Yırtık Kot Nasıl Yapılır?

Evde yırtık kot pantolon nasıl yapılır? Yırtık kot pantolon yaparken hangi malzemeler kullanılır? Yırtık jean yapmanın püf noktaları neler? İşte, son yılların en popüler trendi için pratik öneriler

4
8198

Evde yırtık kot pantolon nasıl yapılır? Yırtık kot pantolon yaparken hangi malzemeler kullanılır? Yırtık jean yapmanın püf noktaları neler? İşte, son yılların en popüler trendi için pratik öneriler

Bugün sizlerle, aslında çok uzun zamandır yazmak istediğim bir konuyu paylaşıyorum. (Belki biraz geç oldu, ama yırtık kot modası kolay kolay geçmeyeceğinden, hala yapılabilecek bir şeyler vardır diye düşünüyorum) Uzunca bir süredir yırtık kot modası etkisi altındayız. Hangi kot kesimi tercih ederseniz edin mutlaka yırtık modelini bulmak mümkün. Bizler hep satın almayı düşünsek dahi, aslında evde yırtık kot yapmak oldukça kolay. Daha önce sizlerle eskiyen kotları keserek yaz için kot şort yapımı fikirleri paylaşmıştım. Şort yapmanın dışında eskiyen kotları, yırtık kot haline getirebilirsiniz.

Yırtık kot yapmanın, birbirine çok benzeyen pek çok farklı yöntemi var. Ben kendimce kolay bulduklarımı ve işlemi yaptıktan sonra en güzel görünenleri derledim sizler için. Yırtık kot modası etkisinden kolay kolay kurtulamayacağımıza göre, kendi yırtık kotumuzu yapmak için halen geç kalmış sayılmayız bana göre.

evde kolay yırtık kot yapımı_mini

Yırtık Kot Nasıl Yapılır?

Yırtık kotlarda benim dikkat ettiğim ilk husus paçaları oluyor. Eğer paçaları dikişli ise bende yarım kalmış hissiyatı yaratıyor. Yırtık kot pantolon giydiğiniz zaman ya paçaları kıvırmalısınız bana göre, veya paçaları dikişin hemen üzerinden kesmelisiniz. Bu yüzden yırtık kot yapmaya paçaları keserek başlayın. Kestikten sonra, iplerin sarkmasını da sağlamak gerek tabii. Bunu parmaklarınızla yapabileceğiniz gibi, cımbızla kotun iplerini çekerek de yapabilirsiniz.

nasıl yırtık kot yapılır_mini

Gelelim, esas yırtık kot yapma bölümüne. Burada kotun beyaz iplikleri kalacak şekilde yırtmayı göreceksiniz. Öncelikle hangi bölümde yırtık olmasını istiyorsanız, oraya makas ile aralarında ortalama 1 cm (tercihinize göre arttırabilirsiniz) aralık olacak şekilde 2 düz kesik atın. Kesikleri attıktan sonra, kota yakında baktığınız zaman mavi ve beyaz ipler göreceksiniz. İşte bunlar kotun tamamını oluşturur. Biz yataydaki beyaz iplerin kalmasını, mavilerin çıkmasını istiyoruz. Bu yüzden hedefimiz maviler. Zaten kestiğiniz yerden, mavi iplerin uçlarını görüyor olacaksınız. Bir cımbız yardımıyla mavi ipleri çekerseniz kolayca çıktıklarını göreceksiniz.

nasıl yırtık kot yapılır 1_mini

Biraz zaman alsa da, tüm mavi ipleri temizlediğiniz zaman sadece beyaz iplerin geriye kaldığını göreceksiniz. İşte bu tam da bizim istediğimiz görüntü. Yırtık kot söz konusu olduğunda benim ev sevdiğim yırtık modeli bu aslında. Açıkçası ben, kocaman yırtıklardan pek hoşlanmıyorum. Bu yırtıklar biraz gizem katıyor.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here