Doğru İç Giyim Seçimi ile Şıklıktan Ödün Vermeden Rahatlığı Yakalayın

0
284

Seçimi, üstüne giydiğimiz kıyafetlerden çok daha önemli iç giyim çamaşırları… Kumaş, kesim yanı sıra her dönemimizde onlardan farklı ayrıntılarda beklentilere sahibiz. Özellikle de söz konusu sütyenler olduğunda koca bir deniz derya bu mevzu.. Bu nedenle de bu yazıda doğru iç giyimin doğru sütyen seçimi bölümünü ele almak istiyorum. Örneğin, sütyen alırken nelere dikkat etmeli, kalın bant mı ince bant mı? Daha toparlayıcı veya küçültücü etki için hangi model tercih edilebilir?

Yaşamımızın her döneminde ihtiyacımız olan sütyen modeli değişim gösteriyor. Bir döneme kadar sadece atlet giymek yeterken, genç kızlığa adım atmaya başladığımız ilk zamanlarda, balensiz, desteksiz, gelişimi de destekleyen yarım atlet sütyenler imdadımıza yetişiyor. Gelişim devam ettikçe kuplu modeller devreye giriyor. Her daim pamuklu-koton kumaşlarla gün boyu rahat etmek ve kullandığımız sütyenin kıyafetimizden belli olmamasını sağlamak istiyoruz. 

Bu ilk deneme sürüşleri geride kaldıktan sonra, hayatın içindeki koşturma nedeniyle ihtiyaçlarımız da çeşitlenmeye başlıyor. Yerine veya durumumuza göre giydiğimiz kıyafetlerimizin altındaki sütyen de bize sahip olduğumuz, özgürlüğü ve özgüveni doyasıya yaşamamıza yardımcı olmasını istiyoruz. 

Peki nasıl yapmalılar bunu?

 • Kalıbı ile göğüsleri doğru şekilde sarmalı. 
 • Rahatlık ve şıklık her daim bir arada olmalı 
 • Göğüsleri toparlayıp, daha dik ve doğal görünmelerini sağlamalı. 
 • Küçük göğüslere sahip olanlar destekli modeller ile istenilen görünüm verilebilmeli.
 • Spor yaparken, sütyeni değil egzersizleri düşünebilmeliyiz.
 • Feminen görünüm istediğimizde dantelli modeller imdada yetişmeli ama rahatlıktan da taviz vermemeli. 
 • Büyük göğüslü olanlara, sütyenler doğru sırt ve bant desteği vermeli. 
 • Sıkıp, bunaltan olmamalı aksine, adeta üzerimizde olduğunu unutturmalı

Bunlar benim aklıma gelen, genel olarak sütyen modellerinden beklentileri içeren bir liste. Bu noktada bana gelecek sorulardan biri olarak, genellikle tercihimin Suwen olduğunu belirtmem gerekiyor. Kısacası, “İçimde Suwen var!”

İlk olarak bankacılık yaptığım döneminde çalışırken keşfetmiştim. Gün içinde bana sağladığı konfor ile hemen her dönemimin kurtarıcısı oldu. Kilo aldığım ve kendimi daha iyi hissetme ihtiyacında olduğum dönemlerde, 2 beden küçülten, toparlayıcı sütyen modelini kullanıyorum. Vücut hatlarının şekillenmesine yardımcı olduğu gibi gerçekten varlığını hissettirmiyor. Aslında Suwen’nin genel olarak vücuda oturan ama aynı zamanda özgür hissettiren kalıplara sahip olması beni hep cezbediyor. 

Aslında buna şaşırmamak da gerek. Zira Suwen, her zaman içindeki gücün farkında olan tüm kadınlara sesleniyor. Klişe kalıplardan uzak, kadınların her anlarında özgürce davranan, özgüvenli bir şekilde yaşayabileceklerini kanıtlıyor. Suwen tüm kadınlara, rahat, şık ve güçlü hissetmeleri için var olduğunu her alanda gösteriyor. Zaten her zaman kadınların en büyük destekçileri. Kendine güvenen kadınları, özgün biçimde temsil eden marka yolculuğunda “İçimde Suwen var” kampanyasıyla önemli bir adım daha atıyorlar. 

Eklemekte fayda gördüğüm bir diğer bilgi de doğum sonrası kullandığım emzirme sütyenleri… Suwen’deki çeşitlilik ve göğüs uçları için sütyenlerde kullandıkları özel doku gerçekten rahat etmeyi sağlıyor. Doğal pamuklu kumaş olması da cabası. İsterseniz emzirme atleti de bulabilirsiniz. Çok memnun olduğum bir marka olunca bu konuda fazlaca çenem düştü, pardon, parmaklarım çalıştı ama benim gibi rahat edin istiyorum.

Ayrıca, sütyen alırken şu noktalara da dikkat etmelisiniz;

 • Göğüslerin sütyen kubuna tam oturuyor olması, aynı şekilde sütyen bantlarının da doğru sıkılıkta ve uzunlukta olması gereklidir. Çok sıkı olmasının, göğüslerin daha dik durmasını sağlamayacağını unutmayın.
 • Vücut ölçülerine uygun sütyen seçimi ne kadar önemliyse, kıyafete uygun sütyen seçimi de bir o kadar önemli. Yani straplez modellere veya yapışkan bantlara da gerektiğinde şans vermelisiniz.
 • Sütyen, kol altlarını ve sırt kısmını sıkarak, etlerin taşmasına sebep olmamalı. Gerekiyorsa kalın bantlı modeller tercih edilmeli.
 • Hiçbir markanın ölçülerinin, kesim ve kalıp nedeniyle birbirini tutmadığını unutmamayın. Bu yüzden ölçünüzü bilseniz bile, mutlaka deneyerek alın.
 • Sütyenin şekli, kıyafetin altından belli olmamalı. Bu yüzden sütyen almaya gittiğinizde gerekiyorsa yanınızda ince kumaş bir bluz götürün. Böylelikle daha kolay karar verebilirsiniz.
 • Sütyen almakla ilgili olmasa da satın aldığınız sütyenleri doğru koşullarda yıkamaya ve saklamaya özen gösterin. Artık pek çok çamaşır makinesinde yıkansa da özel sütyen yıkama aparatları satın alarak, şekillerinin bozulmasını önleyebilirsiniz. Çekmece de veya dolapta saklarken de özenli olmakta fayda var. Aşağı size fikir verecek birkaç görsel de bırakıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here