Deri Ceket Satın Alma Rehberi

Deri ceket satın alırken nelere dikkat etmeli? Vücuda uygun deri ceket kesimi nasıl olmalı? Alışverişi öncesi tüm detayları ile deri ceket satın alma rehberi ve stil önerileri esraninportresi'nde.

0
2045

Deri ceket satın alırken nelere dikkat etmeli, yakalar, fermuarlar, kemerlerin ceket üzerinde yer almasının özel bir sebebi var mı, vücuda göre deri ceket modeli nasıl olmalı gibi pek çok detayın yer aldığı deri ceket satın alma rehberi esraninportresi.com’da

Bir kadının dolabının olmazsa olmazlarından biridir, deri ceketler. Aslında sadece kadınlar için değil, erkekler için de aynı durum geçerli. Hemen her kıyafet ile her yere kullanabilirsiniz deri ceketi. Eğer siz de bunlar gibi sebeplerden dolayı dolabınıza bir deri ceket katmayı düşünüyorsanız öncesinde bu yazıyı okumanızı öneririm. Deri ceket satın alırken nelere dikkat etmeli, yakalar, fermuarlar, kemerlerin ceket üzerinde yer almasının özel bir sebebi var mı, vücuda göre deri ceket modeli ne olmalı gibi pek çok detaya yer vererek tam bir deri ceket satın alma rehberi oluşturmaya çalıştım.

2014-2015 Deri Ceket Modası 6

Deri Ceket Satın Alma Rehberi

1- Gerçek Deri mi Suni Deri mi?

Deri ceket satın almaya karar verdiğiniz de öncelikle gerçek deri mi yoksa suni deri mi istediğinizi netleştirmelisiniz. Açıkçası ben kürk gibi gerçek deriyi de pek tercih etmiyorum. Artık gelişmiş teknolojiler sayesinde çok iyi suni deri kıyafet üretimleri bulmak mümkün. Ancak bu tercih durumu tamamen size kalmış.

Peki gerçek / suni deri nasıl anlaşılır?

Eğer bilinen markalardan satın alıyorsanız zaten ne aldığınız oldukça açıktır. Ancak daha önceden bilmediğiniz bir markadan satın alacaksanız kuşkusuz önce etiketine bakacaksınız. Etikette ürünün kalitesi, cinsi ve bakım koşullarına dair ayrıntılar yer alacaktır.

Gerçek deriyi tanıyabilmenin en net yollarından biri de kokusudur. Çünkü gerçek derinin ağır bir kokusu vardır. Suni deride ise böyle bir koku yoktur.

Ayrıca suni derilerin su geçirmeme gibi bir özelliği vardır. Gerçek deri ise az oranda da olsa suyu emme özelliği bulunur.

4 deri ceket modasi satin alma rehberi yeni moda ceket_mini

2- Siyah Deri Ceket mi Renkli Deri Ceket mi?

Eğer dolabınızda siyah bir deri ceketiniz yoksa illa ki ilk yatırmınızı siyahtan yana kullanın derim. Ancak renkli, zımbalı, işlemeli deri ceketlerin de bu sonbahar kış sezonunda çok moda olduğunu aklınızdan çıkarmayın derim.

3- Deri Ceketlerdeki Detaylar :

Belirli bir görünüm elde edebilmek için deri ceketlerde yer alan pek çok detay bir araya getirilir. Örneğin üçgen klapalar (yani göğsün hemen üstünde kalan yaka bölümü) ve kalın tokalı kemer ile motorcu stilini elde edersiniz. Deri ceketlerde yer alan bunun gibi ayrıntıları bildiğiniz zaman ne alacağınıza karar vermek daha kolay olacaktır. Bu da tercih ettiğiniz her bir ayrıntının ne işe yaradığını anlamaktan geçiyor aslında. Bu yüzden de sizinle bir deri ceketin anatomisini paylaşıyorum.

