2016 Brokar Modası

0
686

Brokar, altın veya gümüş işli ipekli, kendinden kabartmalı desenlere sahip bir kumaş çeşididir. Bir süre öncesine kadar sadece gece elbiselerinde kullanılan bir kumaş olmakla birlikte ağır ve şık bir havası olduğu için zaten davetlerin, düğünlerin baş kahramanı oluyor. Ancak bir kaç senedir bu kurallar bir bir yıkılıyor. Tabii bunun bir sebebi markaların brokar kumaşı günlük kullanıma uyarlayacak şekilde kullanmaları bir sebebi de sokak stili önderlerinin sıklıkla brokar kumaş kombinlere yer vermiş olmaları aslında. Brokar kumaş son zamanlarda en çok elbise, ceket ve kalem etekler de kullanılıyor. Ağır ve şık bir kumaş olmasının yanında kalın bir kumaş olması giyerken çok dikkat edilmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

1 brokar modası_mini

Brokarlar en çok 16. ve 17. yüzyıllarda kullanılırmış. Asaletin temsilcisi olarak kullanılan bu kumaştan yapılan kıyafetler giyildiği zaman takıya pek gerek kalmıyor, özellikle de günlük bir kıyafette bu kumaşı tercih ettiyseniz. Kısacası doğru parçalarla kombinlediğiniz zaman brokar kıyafetler ile de gündüz vakti sokaklarda rahatça dolaşabilirsiniz.

2 barok modası detayları_mini

Barok trendi üzerine detaylar okuduysanız, belirtmeliyim ki barok trendinin en önemli kumaşlarından biridir brokar. Aslında gösterişin ön planda olduğu barok trendinde brokar kumaşın altın ve gümüş gibi renklerdeki kabartmalı desenleri göze çarpar. Kısacası işlemeler, altın ve gümüşler, danteller ve güpür trendin detayları olarak sayılabilir. Her ne kadar elbise, etek ve ceketler ile brokar kumaş, günlük hayatımıza girmiş olsa dahi, pantolonlardan, ayakkabılara, saç aksesuarlarından. çanta ve takılar kadar pek çok alanda brokar modası yansımasını görmek mümkün.

Aslında brokar kumaşın ve barok trendinin bu kadar popüler olmasının bir sebebi de devam eden metalik renk trendi ki metalik renkleri üzerinizde taşımanın en şık yollarından biridir brokar modası.

3 brokar trendi_mini

Gelelim brokar kıyafetlerin nasıl kullanılacağına dair detaylara. Başta yaptığım uyarıyı bu noktada da tekrarlamak istiyorum. Bu kumaş türü, yapısı itibariyle vücudu olduğundan daha kalın gösterme riskini taşımaktadır. Dolayısıyla brokar kullanacağınız zaman çok dikkatli olun ve vücut hatlarınız ince ise tercih edin derim veya vücudunuzun ince olduğunu düşündüğünüz bölgesinde bu kumaşa yer verin. Bu kumaşı üzerinizde görenlerin perdeye benzetmesini istemiyorsanız çok doğru kombinlemeniz gerektiğini unutmayın. Brokar kumaş tek başına göz alıcı olduğu için, seçtiğiniz diğer parçalarınızın sade, soft renklere sahip parçalar olmasına dikkat edin. Kombin yapmakla uğraşmak istemiyorsanız ama bu kumaşı da kullanmak istiyorsanız, biraz kabarık bir eteğe sahip elbise tercih edebilirsiniz. Tek parçanın kullanım kolaylığı yadsınamaz ki size sadece sade bir ayakkabı ve çanta seçmek kalır.

Eskiden günlük kullanılması mümkün olmayan bu kumaşı aslında artık daha rahat şekilde kullanabilirsiniz çünkü bu bir trend haline geldi. Örneğin, brokar etek üzerine düz bir body, crop top da tercih edebilirsiniz. Benim brokarlı parçalarda favorim ceketler… Soğuk günlerime ışıltısı, şıklığı ve tarzıyla sıcacık bir hava katıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here