Sırt Çantası Satın Alma Rehberi

Omuz, bel, omurga sağlığı açısından sırt çantası satın alırken nelere dikkat etmeli? Sırt çantası nasıl taşınmalı, okul eşyaları nasıl yerleştirilmeli? İşte sırt çantası satın alma rehberi.

0
427

Okul çantaları için çekmeli modeller de dahil olmak üzere pek çok alternatif yer alsa da genellikle tercih sırt çantalarından yana oluyor. Peki, omuz, bel, omurga sağlığı açısından sırt çantası satın alırken nelere dikkat etmeli? Sırt çantası nasıl taşınmalı, okul eşyaları nasıl yerleştirilmeli? İşte sırt çantası satın alma rehberi…

Okulların açılmasına sayılı günler var aslında artık. Dolayısıyla ilkokuldan üniversiteye kadar hemen her yaştaki öğrenci için okul hazırlıkları, okul alışverişi yavaş yavaş başladı. Söz konusu okula hazırlık olduğunda satın alınacaklar listesinin başında çoğunlukla okul çantası gelir. Okul çantaları için şimdilerde çekmeli modeller de dahil olmak üzere pek çok alternatif yer alsa da genellikle tercih sırt çantalarından yana oluyor. Artık sırt çantaları sadece bir okul çantası değil. Bugün pek çok çalışan kişi de işe gidip gelirken evraklarını, bilgisayarını taşımak için sırt çantası tercih ediyor. Diğer yandan çıkan yeni moda sırt çantası modelleri ile birlikte hemen herkes için oldukça trend bir aksesuar haline de geldi. Hangi nedenle olursa olsun sırt çantası kullanmanın en önemli faydası sırta, omuzlara ve omurgaya bindirilen yükü dengelemesi aslında. İşte tam bu noktada bir moda unsuru gözüyle değil, sağlık ve güvenlik açısından sırt çantası satın alırken nelere dikkat etmeli detaylandıralım istedim. Çünkü okul hazırlıkları için de alışveriş yaparken burada yer alanları göz önünde bulundurmak isteyeceğinizi düşünüyorum. İşte, mağazalara gidip sırt çantası satın alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Sırt çantası satın alma rehberi

sirt cantasi satin alma_mini

1- Geniş sırt çantaları tercih etmeyin.

Dar sırt çantaları daha iyidir. Çünkü dar çantalar kitapların ve diğer malzemelerin ağırlığını daha iyi dengelerken geniş olanlar ağırlığı çok fazla vücuttan uzaklaştırarak sırt ağrılarına sebep olur. Hemen herşeylerini sırtlarında taşıyan seyahat sever gezginlerin dar uzun sırt çantaları tercih ettiklerini mutlaka görmüşsünüzdür. İşte bu çantaları tercih etmelerindeki ana sebep az önce belirttiğimiz konudur. Bu yüzden okul çantası olarak dar, uzun modelleri tercih edin. Ayrıca çanta köşelerinin sağlam, dayanıklı sert olmasına özen göstermenizi öneririm. Çünkü bunlar gövdeyi dik tutar.

Bu arada herkesin okul için hazırlıkları bazen ortak bazen de farklı…Küçük veya büyük fark etmeden tatil sonrası yapılması gereken okula dönüş hazırlıkları rehberi—> Okula dönüş hazırlıkları

2- Kumaş ve dikiş kalitesine önem verin.

Renklerine, üzerindeki desenlere kapılıp giden çocuğumuz gibi bizde dikkat etmiyoruz. Aslında en çok önem verilmesi gerekenlerden biridir, kumaş ve dikiş kalitesi. Ağır kitap ve defterleri koyduğunuz zaman çürük veya kalitesiz olduğundan çocuğunuz için bir felakete sebep olabilir. Bu sırt çantasının askıları için de geçerlidir. Dayanıklı bir sırt çantası bulabilmek için etiketlerine biraz daha dikkatli bakmanız yeterli aslında. Burada dokuma sıklığı ölçüsüne odaklanabilirsiniz. Polyester kumaş ideal olabilir örneğin. Elbette su geçirmez olması gerektiğini de unutmayın

sirt cantasi modelleri satin alma_mini

3- Askılar destekli olmalı.

