıyor. Sizlerde denemediyseniz aşağıdaki önerilerimizden ilham alarak hemen deneyebilirsiniz.

Örgülü Saç Modellerinin Aşama Aşama Yapılışları

1. Pancake Örgü Saç Modeli ve Yapılışı

İlk başta adı değişik gelebilir ama taç örgü ve boxer braids gibi örgü stillerinden sonra  yeni bir örgüdür. Birçok kişi daha yeni yeni öğreniyor. Son derece hoş bir görünüm katıyor.

Aşama Aşama Yapılışı

-İlk olarak saçlarımızı yıkıyoruz hacim katan şekillendirici köpük uygulayıp kurutuyoruz.

-Saçlarımızı taradıktan sonra hacim katmak için saç spreyi uyguluyoruz.

-Bu aşamada saçları balıksırtı şeklinde örüyoruz.

-Örgümüzü yaptıktan sonra lastik toka ile düzenli durmasını sağlıyoruz. Sonra ise örgüyü çekerek biraz gevşetiyoruz.

-Bu şekilde düzgün durması içinde tutuş gücü çok iyi olan bir spreyle sabitleme yapıyoruz.

2. Örgülü Topuz Saç Stili ve Yapımı

Birazcık dağınık görünümler artık daha fazla ilgi görüyor. Basit ama mükemmel bir fikirdir. Bir kere denedikten sonra sürekli deneyeceğiniz bir saç tarzıdır. Resimdeki yapım aşamaları ile de çok rahat bir şekilde bu görünümü saçlarınızda elde edebileceksiniz.

İşte Adım Adım Yapımı

-İlk önce işe saçların ön kısmından başlıyoruz. Ön kısımda ikiye ayrılan saç tutamlarını örmeye başlangıç yapın.

-Örme işlemi bittikten sonra ise sağ ve sol taraftan çekiştirme işlemi yaparak bollaştırma yapın.

-Saçların alt kısmından, ensenin ise üstünden kalan kısım saç bölümlerini de örme işlemi yapın.

-Yan kısımdan gelen örgü saç bölümü ile örmediğin saçlarını ensenin biraz üzerinden lastik toka ile toplam işlemi gerçekleştirip, ikinci kez lastik tokanın içinden geçirirken uçlarını da sabitle ve bir topuz oluşturun.

-Ense kısmında kalan örgüyü de topuzun üst noktasına sararak  firkete yardımıyla ucunu sabitleme işlemi yapın.

İşte istediğiniz görünüm hazır kullanabilirsiniz.

3. Şelale Örgü Modeli ve Yapımı

Görünüşte çok zormuş gibi gelebilir size ama yapmaya girişince çok kolay diyeceksiniz. Ortalama 6-7 dakikada yapabileceksiniz. Son dönemde çok popüler olan şelale örgüler etkisini devam ettiriyor. Çok kişi sizin bu saç görünümünüzü görünce size bakmaktan gözlerini alamayacak. İşte nasıl yapılacağını anlatalım.

Basamak Basamak Yapılışı

-Tepe kısımdan saçlarımızı sıkı bir şekilde topluyoruz.

-İsteğe göre sağ ya da sol kısımdan ince bir saç bölümü ayırma işlemi yapıyoruz.

-Saçını örmek için kullanacağın 2 parçayı ayırdığın bu ince saç bölümünden alıp ve 3. tutamı her seferinde topladığın saç bölümüne  alarak örme işlemine başlangıç yapın.  Sabit saç bölümünden  alacağın parçayı her seferinde diğer tarafta kalan örgü parçasına sabitleme yaparak üçüncü parçayı boşa çıkartma işlemi yapın. Böylece her basamakta sabit saç bölümünden alman gereken 3. parçayı boş noktaya getirmiş olacaksınız.

-Bu noktada hem ayırma yaptığınız hem de sabitleme  işlemi yaptığınız saç bölümü bitip yuvarlak bir görünüm alana kadar örme işlemini gerçekleştiriyoruz.

-Örgü sonlandığında uç kısımları örgü başlangıç noktasına sabitleme işlemi yapıp firkete ile de tutturup bu saç modelimizi sonlandırıyoruz. En güzel günlerde kullanın.

Kaynak:  https://kombinkadin.com/iste-budur-diyeceginiz-sac-orgu-modelleri-ve-yapilislari/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here