0 deri ceket anatomisi_mini

Yaka : Genellikle deri ceketlerde boynun her iki yanına doğru kıvrılan ve uçlarında çıt çıt düğmeleri olan yakalar bulunur. Ancak yakasız deri ceketlerle de karşılaşmanız mümkün. Yakasaız modellerde genellikle sadece önce tarafta iki çıt çıt düğme yer alır.

Çıt çıtlar : Bir tür bağlantı elemanlarıdır. Yaka ve klapaların uçlarında yer alırlar. Pek çoğu sadece süs için kullanılsa da özellikle klapalar da yer alanlar, yakaların rüzgar vb sebeplerle kalkmasını engelleyecek şekilde iç taraftan çıt çıt sayesinde sabitlenmek içindir. Eğer bu çıt çıtları altın-gümüş gibi metal renkleri tercih ederseniz, deri ceketinizde dikkat çeken, rock stili ayrıntılar eklemiş olursunuz. Deri ceketin rengiyle aynı (siyah örneğin) renkler tercih ettiğinizde daha sade, aksesuarlarla kişiselleştirebileceğiniz bir deri ceket sahibi olursunuz.

3 deri ceket modelleri satin alma rehberi yeni moda ceket_mini

Klapalar : Boyun etrafındaki yakın göğüs üzerinde yer alan üçgen şeklindeki bölümüdür. Bunlar aslında cekete motorcu stili veren ayrıntılardır. Yani daha asi görünümlü ve tam bir motorcu ceketi istiyorsanız klapalı deri ceket satın almalısınız. Ceketin fermuarını kapattığınızda bir kare görünümü olan bu yakalar benim vazgeçilmezim!

Cepler : Eğer çanta taşımak yerine ceplerini kullanmayı tercih edenlerdenseniz mutlaka bol deri ceket satın almalısınız. Ziraz dar deri ceketlerdeki ceplere kredi kartı ve belki bir miktar paradan başka bir şey koymak mümkün olmayabilir. Ayrıca mümkün olsa da şişkinlik görüntüsü hoş olmayacaktır. Pek çok deri cekette çaprazlama yerleştirilmiş fermuarlı cepler bulunur. Bu fermuarların görünür olması veyaz gizli fermuar şeklinde olması da yine ceketinizin nasıl görünmesini istediğinize bağlı olarak sizin tercihiniz

6 deri ceket modasi satin alma rehberi yeni moda ceket_mini

Astar : Ceketin tüm içini kaplayan bu materyal, pamuk, süet, kapitone naylon olabilir. Ancak deri ceketlerde dahil olmak üzere tüm ceketlerde ceketi zengin, lüks veya kaliteli gösteren çok önemli bir detaydır astar. İster renkli ve desenli seçin (ki renkli ve desenli astarlar çok moda!)isterseniz düz fark etmez ama astarın kaliteli olmasına çok önem verin.

Bel Kemeri ve Tokası : Her deri cekette olmayan ama deri cekete stil kattığını düşündüğüm bir başka ayrıntı da bu kemerler aslında. Eğer tam bel bölgenize denk gelen bir kemerse, vücut hatlarınızı doğru şekilde gösterecek (bel oyuntunuzu ortaya çıkaracak) bir ayrıntıya sahipsiniz demektir. Ancak bu noktada kemerin nerede durduğu önemli. Çünkü hemen kalçanızın üzerinde yer alıyorsa ve basenleriniz genişse, gereksiz yere dikkati o bölgeye çekmiş olursunuz, dikkatli olun.

Fermuar : Söz konusu olan deri ceket olduğunda birden fazla fermuar bulmanız mümkündür. Fermuarların görünür olup metal renklerde olması ceketin daha dikkat çekici olmasını sağlarken, gizli fermuar olan modeller ile daha sade ve zarif bir görünüm de elde edebilirsiniz. Başta da belirttiğim gibi önemli olan nasıl bir stil yakalamak istediğiniz.