Askıların omuzları bir süre sonra acıtmaya başlaması ve ağırlığı eşit olarak dağıtabilmesi için doğru formda olması önemlidir. Yumuşak pedlerinin olması, ergonomik tasarlanmış omuz askıları ağırlığı dengeleyecek ve omurganın yamulmasına, yorulmasına engel olacaktır. Ayrıca ağırlığı taşıyabilecek kadar iyi dikişlere de sahip olması önemlidir. Elbette ayarlanabilir olması şarttır.

Askılar kadar önemli bir diğer yeri de sırt desteğidir. Yumuşak sırt desteğinin olmasını sağlayın. Ayrıca bel veya daha büyük çantalarda kalçaya denk gelen kemerler, bizler pek kullanmaya alışkın olmasak da ağırlığı dengeleyen, vücutta duruş bozuklukları oluşmasının önüne geçen bir detaydır. Çantanın vücuda tam olarak oturmasını ve ağırlık ile birlikte kaymasının önüne geçer.

sirt cantasi modelleri satin alirken dikkat edilmesi gerekenler_mini

4- Tüm kullanımları göz önünde bulundurun.

Çantanın çocuğun ihtiyaçlarını tam olarak karşılaması oldukça önemlidir. Örneğin suluk gözü gibibazı eşyalarını koymak için küçük bölmeler gerekebilir. Peki ya koyduğunuz içeceği, yemeği dökülürse..? Bunun için de su geçirmez bir astarı olmalı öyle değil mi..? Diğer yanda artık teknoloji çağındayız ve öğrencilerin kendilerine özel tabletleri olabiliyor. Bu yüzden bilgisayarını, tabletini ve elbette onların şarj aletlerini koyması için de özel bir bölüme ihtiyacı olacak. Bunları atlamamalı, ihtiyaçlarını listeleyip alışverişi yaparken bunları göz önünde bulundurmalısınız.

5- Onun seveceği bir tane alın.

Buraya kadar belirttiklerimiz çocuğunuzun beğenerek seçtiği sırt çantası modelinde sizin dikkat etmeniz gereken detaylar. Ancak bunlar var diye ciddi bir bütçe ayırarak satın aldığınız çantayı çocuğunuzun sevmemesi de pek iyi bir şey değil. Bu yüzden birlikte alışveriş yapmanız, onun da beğeneceği bir çanta bulmanız önemli. Hem artık sırt çantaları yeni moda ile birlikte öyle güzeller ki eminim ortak noktada buluşacağınız bir tane olacaktır.

Sırt çantasını satın aldık. Peki nasıl taşımalı, çocuklar sırt çantasını taşırken                nelere dikkat etmeli?

sirt cantasi tasima_mini_mini

– Öncelikle her iki askı da takılı olmalı. Ayrıca çantada varsa bel kemeri, kalça kemeri de takmanızı öneririm. Çantanın kaymasını önleyecektir.

– Çantanın içindekilerle birlikte ağırlığı 3 kilonun üzerine çıkmamalı. Aksi takdirde çocuğunuzun omusga sağlığının riske girdiğini unutmayın.

– Çanta bel bölgesinden 7-8cm den daha aşağıya inmesin.

– Yaşına, boyuna kilosuna uygun büyüklükte çanta satın alın. Büyüyünce de takar mantığı omurga ve bel sağlığı sebebiyle çantalarda geçerli değil!

– Geniş askılı ve yumuşak pedleri olan modelleri tercih edin.

– Çanta tam olarak sırtına oturmalı. Çocuğunuz çantayı taşırken sağa sola veya öne doğru eğilip, bükülüyorsa ağırlıkta, çanta ayarlarında bir sorun var demektir.

– Ağır eşyaları bele yakın yerlere koymalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here