2 deri ceket satin alma rehberi_mini

Manşetler : Bazı manşetler katlanmış ve görünür şekildedir. Bazılarındaysa modelleri gereği istediğiniz zaman katlayıp veya kollardaki fermuarları açarak onları ortaya çıkarabileceğiniz şekildedir. Bazı bomber deri ceket modellerinde manşetler lastikli formdadır ki bu daha sportif bir hava katmaktadır.

Omuzlardaki apoletler : Eğer omuzlarınız darsa tercihiniz kesinlikle omuz apoletleri olan deri ceket modellerinden yana olmalı. Askeri stilden ilham alınarak koyulan bu apoletler her ne kadar süs olsa da kışın berenizi veya eldivenlerinizi oraya koyup stil bir görünüm de elde edebilirsiniz. Bazı modellerde bu apoletler çıtçıtlı olabilmekte ve isteğe göre çıkarılabilmekte.

İçi yünlü, elyaflı deri ceketler : Özellikle soğuk kış günlerinde de deri ceket giymekten vazgeçemeyenler için iyi bir seçim olabilmektedir. Eğer bir de bu yünlü iç kısmı düğmeler ile çıkarılabilen bir modelse hemen her mevsime uygun bir deri ceketiniz var demektir.

5 deri ceket modasi satin alma rehberi yeni moda ceket_mini

4- Deri Ceket Kesimi :

Deri ceket modelleri içerisinde seçim yaparken kuşkusuz kesimi de önemlidir. Yani dar ve vücuda oturan bir kesim mi, bol kesim mi alacaksınız?

Dar kesim deri ceketler, özellikle ince kumaşlara sahip kıyafetlerinizle rahatlıkla giyilebilir. Eğer kolları tam otursun, bol kalmasın filan diyorsanız soğuk günlerde içinize bir kazak vs giymek mümkün olmayacaktır. Belinizi saracağından bel oyuntusunu ortaya çıkarır ve omuzlarınızı vurgularlar.

Bol kesim deri ceketler : elbette dara göre içerisine kalın kıyafetleri kat kat giyebileceğiniz bir rahatlık sunarlar. Bu da onları kış aylarında da giyilebilen ceketler içerisine sokarlar. Şu sıralar daha çok erkek stil bol deri ceketler moda olsa da ben kadının vücut hatlarının bu kadar düz gösterilmesini pek sevmiyorum. Yani bol dahi olsa kesimi beli vurgulayacak şekilde olabilir. Bu elbette benim düşüncem, siz tarzınıza göre seçim yapabilirsiniz.

5- Deri Ceket Modası :

Bu madde aslında ayrı bir yazı konusu olsa da klasik deri ceketlerin dışında bir alternatif arayanlara broşların, işlemelerin, zımbaların yer aldığı aşağıdaki gibi deri ceketlerin moda olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

4 deri ceket modelleri_mini

Deri ceketin modası geçmiyor, geçmez de. Biraz asi biraz rock biraz romantik.. Her tarza kolaylıkla adapte olabilen deri ceket modası —-> Sonbahar ve kışın vazgeçilmez trendi deri ceket

Kadın ceket modelleri kot ceketler, deri ceketler, blazer ceketler gibi klasiklerden oluşsa da 2016 sonbahar kadın modası yenilikleri de içeriyor. Bomber ceket modelleri başta olmak üzere işte, bahar için yeni moda ceket modelleri–> yeni moda ceket modelleri

Tıpkı deri ceketler gibi blazer ceketler de olmazsa olmazlardan. Spor veya şık hemen her kıyafetin mükemmel tamamlayıcısı blazer ceket için mükemmeli bulmak bu yüzden önemli. Peki, vücut tipine göre ceket boyu ne olmalı, hangi vücut tipi hangi kesim ceketi giymeli? İşte, blazer ceket satın almak için nelere dikkat etmemiz gerektiği ve blazer ceket satın alma ipuçları..–> blazer ceket satın alma ipuçları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here